چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
دوشنبه ۲۶ مرداد ۹۴ | ۱۶:۱۸

۱۲ مجازات اعدام در قانون جدید السیسی

رئیس جمهور مصر قانون جدیدی تحت عنوان «اقدامات مبارزه با تروریسم» صادر کرده که با انتقادهای فراوانی مواجه شده و یکی از بحث برانگیز ترین بخش‌های آن گنجاندن ۱۲ مورد مجازات اعدام برای متهمان به شمار می‌رود.


خبرگزاری فارس: ۱۲ مجازات اعدام در قانون جدید «عبدالفتاح السیسی» برای مبارزه با تروریسم «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر شب یکشنبه (شب گذشته) قانون «اقدامات مبارزه با تروریسم» را صادر کرد.

پایگاه خبری «العربی 24»، گزارش داد که بر اساس این قانون باید در دادگاه‌های جنائی مصر بخشی برای بررسی پرونده‌های مربوط به اتهامات تروریستی اختصاص داده شود.

بر اساس این خبر قانون جدید مبارزه با تروریسم مصر برای 12 جرم مجازات اعدام درنظر گرفته است و مجازات های دیگری از جمله زندان، اخراج اتباع دیگر کشورها، ممنوعیت اقامت در مصر، ممنوعیت استفاده از ابزارهای ارتباطی خاص و جریمه نقدی را در نظر گرفته و به این ترتیب افرادی که به قتل دیگران یا اقدام علیه امنیت ملی متهم شوند شامل حکم اعدام خواهند شد.

این قانون همچنین به پلیس مصر اجازه می‌دهد بدون مجوز نهاد قضائی درباره اتهامات تروریستی تحقیق و بررسی کند و متهمان را به مدت 24 ساعت بازداشت کند.

ماده 54 این قانون به رئیس جمهور هم این اختیار را می‌دهد که در صورت بروز حوادث تروریستی یا حوادث طبیعی دستوری بدهد که تدابیر ویژه در کشور اتخاذ شود و از آن جمله می‌توان به تخلیه برخی مناطق مسکونی و یا قرنطینه کردن آن مناطق و ممنوعیت آمد و شد در آن تا 6 ماه امکان پذیر خواهد بود.

از زمان برکناری «محمد مرسی» از ریاست جمهوری مصر در سال 2013 تا کنون اسلامگرایان مصری دچار سرکوب بی حد از سوی نهادهای امنیتی و ارتش مصر شده که تا کنون دست کم 1400 نفر از آنها کشته شده‌اند که برخی با صدور حکم اعدام از سوی دادگاه‌های مصر بدون اینکه این احکام به دادگاه تجدید نظر ارائه شود با مجازات مرگ رو به رو شده‌اند.

پیش ای این نیز عبدالفتاح السیسی طی قانون دیگری که صادر کرده بود به محاکمه غیرنظامیان در دادگاه‌های نظامی مجوز داده بود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: