سه‌شنبه 18 آگوست 15 | 10:03

روایت «کودتای آمریکایی» در شبکه مستند

مستند «کودتای آمریکایی» با موضوع کودتای ۲۸ مرداد و در گفتگو با شخصیت‌‌هایی چون نویسنده کتاب تمام مردان شاه، یک تاریخ نگار ارمنی ایرانی، یک سرهنگ بازنشسته ارتش آمریکا و گزارشگر آن زمان ABC پخش می شود


  مستند «کودتای آمریکایی» که داستان اولین کودتای انجام شده توسط سیا است که در سال 1953 در ایران رخ دادسه شنبه 27 مرداد پخش می شود

این مستند عواقب و نتایج این رویداد مهم و تاثیرگذار و همچنین تاثیرات بلند مدت آن بر روابط کنونی ایران و آمریکا را بررسی می کند.

«کودتای آمریکایی» شامل بخشی درباره بحران گروگانگیری سال 1979 در ایران و رابطه آن با کودتای سال 1953 است و در پایان به انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران می پردازد.

این مستند شامل مصاحبه با کارشناسان و تاریخ دانان برجسته و شخصیت های مهم مانند استفن کینزر نویسنده کتاب «تمام مردان شاه»، پروفسور یرواند آبراهامیان تاریخ‌نگار ارمنی ایرانی، تریتا پارسی نویسنده و تحلیلگر سیاسی ایرانی- آمریکایی، کلنل لورنس ویلکرسون سرهنگ بازنشسته ارتش آمریکا، تد کوپل گزارشگر آنروزهای ABC و نماینده پارلمان آمرکیا رن پول از ایالت تگزاس است.

طی کودتای 28 مرداد مصدق از نخست وزیری خلع شده و محمد رضاشاه به تخت پادشاهی بازگشت. در این مستند به نقش مؤثر مصدق در ملی شدن صنعت نفت و دشمنی انگلیس با این مسئله و مبارزات مصدق با هجمه های انگلیس به خوبی اشاره شده است.

Joe Ayella تهیه کننده و کارگردان این مستند است که امشب سه شنبه 27 مرداد ساعت 22 از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.