سه‌شنبه 18 آگوست 15 | 15:24

نخستین مسجد چوبی جهان در شبکه مستند

هوشنگ میرزایی، مستندی را درباره دهکده چوبی نیشابور که نخستین مسجد چوبی جهان با ویژگی‌های شگفت انگیزی در آن قرار دارد، در دست ساخت دارد


 هوشنگ میرزایی تهیه کننده و کارگردان مستند «سپیدار» درباره ساخت این مستند توضیح داد: این اثر در ارتباط با زنده یاد مهندس حمید مجتهدی است که در نیشابور دهکده ای را با چوب ساخته است. وی دهکده چوبی نیشابور را بر مبنای گرایش تخصصی‌اش (سازه‌های مقاوم در برابر زلزله)بنا و نخستین مسجد چوبی ایران و جهان را با تکه های چوب رنگی در این دهکده زیبا و دیدنی احداث کرده است.

وی افزود: اگرچه شاخصه اصلی دهکده چوبی مسجد آن است ولی این دهکده تنها محدود به مسجد نیست و خانه چوبی استاد مجتهدی نیز که طراحی و ساخت بسیار جالبی دارد در این دهکده واقع شده است.

میرزایی تصریح کرد: در این مجموعه معماری بزرگ کتابخانه، نانوایی، آلاچیق و مجموعه کامل فروشگاه نیز ساخته است. کار بزرگ او این بوده است که این دهکده را با درختانی که خودش کاشته از جمله درختان سرو و سپیدار بدون اینکه آنها را از ریشه قطع کند، ساخته است.

این مستندساز درباره نحوه پیدا کردن این سوژه گفت: همزمان با ساخت مستند «تفتان» دو آدم متفاوت در دو نقطه و اقلیم متفاوت در ایران پیدا کردم. بخشی از «سپیدار» نیز با حضور خود استاد ضبط شده اما وی متاسفانه کسالت و بیماری داشت و از دنیا رفت و فاز دوم کار ما با حضور خانواده او جلو می رود و شامل سخنان همسر و فرزندان مهندس مجتهدی درباره دهکده چوبی است.

کارگردان «سپیدار» درباره کارنامه مجتهدی بیان کرد: حمید مجتهدی متولد سال 1319 در نیشابور بود و در جوانی برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت. او بعد از پایان تحصیلات خود در رشته مهندسی عمران در دانشگاه برکلی کالیفرنیا وطن خود را فراموش نکرد و در سال 1360 به ایران بازگشت و به احیای املاک و اراضی جد خود پرداخت و روستای آبا و اجدادی و پدری خودش را آباد کرد.

میرزایی یادآور شد: مجتهدی پس از بازگشت به ایران شروع به آباد کردن زمین‌های بایر اجدادی و کاشت درختان کرد و پس از هشت سال باغی زیبا با انواع درختان میوه، چنار، سپیدار، سرو و … پدید آورد که از رودی روان که خود از دو دهنه چاه نشأت می‌گیرد، سیراب می‌شود و خانه‌ای چوبی را استتار می‌کند که خانه ییلاقی استاد بوده است.

این مستندساز تأکید کرد: کتیبه ها، محراب مسجد و آنچه داخل شبستان قرار گرفته با تکه های چوب رنگی ساخته شده و او حدود 20 تن چوب برای این بنا به کار برده است. مسجد چوبی نیشابور در ایران و جهان بی‌نظیر است؛ با توجه به زلزله‌خیز بودن منطقه نیشابور، این مسجد می‌تواند تا 8 ریشتر زمین‌لرزه را تحمل کند و بنای آن به گونه‌ای است که تا صدها سال دیگر نیز آسیب نخواهد دید و اکنون سالانه هزاران نفر از مردم برای بازدید به این منطقه توریستی می روند.

به گزارش روابط عمومی شبکه مستند سیما، حمید مجتهدی، خالق، طراح و سازنده نخستین مسجد چوبی ایران و جهان در سال 92 در سن 73 سالگی در نیشابور چشم از جهان فرو بست.

عوامل مستند سپیدار که در یک قسمت 20 دقیقه آماده پخش می شود، عبارتند از مجید قربانی فرد: تصویربردار و نورپرداز، سعید احمدی: صدابردار، تحقیق، تدوین، کارگردانی و تهیه کنندگی: هوشنگ میرزایی.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: