سه‌شنبه 25 آگوست 15 | 12:56

یارانه به‌جای تولید به حساب بانکی مردم رفت

معاون اجرایی رئیس‌جمهور گفت: هدفمندی یارانه‌ها به‌جای اینکه به‌سمت تولید برود با مبلغ ۴۵هزار و ۵۰۰ تومان به حساب بانکی مردم رفت که تأثیر جدی در اقتصاد ایران نداشت و فرهنگ بیکاری را در کشور حاکم کرد.


شریعتمداری محمد شریعتمداری در نشست هم‌اندیشی همدانی‌های مقیم خارج از کشور و علاقمندان به سرمایه گذاری در هتل باباطاهر همدان اظهار داشت: دولت یازدهم با شعار تدبیر و امید به صحنه سیاسی کشور وارد شد و برقراری اعتدال را سرلوحه برنامه‌های خود قرار داد و ملت ایران نیز در 24 خرداد 92 با خلق حماسه بزرگ با 18 میلیون رأی کاروان‌سالار تدبیر و امید را به‌عنوان رئیس جمهور کشور انتخاب کردند.

وی افزود: ملت با حضور به‌موقع در صحنه‌های سیاسی کشور همواره رستاخیزی را در تاریخ ایران رقم زدند و در شرایطی که هیچ کسی باور نمی‌کرد دوباره انسجام در کشور به وجود آمد و شرایط همکاری بین دولت و ملت فراهم شد.

معاون اجرایی رئیس جمهور تصریح کرد:

اولین برنامه دولت خروج کشور از انزوایی تحمیلی بود و در شرایطی که همه از تغییر ناامید شده بودند با تدبیر دولت تدبیر و امید شرایط مطلوبی بر کشور حاکم شد و کسانی که با زیاده خواهی خواهان برقراری اتحاد در ایران نبودند، ناامید شدند.

وی بیان کرد: فرزندان این آب و خاک نیز توانستند با عزت، اقتدار و درایت و پایبندی به ارزش‌ها خلق شرایط جدیدی را در خارج کشور فراهم کنند و کشور را از بحران برهانند و اکنون شاهد هستیم که هیئت‌های خارجی و کشورهای اروپایی برای مذاکره با ایران در حال سبقت هستند.

شریعتمداری عنوان کرد: در شروع مذاکرات نفی غنی سازی برای ایران لحاظ شده بود اما امروز مجوز بین‌المللی غنی سازی صنعتی به ایران داده شده است و این توفیق یک عزت برای ملت ایران است و بدون از دست دادن حقوق کشور از فشار خارج شد.

نرخ تورم به‌عنوان عنصر مزاحم در امر سرمایه‌گذاری در ایران

شریعتمداری با بیان اینکه با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید ثبات و امنیت سیاسی مورد توجه سرمایه‌گذاران برقرار شد، گفت: نرخ تورم به‌عنوان عنصر مزاحم در امر سرمایه‌گذاری در ایران شناسایی شد و دولت علاوه بر به کار گرفتن ابزارهای سیاست پولی و مالی، نظام مالی دولت و ایجاد تعادل در تراز پرداخت‌ها و غیره، امید را در دل مردم روشن کرد.

نرخ تورم به 13.6درصد رسیده است

معاون اجرایی رئیس جمهور گفت: با وجودی که افزایش قیمت‌ها همچنان وجود دارد اما دولت نرخ تورم را به‌صورت نقطه به نقطه به 25 واحد درصد کاهش داد و اکنون نرخ تورم به 13.6 درصد رسیده است و به‌تناسب آن هزینه تمام شده تولید بالا رفته است.

وی افزود: هزینه مالی طرح‌ها نیز وابسته به نرخ تورم است و سرمایه سیستم بانکی که بخش قابل توجه آن دولتی است، کفایت لازم را ندارد و ما نمی‌توانیم سرمایه‌های بانک‌ها را افزایش دهیم و این محدودیت سبب شده نرخ بهره بانکی متناسب با نرخ تورم در نظر گرفته شود.

شریعمتداری ابراز کرد: در صورتی که بتوانیم سرمایه بانک‌ها را افزایش دهیم تا از کفایت سرمایه بهره‌مند شوند به‌طور قطع نرخ بهره بانکی را با رقابت کاهش می‌دهند.

وی یکی از از عوامل ثبات در اقتصاد کشور را وابسته به نرخ تورم دانست و گفت: براساس اعلام مرکز آمار ایران و بانک مرکزی یک واحد درصد نرخ تورم در مرداد ماه امسال نسبت به تیر ماه کاهش یافته است.

شاخص نرخ ارز در کشور 42درصد کاهش یافت

معاون اجرایی رئیس جمهور با بیان اینکه کاهش دستوری نرخ ارز به‌ضرر تولید داخلی است، اظهار داشت: نوسانات غیرمتعارف نرخ ارز به‌نفع اقتصاد ایران نیست و بر قیمت تمام‌شده تولید تأثیر می‌گذارد به‌طوری که 37 درصد ارزش محصولات تولید داخلی وابسته به نرخ ارز خارجی است.

وی تصریح کرد: افزایش ناگهانی نرخ دلار به‌نفع هیچ سرمایه‌گذاری نیست و در طول دو سال اخیر دولت تدبیر و امید تلاش کرده است و شاخص نرخ ارز را تا 42 درصد کاهش داده است.

شریعتمداری با اشاره به اینکه در شرایط تحریم با توجه به محدودیت‌ها صدور مجوزها افزایش یافت و فضای کسب و کار در ایران نامناسب شد، گفت: هدفمندی یارانه‌ها به‌جای اینکه به‌سمت تولید برود با مبلغ 45هزار و 500 تومان به حساب بانکی مردم رفت که تأثیر جدی در اقتصاد ایران نداشت و فرهنگ بیکاری را در کشور حاکم کرد.

رتبه ایران در حوزه کسب و کار به زیر 70 کاهش می‎یابد

شریعتمداری با بیان اینکه از 80 میلیون جمعیت کشور اکنون 77 میلیون نفر از یارانه نقدی استفاده می‌کنند، افزود: رتبه ایران در حوزه کسب و کار در سال اول فعالیت دولت تدبیر و امید از 152 به 130 رسید و در سال اخیر نیز رتبه ایران به 103 رسیده است و پیش‌بینی می‌کنیم رتبه ایران در سال 96 به زیر 70 کاهش یابد.

معاون اجرایی رئیس جمهور بیان کرد: یک‌هزار و 855 مرکز صدور مجوز تأسیس در کشور وجود دارد که باید شرایط دسترسی به مجوز را حذف کنیم یا به حداقل ممکن کاهش دهیم تا شرایط برای سرمایه‌گذار تسهیل شود و در این راستا ایجاد پنجره واحد تجاری در گمرک ایران زمان صدور مجوز را از 24 روز به 6 روز کاهش داد.

وی عنوان کرد: یک‌هزار و 500 شرکت دانش‌بنیان واقعی در کشور شناسایی شده است که 800 نفر نیروی متخصص را جذب کردند و سال گذشته 300 میلیارد تومان فروش محصول داشتند با وجودی که دسترسی به بازار بین‌المللی نداشتند.

شریعتمداری افزود: 15هزار میلیارد تومان از منابع دولت در اختیار صندوق توسعه نوآوری و شکوفایی کشور است تا از نخبگان و فارغ‌التحصیلان حمایت کند و با توجه به فراهم شدن فضای کسب و کار 45 تا 50 نفر از دانشجویان تراز اول به کشور بازگشتند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: