چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
سه شنبه ۰۳ شهریور ۹۴ | ۱۶:۴۸

ونزوئلا قربانی سیاست‌های کاپیتالیستی است

رسانه ونزوئلایی کورئو دل اورینوکو گزارش داد که رئیس جمهور ونزوئلا، کشورش را قربانی سیاست‌های کاپیتالیستی اپوزیسیون و شبه نظامیان کلمبیایی می‌داند.


خبرگزاری فارس: ونزوئلا قربانی سیاست‌های کاپیتالیستی شبه‌نظامیان کلمبیایی است «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا روز گذشته ضمن حضور در نشستی خبری در کاخ «میرافلورس» مقر دولت ونزوئلا به خبرنگاران گفت که ونزوئلا قربانی سیاست‌های کاپیتالیستی، سیاسی و اجتماعی اپوزیسیون و کلمبیاست.

«مادورو» ضمن استدلال فرمانش مبنی بر بستن مرزهای ونزوئلا و کلمبیا تا زمان بهبود اوضاع و رفع خطر شبه‌نظامیان کلمبیایی گفت: ونزوئلا قربانی سیاست‌های سرمایه‌داری اپوزیسیون و شبه نظامیان کلمبیایی شده است؛ آن‌ها نسبت به ونزوئلا سیاست‌های کاپیتالیستی وحشیانه‌ای در پیش گرفته‌اند و ما به عنوان مردم ونزوئلا سال‌هاست که هدف حمله باند‌های مافیای کلمبیایی هستیم.

وی در جمع خبرنگاران گفت: اگر دستور دادم تا مرزهای کلمبیا و ونزوئلا بسته شوند تنها به دلیل احساس خطری بود که از جانب شبه نظامیان کلمبیایی دارم؛ هدف من رهایی و نجات مردم کشورم از دست سیاست‌های خصمانه اپوزیسیون و شبه نظامیان است که این روزها با هدف پیشبرد سیاست‌های خصمانه خود در صدد به راه انداختن جنگی اقتصادی هستند؛ من به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا برای رفع خطر این افراد به مقابله ادامه خواهم داد زیرا آن‌ها با همدستی اپوزیسیون ونزوئلا و با اتخاذ سیاست‌های کاپیتالیستی و قاچاق سعی در بی‌ثبات‌سازی وضعیت کنونی کشور دارند و هدف نهایی آن‌ها سرنگونی دولت کنونی ونزوئلا است.

رئیس جمهور ونزوئلا در ادامه «آلوارو اوریبه ولز» رئیس جمهور سابق کلمبیا را متهم به رهبری گروه‌های شبه نظامی کلمبیایی کرده و گفت که وی با همکاری اپوزیسیون علیه دولت ونزوئلا توطئه‌چینی می‌کند.

وی افزود که «اوریبه» با همدستی «کاراکاس آنتونیو لدزما» شهردار راست‌گرای «کاراکاس» برای راه اندازی یک کودتا در کشور دسیسه‌چینی می‌کند.

«مادورو» در این‌باره اذعان داشت: همه به‌خوبی می‌دانند که برای اثبات اتهام شخصی همچون «اوریبه» که طی سه دهه اخیر تاکنون در کسوت ریاست جمهوری، سناتوری و فرمانداری در کلمبیا ظاهر شده، نمی‌توان مدرک قابل استنادی ارائه داد؛ «اوریبه» سال‌هاست که علاوه بر خدمت در پست‌های دولتی کلمبیا اقدام به رهبری گروه‌های شبه‌نظامی کلمبیایی و حتی باندهای قاچاق مواد مخدر کرده و امروز نیز با تربیت نظامیان سعی دارد تا امور داخلی ونزوئلا را مختل کند.

گزارش‌های دریافتی از اقدامات «اوریبه» حاکی از آن هستند که وی پیش از تصدی پست ریاست جمهوری کلمبیا، فرماندار منطقه «آنتیوکیا» واقع در شمال این کشور بوده و درست در همان دوران وی اقدام به تشکیل و رهبری گروه شبه‌نظامی موسوم به «همزیستی» و یا «همکاری برای حفاظت» کرده است.

رئیس جمهور ونزوئلا همچنین خاطرنشان کرد که راست‌گرایان افراطی ونزوئلا با همکاری شبه نظامیان کلمبیایی سعی دارند تا در کشور کودتا به راه انداخته و موجبات سرنگونی دولت کنونی را فراهم کنند.

«مادورو» چهارشنبه گذشته 19 آگوست (28 مرداد) به «خوسه گرگوریو ویلما» فرماندار ایالت «تاچیرا» فرماندار ایالت مرزی ونزوئلا دستور داد تا مرز مشترک ونزوئلا و کلمبیا را به مدت 72 ساعت بسته و وضعیت هشدار در منطقه اعلام کند.

وی فردای همان روز یعنی 20 آگوست (29 مرداد) ضمن اعلام افزایش مدت بسته شدن مرز کشورش با کلمبیا تا زمان اطمینان از رفع خطر شبه‌نظامیان کلمبیایی، در شهرهای هم‌مرز با کلمبیا به مدت 60 روز وضعیت هشدار اعلام کرد.

نیروهای مستقر در مرز دو کشور پس از گشت‌زنی در 118 منطقه که معمولا برای فعالیت‌های قاچاق گروه‌های شبه‌نظامی کلمبیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، این مناطق را تخلیه کردند و در جریان عملیات موفق شدند تا 18 شبه‌نظامی کلمبیایی را دستگیر کنند.

رئیس جمهور ونزوئلا بر این عقیده است که «آلوارو اوریبه ولز» رئیس جمهور سابق کلمبیا با رهبری گروه‌های شبه نظامی و همکاری با اپوزیسیون علیه دولت ونزوئلا توطئه‌چینی می‌کند.

«مادورو» ضمن اشاره به کارشکنی‌های اپوزیسیون در کشور اعلام کرد که اپوزیسیون با همکاری نیروهای شبه نظامی کلمبیایی در کشور هرج‌و مرج ایجاد می‌کند.

این اولین بار نیست که کاراکاس (پایتخت ونزوئلا) دستور بستن مرز مشترک کشورش با کلمبیا را می‌دهد؛ ماه گذشته نیز دولت بولیواریایی ونزوئلا به منظور جلوگیری از ورود کالای قاچاق به کشور از کلمیبا دستور داد تا به مدت چند ساعت مرز دو کشور بسته شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: