شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
چهارشنبه ۲۸ مرداد ۹۴ | ۱۴:۴۰

تذکر رسایی درباره ارائه لایحه برجام

نماینده تهران در مجلس طی تذکری از ترجمه برجام و عدم ارائه لایحه در این خصوص در مجلس انتقاد کرده و تذکر داد.


حجت‌الاسلام رسایی در جلسه علنی امروز مجلس خطاب به ابوترابی‌فرد که ریاست جلسه را بر عهده داشت، در تذکری اظهار کرد: بنده از صبح می‌خواستم تذکر دهم اما آقای لاریجانی ظاهرا می‌دانند که ما می‌خواهیم چه بگوییم که نمی‌گذارند و بعد می‌روند و فرمان را به دست شما می‌دهند.

این نماینده اصول‌گرا مجلس اظهار کرد: سوال این است که این کمیسیونی که الان برای آن در مجلس رای‌گیری می‌شود، قرار است چه چیزی را بررسی کند؟ هنوز لایحه‌ای به مجلس نیامده است و اگر ترجمه را هم ببینیم در اولین کلمه‌اش که دیباچه است ستاره زده و در پاورقی نوشته این ترجمه رسمیتی ندارد. به دلیل این که می‌گویند شاید نتوانسته باشیم ترجمه را صحیح انجام دهیم. البته نوشته شده که هر چند کمال دقت شده تا تمامی جملات و عبارات با صحت و امانت ترجمه شود اما به دلیل پیچیدگی عبارات ناشی از فنی وحقوقی بودن از یک طرف و مصالحی بودن آن از طرف دیگر به این نحو انجام شده است.

وی همچنین خطاب به ابوترابی‌فرد اظهار کرد: آقای ابوترابی مصالحی بودن یعنی چه؟ معنی آن را متوجه نمی‌شویم. یک ماه گذشته، یک ماه دیگر هم کنگره آمریکا می‌خواهد نظر دهد ترجمه هم که مشکل دارد بیانیه هم که به مجلس ندادند و دیروز مقامات دولتی اظهارات عجیب کردند. معاون وزیر خارجه می‌گوید صلاح نیست مجلس در مورد این موضوع نظر دهد و معاون رییس جمهور هم می‌گوید نظر دادن مجلس خلاف قانون اساسی است.

نماینده مردم تهران افزود: بنابراین جای‌مان عوض شده است، دولت محترم قرار است بر روی عملکرد مجلس نظارت کند اگر این بازی برد برد است چرا می‌ترسند از تریبون مجلس مطرح شود؟ چرا ترجمه و لایحه ارائه نمی‌شود؟، نگرانی رهبری مبنی بر این که با توافقنامه نفوذ صورت می‌گیرد، چیست؟‌

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام ابوترابی فرد که ریاست مجلس را بر عهده داشت در پاسخ به این تذکر با استناد به ماده 44 آیین‌نامه مجلس اظهار کرد: در مسائل مهم و استثنایی که برای کشور پیش می‌آید و در این خصوص تشکیل کمیسیون ویژه‌ای برای رسیدگی و تهیه گزارش ضرورت پیدا می‌کند که به پیشنهاد حداقل 15 نفر از نمایندگان و تصویب مجلس این کمیسیون تشکیل می‌شود.

نایب رییس مجلس خاطرنشان کرد: بنابراین ما کمیسیون ویژه را بر این اساس سامان داده‌ایم و در مسائل مهم و ضروری اگر نمایندگان تشخیص دادند، می‌توانند کمیسیون ویژه تشکیل دهند اکنون هم تشخیص داده‌اند بحث هسته‌ای از مسائل مهم و ضروری است و بر همین اساس پیگیر تشکیل کمیسیون ویژه شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: