چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
یکشنبه ۰۱ شهریور ۹۴ | ۱۲:۰۱

خواب تابستانی اجاره‌بها + قیمت‌ها

نرخ اجاره در فصل تابستان که پرتحرک‌ترین فصل نقل و انتقالات بخش مسکن محسوب می‌شود، امسال نوسان چندانی نداشت و برخلاف سال‌های گذشته با آرامش همراه بود.


بعد از بررسی میدانی نرخ اجاره بهای آپارتمان‌های 40 متری در ابتدای تیرماه امسال، گزارش مجدد نشان می‌دهد نرخ‌ها کماکان به طور میانگین حدود یک میلیون تومان که نسبت به دو ماه گذشته افزایش چشمگیری را نشان نمی‌دهد.

نرخ اجاره بهای واحدهای 40 متری در نقاط مختلف پایتخت به شرح زیر است:

یک واحد آپارتمان 40 متری واقع در نارمک، همکف، با انباری به قیمت 20 میلیون پول پیش و 500 هزار تومان اجاره در نظر گرفته شده است.

یک واحد آپارتمان 40 متری واقع در پونک، با پارکینگ، انباری و آسانسور به قیمت 15 میلیون پول پیش و 700 هزار تومان اجاره در نظر گرفته شده است.

یک واحد آپارتمان 40 متری واقع در کارگر جنوبی، طبقه اول، به قیمت 20 میلیون پول پیش و 200 هزار تومان اجاره در نظر گرفته شده است.

یک واحد آپارتمان 40 متری واقع در مجیدیه، یک خوابه، طبقه چهارم به قیمت 33 میلیون تومان رهن کامل در نظر گرفته شده است.

یک واحد آپارتمان 40 متری واقع در چهارراه لشگر، طبقه اول به قیمت 10 میلیون پول پیش و 700 هزار تومان اجاره نظر گرفته شده است.

یک واحد آپارتمان 40 متری واقع در پیروزی، یک خوابه، طبقه چهارم، با انباری، به قیمت 10 میلیون پول پیش و 700 هزار تومان اجاره در نظر گرفته شده است.

یک واحد آپارتمان 40 متری واقع در نازی آباد، نوساز، با پارکینگ و آسانسور، به قیمت 23 میلیون رهن کامل در نظر گرفته شده است.

یک واحد آپارتمان 40 متری واقع در دولت اختیاریه، به قیمت 12 میلیون پول پیش و یک میلیون تومان اجاره در نظر گرفته شده است.

متراژمنطقهامکاناتنرخ (معادل پرداختی ماهانه)
40 مترنارمکانبارییک میلیون و 100 هزار تومان
40 مترپونک،پارکینگ، انباری، آسانسوریک میلیون و 150هزار تومان
40 مترکارگر جنوبی800 هزار تومان
40 مترمجیدیه990 هزار تومان
40 مترچهارراه لشگرطبقه اولیک میلیون تومان
40 مترپیروزیانبارییک میلیون تومان
40 مترنازی آبادپارکینگ، انباری، آسانسور690 هزار تومان
40 متردولت اختیاریهیک میلیون و 360 هزار تومان

به گفته رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران متوسط افزایش اجاره‌بها در سال 94 نسبت به سال 93، به میزان 10 درصد بوده است.

حسام عقبایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: خوشبختانه امسال با توجه به ثبات قیمت‌های مسکن، افزایش قابل توجهی در بخش اجاره ایجاد نشده و نسبت به سال گذشته حدود 10 درصد افزایش قیمت داشتیم که پیش‌بینی می‌شود این روند پایدار تا پایان تابستان ادامه یابد.

وی افزود: البته موارد قراردادهای بالاتر از 10 درصد افزایش نسبت به سال گذشته هم گزارش شده اما در بازار مسکن ظرفیت افزایش بیش از 10 درصد وجود ندارد.

عقبایی با بیان این‌که قیمت مسکن مهم‌ترین شاخص تعیین اجاره بها است، تصریح کرد: مقایسه بازار اجاره با بازار تورم و سودی که بانک‌ها پرداخت می‌کنند مقایسه مع‌الفارغی است و مردم نباید فکر کنند همان سودی را که از بانک می‌گیرند، در قالب اجاره بها نیز دریافت کنند؛ چرا که این مساله باعث ایجاد بحران و جهش نامتعارف در اجاره بها می‌شود.

به عقیده کارشناسان، این حوزه در حال حاضر به دلیل پایین بودن قدرت خرید مردم و بالا بودن نرخ اجاره بها تلاش مسئولین در این حوزه برای ثبات قیمت اجاره در کشور امری ضروری است و تا زمانی که قدرت خرید مردم افزایش یابد و سرمایه داران با اعتماد وارد این بخش شوند، روند فعلی در این بازار ادامه دار خواهد بود.

اما محمدمهدی مافی کارشناس مسکن با اشاره به جهش یکباره قیمت واحدهای مسکونی در سال 1391 اظهار کرد: در سال 1391 اجاره بها متناسب با قیمت مسکن بالا نرفت و شیب افزایش اجاره بها ملایم‌تر بود. به همین دلیل انتظار می‌رود اجاره بها طی سال‌های آینده این عقب‌ماندگی را جبران کند.

از سوی دیگر برخی کارشناسان معتقدند تا زمانی که نرخ سود بانکی، نرخ تورم و قیمت مسکن به عنوان متغیرهای موثر بر بازار اجاره در حالت ثبات نسبی قرار دارند، تنها تهدیدی که می‌تواند باعث افزایش اجاره بها شود عدم تعادل عرضه و تقاضا در بخش مسکن است. لذا دولت باید هرچه سریع‌تر طرح جامع مسکن را عملیاتی کند تا هدف تولید 950 هزار واحد مسکونی در سال محقق شود.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: