چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
چهارشنبه ۰۴ شهریور ۹۴ | ۰۹:۳۴

بشار اسد: سیاست روسیه ثابت است

رئیس جمهوری سوریه شب گذشته در یک گفتگوی تلویزیونی با اعلام اینکه سیاست روسیه در قبال دمشق ثابت است گفت: روابط تهران – دمشق عامل توازن در جهان عرب است.


بشار اسد بشار اسد رئیس جمهوری سوریه شب گذشته در گفتگو با المنار اظهار داشت: اگر ملت سوریه به پیروزی امید نداشتند از آغاز بحران این کشور در سال ۲۰۱۱ تاکنون مقاومت نمی کردند. وی با اشاره به پایگاه مردمی نظامی سوریه گفت: اگر حمایت مردمی نباشد رویکرد سیاسی یا ملی که در پیش گرفته شود هیچ ارزشی ندارد.

رئیس جمهوری سوریه افزود: اگر حمایت های خارجی از تروریست ها متوقف شود مقابله با این پدیده آسان خواهد شد و اگر به مرحله ای رسیدیم که کشورهایی که با حمایت از تروریسم دستشان به خون مردم سوریه آلوده است حمایت خود را قطع کنند می توانیم بگوییم که در مراحل آخر مبارزه با تروریسم هستیم.

وی با اعلام اینکه مزدوران رژیم صهیونیستی از خود صهیونیست ها خطرناکتر هستند گفت: اگر اسرائیل اکنون جسارت حمله به سوریه را پیدا کرده به دلیل همکاری گروه های تروریستی است که دشمن سوریه شده اند.

بشار اسد در ادامه سخنان خود تروریسم را مهمترین ابزار صهیونیست ها دانست و اعلام کرد: اگر قصد مقابله با دشمن صهیونیستی را داریم باید با ابزارهای اسرائیل در داخل سوریه مقابله کنیم، تا زمانی که با دشمن داخلی در حال جنگ هستیم نمی توانیم با دشمن خارجی مقابله کنیم و اگر تروریست ها نابود شوند همه چیز به جای خود بازخواهد گشت.

وی تصریح کرد: روند سیاسی برای حل بحران سوریه یک ضرورت است اما تاکنون عوامل ضروری برای اینکه به گفتگو و نتایج نهایی دست یابیم به ویژه با تداوم حمایت برخی کشورها از تروریسم فراهم نشده است.

اسد خطاب به گروه هایی که خود را نماینده ملت سوریه می دانند گفت: آنهایی که خود را نماینده ملت سوریه معرفی می کنند برای گفتگو به دمشق بیایند ما بدون هیچ تاخیری آماده گفتگو با این گروه ها هستیم.

وی در بخش دیگر سخنان خود ضمن قدردانی از موضع روسیه در قبال دمشق گفت: سیاست روسیه سیاست با ثبات است و باید این نکته را متذکر شوم که مسکو از شخص یا رئیس جمهور حمایت نمی کند بلکه اصول مشخصی دارد که حاکمیت کشور و تصمیم گیری ملت از جمله این اصول به شمار می رود. ما کاملا به روسیه اعتماد داریم و آنها نیز ثابت کردند که صادق هستند، مسکو روابط قدرتمندی با دمشق دارد.

بشار اسد درباره معیارهای موضعگیری سوریه در قبال طرح ها و ابتکار عمل ها برای حل بحران سوریه گفت: این طرح ها باید حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه را حفظ کند و تصمیم گیری ملت سوریه به این معنا که هرگز تسلیم آنچه بر آن تحمیل می شود نیست و این تصمیم گیری در نهایت باید یک تصمیم گیری خالص باشد. همچنین در عمل باید قاعده و اصولی برای هر ابتکار عملی باشد که مبتنی بر مبارزه با تروریسم باشد و با آن آغاز شود و هر گونه طرحی که حاوی بند مبارزه با تروریسم به عنوان یک اولویت نباشد ارزشی ندارد.

رئیس جمهوری سوریه در بخش دیگر گفتگوی خود به موضوع توافق هسته ای ایران و ۱+۵ اشاره و اعلام کرد: مقاومت مردم ایران و وحدت آنها درباره مسئله هسته ای باعث شد تا این موفقیت حاصل شود. قدرت ایران نیرویی برای سوریه خواهد بود و پیروزی سوریه موفقیتی برای ایران است.

وی درباره رابطه خود با «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب الله لبنان گفت: رابطه من با سید حسن نصرالله رابطه ای مستحکم است که بیش از ۲۰ سال قدمت دارد، این رابطه مبتنی بر صداقت است و وی شخصی صادق و پایبند به اصول است.

بشار اسد با اعلام اینکه دشمن در عراق و سوریه یکی است اظهار داشت: اگر در نبرد عراق همانند آنچه میان سوریه و حزب الله وجود دارد به وحدت برسیم به نتایج بهتری در زمان و هزینه کمتر دست خواهیم یافت.

وی با اشاره به حمایت برخی کشورهای عربی منطقه از تروریسم در سوریه گفت: تشدید پروپاگاندای سعودی ارزشی ندارد و عربستان سعودی از اساس در حال حمایت از تروریسم  است و آنچه انجام می دهد اقداماتی عادی تلقی می شود. رئیس جمهوری سوریه در ادامه در رابطه با آمریکا نیز گفت: آمریکا به دنبال ایجاد هرج و مرج و تضعیف کشورها است و این مسئله فقط در مورد سوریه نیست بلکه متحدانش همچون ترکیه نیز باید منتظر این مسئله باشند چرا که این واقعیت جدیدی است که در راستای منافع واشنگتن قرار دارد.

اسد اظهار داشت: «رجب طیب اردوغان» آرزو دارد سلطان اخوانی باشد و آن را بر اساس رؤیاهایش در مصر و تونس بنا نهد اما این رؤیا بر اساس واقعیت ها محقق نشده است. وی درباره رابطه سوریه و مصر نیز گفت: شماری از موسسات مصری قطع ارتباط با دمشق را رد کردند و همچنان با دولت سوریه در ارتباط هستند.

وی با بیان این مطلب افزود: مصر کشور مهمی در جهان عرب است، دشمنان در منطقه به دنبال این هستند که مصر را تحت فشار قرار دهند تا نتواند نقش همیشگی خود را در منطقه ایفا کند. رئیس جمهوری سوریه در ادامه روابط تهران – دمشق را عامل توازن در جهان عرب توصیف و اعلام کرد: سوریه در کنار ارتش و ملت مصر در مبارزه با تروریسم خواهد ایستاد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: