شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
دوشنبه ۲۶ مرداد ۹۴ | ۱۰:۳۷

به خاطر نفت از ریاض حمایت می‌کنیم

نامزد جنجالی اردوگاه جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در تازه‌ترین موضع‌گیری‌اش، گفت اگر حمایت‌های آمریکا نبود، عربستان وجود نداشت و به همین دلیل ریاض باید با پرداخت پول، دین خود را ادا کند.


خبرگزاری فارس: ترامپ: عربستان باید به ما پول بدهد/ آمریکا نبود، عربستان وجود نداشت/ به خاطر نفت از ریاض حمایت می‌کنیم «دونالد ترامپ» نامزد پرحاشیه حزب جمهوری‌خواه روز یکشنبه بار دیگر اظهاراتی جنجالی مطرح کرد؛ این بار در مورد عربستان.

ترامپ که خود یک تاجر و میلیاردر است، در برنامه «میت د پرس» شبکه ان‌بی‌سی آمریکا گفت که عربستان سعودی باید بابت حمایت‌های بی‌شائبه واشنگتن از آل‌سعود، به آمریکا پول بدهد.

به نوشته پایگاه خبری «هیل»، وی گفت: «آن‌ها روزی یک میلیارد به جیب می‌زنند. اگر ما نبودیم، عربستان سعودی هم اینجایی که هست، نبود. آن‌ها اصلا وجود نداشتند.»

ترامپ افزود: «آن‌ها باید به ما پول بدهند. خواه ناخواه، بالاخره از عربستان سعودی حمایت شده است. به نظر من، مسئله این است که ما برای این حمایت بهای گزافی پرداخته‌ایم. اما هیچ چیزی در قبال آن دریافت نکرده‌ایم.»

وی در این مصاحبه همچنین تأکید کرد که موازنه بازارهای اقتصادی در جهان، به مرور به ضرر عربستان سعودی می‌شود.

او ادامه داد: «دلیل اصلی که ما کنار عربستان هستیم، این است که ما به نفت نیاز داریم. (اما) الان دیگر نیاز چندانی به نفت نداریم. اگر بگذاریم مردم خودمان (در تولید نفت) وارد عمل شوند، دیگر کلا هیچ نیازی به (واردات) نفت، نداریم و می‌توانیم بگذاریم دیگران بر سر آن با هم کلنجار بروند.»

وی افزود: «ببین، عربستان سعودی خیلی زود به دردسر می‌افتد. آن وقت است که به کمک نیاز خواهند داشت. فکر می‌کنم که عربستان سعودی یک هدف بزرگ است، یک هدف بزرگ.»

ترامپ که بر اساس نظرسنجی‌های مختلف پیشتاز رقابت‌های درون حزبی جمهوری‌خواهان است، در ماه‌های اخیر موضع‌گیری‌هایی به شدت جنجالی داشته و تقریبا هر مصاحبه وی، موجی از انتقادات سیاستمداران آمریکایی را به همراه داشته است. با این حال، وی همچنان در مسیر رقابت‌های انتخاباتی باقی مانده و حتی اعلام کرده است که اگر سوی جمهوری‌خواهان تحت فشار قرار گیرد، ممکن است به صورت مستقل وارد انتخابات سال 2016 شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: