دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹
سه شنبه ۰۳ شهریور ۹۴ | ۱۲:۵۲

برای ایران روابط با آفریقا اهمیت دارد

وزیر امور خارجه از سفر رئیس جمهور غنا تا قبل از پایان سال‌جاری شمسی به تهران و به دعوت روحانی خبر داد.


خبرگزاری فارس: ظریف: رئیس جمهور غنا تا قبل از پایان سالجاری به تهران می‌آید/ برای ایران روابط با آفریقا اهمیت دارد محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز (دوشنبه) پس از دیدار و گفت‌وگو با خانم «هانا سرواتته» وزیر خارجه غنا در نشست خبری مشترک به تشریح گفت‌وگوهای امروز پرداخت و به سوال خبرنگاران پاسخ داد.

وی در ابتدای این نشست خبری ضمن خیر مقدم به همتای غنایی خود و با بیان اینکه ایران برای ارتباط برای کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و کشورهای آفریقایی اهمیت زیادی قائل است از سفر رئیس جمهور غنا به تهران تا قبل از پایان سال جاری شمسی بنا به دعوت حسن روحانی رئیس جمهوری ایران خبر داد.

وی در ادامه با بیان اینکه غنا توانست استقلال خود را بدست آورد و خط استقلال طلبی در آفریقا با این مبارزات آغاز شد، خاطرنشان کرد: این کشور ارزش احساسی برای ما دارد چرا که در دوران جنگ تحمیلی در کنار مردم ایران در شورای امنیت حضور داشت و از حق و مبارزه مردم ما با اشغال و تجاوز حمایت و سابقه خوبی ایجاد کرد.

ظریف گفت: برای ما روابط با آفریقا اهمیت دارد و در آینده نزدیک سفری به غرب آفریقا خواهیم داشت.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار مردم غنا حضور داشته خاطرنشان کرد: ایران فعالیت‌های گسترده‌ای در زمینه بهداشت،‌ آموزش و پرورش و سایر حوزه‌ها در این کشور دارد و در سفر وزیر خارجه غنا و اجلاس قبلی کمیسیون مشترک دو کشور که در اردیبهشت ماه در تهران برگزار شد زمینه‌های همکاری دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.

وی در ادامه به تشریح محور گفت‌گوهایش با همتای غنایی پرداخت و افزود: امروز بحث‌های مختلفی در حوزه‌های مختلف داشتیم و درباره همکاری در زمینه تامین انرژی به خصوص انرژی برق در غنا توسط شرکت‌های ایرانی به گفت‌وگو پرداختیم.

ظریف ادامه داد: علاوه بر این درباره جلوه‌های تروریسم و افراط که در منطقه ما و آفریقا بروز و ظهور یافته صحبت کردیم.

وزیر خارجه گفت: آینده بسیاری خوبی بین دو کشور در سایه مشترکات ایران و غنا می‌بینیم و امیدوارم در این سفر زمینه همکاری گسترده فرهنگی، بهداشتی و… بین دو کشور برقرار شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی در خصوص سطح مناسبات ایران با کشورهای آفریقایی با بیان اینکه در حوزه‌های مختلف حضور فعالی در آفریقا داریم، اظهار داشت: در حوزه خدمات فنی و مهندسی،‌ کشاورزی، همکاری‌های فرهنگی و بهداشتی، حوزه‌های همکاری زیاد است و امیدواریم گسترش یابد.

وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات «حسنین هیکل» تحلیلگر مصری که گفته پس از توافق وین در سیاست خارجی ایران تغییری ایجاد شده و قاهره هم به دنبال بهبود روابط با تهران است و آماده میانجیگری بین تهران و عربستان می‌باشد، عنوان کرد: سیاست اصولی ایران ادامه خواهد داشت ما بر اساس این سیاست همواره خواستار روابط بسیار خوب با همه همسایگان بوده‌ایم و از بهبود روابط با آن‌ها استقبال می‌کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: منطقه ما اولویت اصلی سیاست خارجی ماست. سیاست توسعه اقتصادی و امنیت همه جانبه برای همه کشورهای منطقه همواره در دستور کار ما قرار دارد. احساس‌مان این است همه کشورهای منطقه با مشکلاتی که متاسفانه بروز کرده و برخی مشکلات در مناطق نزدیک به غنا در نیجریه ایجاد شده مواجه هستند.

وی افراط، خشونت و فرقه‌گرایی را نیازمند برخورد منسجم توسط همه کشورهای منطقه برشمرد و افزود: نیاز به برخورد با این مشکلات در راستای منافع ایران و عربستان است و منافع دو کشور در این خصوص بسیار مشترک می‌باشد. کما اینکه منافع ما و سایر کشورهای منطقه مشترک است و ما علاقمند همکاری با  کشورهای منطقه هستیم.

ظریف مصر را کشوری مهم و تاثیرگذار در منطقه با فرهنگی غنی برشمرد و افزود: همواره اعتقاد داریم که روابط باید براساس احترام متقابل توسعه یابد و آماده‌ایم روابطمان با مصر براساس اصول و منافع مشترک تقویت و از فرصت‌های مختلف برای این کار استفاده شود.

وی گفت: ایران و مصر دارای سابقه تعاملات مثبتی در مسائل منطقه هستند و امیدواریم این تعاملات گسترده شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری آفریقا را همواره اولویت مهم برای دولت ایران برشمرد و افزود: بعد از انقلاب اسلامی ما آفریقا را قاره‌ای مهم تلقی و معتقدیم دارای مشترکات فراوانی با این قاره هستیم. ما برای مقابله با استعمار و استبداد و بعد از انقلاب اسلامی با مردم آفریقای جنوبی در مقابله و مبارزه با آپارتاید همکاری داشتیم.

وزیر خارجه ادامه داد: کشورهای آفریقایی از اعضای فعال جنبش عدم تعهد هستند و دارای پتانسیل‌های فراوانی در زمینه‌های دو جانبه و چند جانبه می‌باشند و ما دارای اشتراکات فراوانی با این کشورها هستیم.

وزیر خارجه با ذکر این نکته که پتانسیل فراوانی برای سرمایه گذاری شرکت‌های ایرانی در قاره آفریقا وجود دارد، گفت: چالش‌هایی چون خشونت و افراط گرایی در منطقه وجود دارد که ما آمادگی داریم با کشورهای آفریقایی برای مقابله با این چالش‌ها همکاری کنیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: