چهارشنبه 26 آگوست 15 | 17:19

۱۳ریزش جاده‌ای در فیروزکوه ثبت شد

فیروزکوه- در پی زلزله ۴.۶ریشتری فیروزکوه همچنان دستگاه های امدادی و سایر دستگاه های این شهرستان در آماده باش به سر می برند و بر اساس اعلام مسئولان بیش از ۸گروه امدادی در این منطقه حضور پیدا کرده اند.


گویا این روزها زلزله و حوادث و بلایای طبیعی دست از سر استان تهران بر نمی دارد و هر روز حادثه جدیدی مدیریت بحران این استان را درگیر خود می کند.

پس از سیلاب کن و سولقان و زلزله جوادآباد ورامین، این بار نوبت شهرستان فیروزکوه بود که در کانون رسانه های خبری قرار گیرد و به تیتر یک رسانه های دیداری و نوشتاری بدل شود.

شب گذشته زلزله ای ۴.۶ ریشتری در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فیروزکوه را لرزاند و اگرچه خسارتی در پی نداشت اما موجب ترس و وحشت بسیاری از مردم شد.

حوادثی که دست از سر تهران برنمی دارد

بر اساس اعلام مسئولان، زمین‌لرزه شب گذشته با مرکزیت شهرستان فیروزکوه در موقعیت جغرافیایی با عرض شمالی ۳۵.۵۸درجه و طول شرقی ۵۲.۶۳ درجه رخ داد.

پس از این حادثه به سرعت ستاد بحران شهرستان فیروزکوه تشکیل جلسه داد تا درباره مقابله با حوادث احتمالی با دستگاه های امدادرسان بحث و تبادل نظر شود.

فیروزکوه تاکنون بیش از ۲۰  بار لرزیده است

از شب گذشته تاکنون بیش از ۲۲ بار منطقه فیروزکوه لرزیده، اما هیچکدام از زمین لرزه ها به بزرگی زمین لرزه شب گذشته نبوده است.

ساعت: ۲۲:۰۶:۳۳   ۴.۶ ریشتر عمق ۱۰ کیلومتری زمین

ساعت: ۲۲:۱۰:۲۲    ۳.۲ ریشتر عمق ۱۰ کیلومتری زمین

ساعت: ۲۲:۱۱:۲۷    ۲.۵ ریشتر عمق ۱۰ کیلومتری زمین

ساعت: ۲۲:۳۳:۱۵    ۱.۸ ریشتر عمق ۱۰ کیلومتری زمین

ساعت: ۲۲:۳۶:۴۵    ۲ ریشتر عمق ۱۰ کیلومتری زمین

ساعت: ۲۳: ۱۶:۱۲   ۲.۶ ریشتر عمق ۱۰ کیلومتری زمین

ساعت: ۲۳:۴۲:۰۴    ۲.۳ ریشتر عمق ۸ کیلومتری زمین

ساعت: ۲۳:۴۷:۵۷    ۱.۶ ریشتر عمق ۱۰ کیلومتری زمین

ساعت: ۲۳:۵۴:۴۷   ۲ ریشتر عمق ۱۰ کیلومتری زمین

ساعت: ۰۰:۵۴:۰۰    ۲.۵ ریشتر     عمق ۸ کیلومتری زمین

ساعت: ۰۱:۱۳:۰۰    ۱.۴ ریشتر     عمق ۱۰ کیلومتری زمین

ساعت: ۰۲:۳۵:۰۳    ۲.۵ ریشتر     عمق ۸ کیلومتری زمین

ساعت: ۰۴:۲۳:۳۶    ۱.۴ ریشتر     عمق ۱۰ کیلومتری زمین

ساعت: ۰۴:۳۳:۲۰    ۱.۶ ریشتر     عمق ۱۰ کیلومتری زمین

ساعت: ۰۴:۴۱:۱۸    ۲.۴ ریشتر     عمق ۱۰ کیلومتری زمین

ساعت: ۰۵:۰۸:۵۴    ۱.۸ ریشتر     عمق ۱۰ کیلومتری زمین

ساعت: ۰۶:۵۰:۲۱    ۱.۸ ریشتر     عمق ۱۲ کیلومتری زمین

ساعت: ۰۸:۰۸:۴۰    ۱.۷ ریشتر     عمق ۱۴ کیلومتری زمین

ساعت: ۰۸:۱۷:۲۸    ۱.۷ ریشتر     عمق ۹ کیلومتری زمین

زلزله فیروزکوه

بسیاری از شهروندان فیروزکوهی به توصیه ستاد مدیریت بحران استان تهران، شب گذشته را در منزل نمانده و در فضاهای باز حضور پیدا کردند.

مردمی که در خانه ها نماندند

محمد حسینی یکی از شهروندان فیروزکوهی اظهار داشت: زلزله شب گذشته بسیاری از مردم را به ترس و وحشت انداخت به همین خاطر مردم از خانه ها بیرون آمده و در فضاهای باز حضور پیدا کردند.

وی افزود: مردم نگران تکرار این زمین لرزه ها هستند و امیدواریم که ستاد بحران شهرستان فیروزکوه آمادگی مقابله با حوادث احتمالی را داشته باشد.

یکی دیگر از شهروندان فیروزکوهی  اظهار داشت: بر اساس اعلام مسئولان تاکنون فیروزکوه بیش از ۲۰ بار لرزیده به همین خاطر مردم ترجیح می دهند در فضاهای باز حضور داشته باشند.

علی علوی افزود: با توجه به حوادث چند روز اخیر در استان تهران باید برای مقابله با حوادث احتمالی در این استان فکری جدی و عزم راسخ باشد.

آمادگی و اعزام دستگاه های امدادی در فیروزکوه

دستگاه های امدادی نظیر هلال احمر، اورژانس، آتش نشانی و سایر دستگاه ها نیز در آماده باش کامل به سر می برند به طوری که بر اساس اعلام مسئولان بیش از هشت گروه امدادی در این منطقه حضور پیدا کرده اند.

علی محمدعلی تبار رییس جمعیت هلال احمر فیروزکوه  اظهار داشت: مرکز زلزله شهرستان فیروزکوه بوده است.

وی گفت: ضمن تشکیل ستاد بحران، همه اعضای جمعیت هلال احمر به حالت آماده باش در آمده اند.

نورالله طاهری فرماندار فیروزکوه نیز  اظهار داشت: جلسه ستاد بحران شهرستان فیروزکوه تشکیل و تصمیمات و هماهنگی های لازم برای مقابله با حوادث احتمالی انجام شد.

سوله های شهر را در صورت تداوم زلزله آماده خواهیم کرد

نیما سراج رئیس شورای اسلامی شهر فیروزکوه اظهار داشت: خسارت مالی و جانی در اثر زلزله شهرستان فیروزکوه گزارش نشده است.

وی افزود: ساعت ۲۲ شب گذشته زلزله ای با قدرت ۶.۴ ریشتر شهر فیروزکوه را لرزاند که جلسه ستاد بحران شهرستان بلافاصله در محل فرمانداری تشکیل شد.

سراج گفت: بلافاصله پس از وقوع زلزله، ایستگاه آتش نشانی و عوامل خدمات شهری به صورت آماده باش درآمدند.

رئیس شورای شهر فیروزکوه در ادامه گفت: بنا به دستور طاهری فرماندار فیروزکوه در صورت تداوم  زلزله، سوله های شهر که در اختیار اداره ورزش و جوانان و دانشگاه آزاد فیروزکوه هستند را برای اسکان آماده سازی خواهیم کرد.

زلزله فیروزکوه  ۱۳ مورد ریزش جاده ای داشت

فیروزکوه کراپ شده

مجتبی صادقی رییس اداره راه و شهرسازی فیروزکوه نیز اظهار داشت : زلزله دیشب ۱۳ مورد ریزش جاده ای داشت.

وی افزود: در ساعت اولیه وقوع زلزله، سه  اکیپ راهداری به روستای سیمین دشت بخش مرکزی اعزام شدند و ۱۳ مورد ریزش برداری توسط عوامل این اداره انجام شد.

رئیس اداره راه و شهرسازی فیروزکوه گفت: در حال حاضر مشکل خاصی در محورهای مواصلاتی شهرستان نداریم.

۸۰ زلزله در سه روز ابتدایی شهریور در کشور ثبت شده است

یدالله باطبی مطلق استادیار دانشگاه  و پژوهشگر اظهار داشت: بحران زلزله در دنیا موضوع قابل تفکر و تعمق است زیرا زلزله پدیده طبیعی بوده که زمان و مکان نمی شناسد و شدت آن نیز به وضعیت فشار گازهای مرکز زمین بستگی دارد.

وی افزود: وقتی تجمع گازهای ناشی از تجزیه مواد پوسته زمین که در مجاورت مواد مذاب قرار دارند از مقاومت پوسته بیشتر شود، باعث ایجاد گسل یا شکستگی در پوسته زمین می شود.

فیروزکوه کراپ شده

این استادیار دانشگاه گفت: شدت زلزله از یک دهم تا هشت ریشتر متغیر است و وقتی که شدت زلزله از ۶ ریشتر بیشتر شود، تخریب و تلفات جان، جراحات و بی خانمانی مردم را به دنبال دارد. معمولا زلزله زیر ۶ ریشتر تلفات و خسارات شدید ندارند.

وی بیان داشت: خوشبختانه امروزه دانش روز در دانشگاه ها و شناخت زلزله و کنش زمین تلاش دارد تا بشر با کمترین تلفات، بحران را پشت سر بگذارد.

 باطبی مطلق در پایان افزود: طبق گزارش مرکز لرزه نگاری کشور، موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در روزهای اول، دوم و سوم شهریور امسال حدود ۸۰ زلزله در نقاط مختلف ایران رخ داده که شدیدترین آنها به مقدار ۴.۶ ریشتر در شب گذشته در فیروزکوه اتفاق افتاد که خسارت مالی و جانی به همراه نداشت.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: