چهارشنبه 26 آگوست 15 | 15:59

رمانی که به تاریخ دهن کجی می‌کند

نشست نقد و بررسی کتاب «وقت جنگ، دوتارت را کوک کن»، سه شنبه سوم شهریور با حضور یوسف قوجق؛ نویسنده کتاب، رضا امیرخانی، مجید قیصری، جواد محقق و محسن چینی فروشان در سرای اهل قلم خانه کتاب برگزار شد.


خبرگزاری فارس: رمانی که به تاریخ دهن کجی می‌کند جواد محقق؛ نویسنده و شاعر در ابتدای این نشست یک پرسش را مطرح کرد:«در همه کتاب هایی که در حوزه رمان و تاریخ نوشته می شود، این پرسش مطرح است که با چه نوع اثر ادبی روبرو هستیم؟ آیا تفاوت های یک اثر داستانی با تاریخ با دخالت تخیل به تحریف تاریخ منجر نمی شود؟»

مجید قیصری؛ نویسنده در پاسخ به این پرسش گفت:«رمان، روایت شخصی نویسنده از تاریخ است. در نتیجه نویسنده این حق را به خود می دهد که از منظر خودش واقعه تاریخی را روایت کند. این ساده ترین تعریف رمان تاریخی است.»

قیصری همچنین بیان کرد:«هر نویسنده از منظر خود به واقعه تاریخی نگاه می کند. ساده انگاری است که فکر کنیم واقعه تاریخی، یک امر مسجل و قطعی است. این رمان هم یک روایت شخصی است، نه روایت رسمی.»

رضا امیرخانی؛ نویسنده هم ضمن خواندن بخشی از دعای «اهل ثغور» که درباره سلامتی مرزداران است، در پاسخ به پرسش محقق چنین گفت:«اگر این رمان را فقط یک رمان تاریخی یا یک رمان قومی بدانیم، جایگاه واقعی آن را نادیده گرفته ایم. این رمان یک رمان هویتی است و مهم ترین کاری است که می توان در این گوشه از جهان انجام داد.»

امیرخانی درباره رمان هویتی نیز چنین توضیح داد:«رمان هویتی در جهت ارزشمندسازی است و شان آن از رمان تاریخی و قومی بالاتر است. آقای قوجق سعی کرده در اثر خود بخشی از هویت ما را بازیابی کند که قابل تامل و افتخار است.»

وی ادامه داد:«دورخیز نویسنده برای کارهایی بزرگ تر از رمان تاریخی و قومی است. به نظر می رسد امروز در تمدن سازی جدید هر کدام از قومیت ها اگر هویتی مستقل داشته باشند، به سمت تمدن جدید پیش می روند.»

این نویسنده همچنین افزود:«اگر این رمان فقط بازگوکننده تاریخ بود، شانی برای وجود نداشت و خواندنی هم نمی شد. مقدمه کتاب برگرفته از تاریخ است و شکست قوم ترکمن را بیان می کند، اما در این اثر ترکمن ها پیروز می شوند. این رمان در نتیجه گیری هم به تاریخ وفادار نیست.»

این اثر به شدت قومی و غیرتمند است

در ادامه این نشست، قیصری ضمن اشاره به این موضوع که این اثر سعی کرده مقاومت قوم ترکمن را در مقابل روسیه نشان بدهد، گفت:«چیزی که خلاء آن در متن حس می شود این است که هیچ گونه اشاره ای به دولت وقت نشده. به همین دلیل هم این رمان، به شدت بومی و غیرتمند است.»

وی درباره ویژگی های این اثر چنین توضیح داد:«تمام دغدغه متن، سازی است که باید کوک شود. ما در این رمان با داستان نویسی طرف هستیم که به تاریخ دهن کجی می کند.»

این نویسنده ضمن بیان این که نویسنده موقعیت خوبی برای نوشتن داشته، درباره کاستی های رمان «وقت جنگ، دوتارت را کوک کن» بیان کرد:«چیزی که خلاء آن را به شدت حس کردم، حضور زن در این رمان بود. رمان 400 صفحه ای با این حجم به عنصر زن نیاز داشت. فکر می کنم نویسنده از کنار این موضوع به راحتی گذشته است.»

قیصری ادامه داد:«خیلی از آدم ها در داستان در حد یک اسم باقی مانده اند. متن به نظرم خیلی منظم بود و انگار هر فصل بسیار آگاهانه نوشته شده بود.»

وی از «جنگ و صلح» به عنوان یک رمان خوب نام برد و گفت:«اگر بخواهیم این اثر را با جنگ و صلح مقایسه کنیم، در جنگ و صلح، اردوگاه ناپلئون را می بینیم، اما در اینجا خیلی محدود وارد فضای جنگ می شویم. فضای جنگ خیلی درخشان درنیامده است. قرار است رمان و داستان، تجربه ای را به ما منتقل کند، اما این رمان بسیاری از وقایع را فقط نقل می کند.»

نویسنده یک طرفه به قاضی نرفته است

در ادامه امیرخانی از این موضوع که نویسنده در رمان خود یک طرفه به قاضی نرفته، به عنوان یک مزیت نام برد و گفت:«یکی از ویژگی های آثار ویرجینیا وولف که من آن را می پسندم این است که رمان مشهور خود را در فاصله یک روشن و خاموش شدن فانوس دریایی روایت می کند. این رمان هم در فاصله ضربه زدن به سیم دوتار روایت می شود که یک ویژگی مثبت است.»

وی درباره سایر ویژگی های «وقت جنگ، دوتارت را کوک کن» نیز بیان کرد:«خودآگاه در این اثر از طرح جلد تا عنوان و متن وجود دارد، اما نویسنده وقتی موفق عمل می کند که وارد ناخودآگاه خود می شود. رنگی از موسیقی در این رمان هست. نقش دوتار از اول تا پایان داستان دیده می شود، ضمن این که من در این اثر با مقام هایی از موسیقی مثل «گئوک تپه» و «آیرالیق مقامی» آشنا شدم.»

وزن اشعار ترکی در کتاب، اشکال پیدا کرده است

یوسف قوجق؛ نویسنده رمان «وقت جنگ، دوتارت را کوک کن» در این نشست در پاسخ به برخی نقدها گفت:«زن ترکمن داخل خانه است، او بسیار محجوب و بسیار غیر اجتماعی است. حتی حالا هم همین طور است. اما او در زمان هایی لازم است که طغیان کند. من تصویر زن ترکمن را یا بسیار پوشیده یا در نقش مرد نشان دادم.»

وی همچنین بیان کرد:«می توانستم درباره روند جنگ ها توضیحات بیشتری بدهم و به جزئیات هم اشاره کنم، اما حس کردم داستان، مخاطب گریز می شود.»

جواد محقق نیز درباره برخی از ویژگی های این اثر گفت:«در این رمان، اشعار ترکی به زبان فارسی ترجمه شده که در برخی مواقع وزن آن اشکال پیدا کرده و قافیه از دست رفته است. اگر این اشعار به نثر ادبی خوب تبدیل می شد، شاید همخوانی بیشتری با متن پیدا می کرد.»

وی پیشنهاد کرد که بخشی از متن کتاب هم با خوانش نویسنده در یک سی دی در کتاب گنجانده شود و در این باره توضیح داد:«نویسنده می تواند بخشی از متن را بخواند و این خوانش با موسیقی دوتار که می تواند موسیقی متن باشد، در اختیار مخاطبان قرار بگیرد.»

محقق، طرح جلد کتاب را یک مزیت دانست و اظهار کرد که کاش در شناسنامه کتاب به اسم طراح هم اشاره می شد.

محسن چینی فروشان؛ مدیر عامل دفتر نشر فرهنگ اسلامی نیز که این کتاب را منتشر کرده، در این نشست حضور داشت، درباره انتشار کتاب «وقت جنگ، دوتارت را کوک کن» چنین توضیح داد: «اگر فرهنگ اسلامی را حوزه فرهنگ و تمدن اسلامی تعریف کنیم، جای بسیاری از تولیدات در این زمینه خالی است. این کتاب، شروع یک اتفاق تازه در دفتر نشر فرهنگ اسلامی است.»

چینی فروشان ضمن اشاره به این که سی دی دوتار با همکاری آقای قوجق آماده شده است، گفت:«به طور کلی کتابی که تاریخ بهانه آن باشد کم داریم. در ادبیات دنیا نمونه معروف چنین اثری، «جنگ و صلح» و در ایران «سووشون» است. رمان «وقت جنگ، دوتارت را کوک کن»، در همین زمینه است. این اثر، هویت بخشی دارد و در عین حال خواندنی است.»

رضا امیرخانی هم پیشنهاد کرد تا به جای قرار دادن سی دی موسیقی که باعث افزایش قیمت کتاب می شود، از «کیو آر کد» استفاده شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.