جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
دوشنبه ۰۹ شهریور ۹۴ | ۱۱:۳۱

نهاوندیان:تا پایان دولت تورم تک رقمی می شود

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت : بالای ۲ میلیارد دلار در واردات کالاهای اساسی صرفه جویی کردیم.


محمد نهاوندیان دربرنامه نگاه یک شبکه یک سیما با بیان اینکه یکی از مسائلی که متاسفانه درگذشته داشتیم منفی شدن سرمایه گذاری بود افزود : سال به سال سرمایه گذاریها کمتر می شد .

وی افزود : سرمایه گذاری منفی در سال 93 به سه ونیم درصد مثبت رسید ومطمئناً با این اقبال وامیدواریها ما شاهد مشارکتها برای سرمایه گذاری خواهیم بود و فرصتهای شغلی جدید و زیادی پیش رو خواهدبود.

نهاوندیان با بیان اینکه مشکل ما بعد از کاهش قدرت خرید مسئله نقدینگی بود گفت : با تصمیماتی که در سال گذشته و امسال صورت گرفت میزان تسهیلات تخصیصی سیستم بانکی به صنایع رشد قابل توجهی پیدا کرد و در بسیاری از موارد نقدینگی تامین شد البته این کافی نیست و باید تجهیز منابع بیشتر شود .

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه حتماً باید بازار سرمایه ما توسعه پیدا کند افزود : یکی از اشکالات ساختاری تولید واقتصاد ما این است که بیش از حد صنعت وکشاورزی ما به منافع بانکی اتکا دارد در حالیکه شرکتهای بزرگ منابع خود را از بازار سرمایه تامین می کنند .

وی افزود : در گذشته عواملی وجود داشت که باعث شده بود حبابهایی در بازار سرمایه ایجاد شود که با منطقی شدن و عادی سازی اقتصاد آن حبابها از بین رفت .

نهاوندیان با بیان اینکه بازار سرمایه ایران حتماً آینده بسیار مثبتی دارد گفت : برخی عوامل در قیمت گذاریها تاثیر گذار بود که به بازار سرمایه منتقل شد در حالیکه که اصولاً بازار سرمایه نسبت به برخی از بازارهای دیگر کندتر حرکت میکند و بازار سرمایه طبع بلند مدتی دارد.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه عزم دولت در رسیدگی به بازار سرمایه جدی است افزود : مطمئنیم با رفع تحریم ها و عادی سازی روابط اقتصادی علاوه بر اقبال داخلی و سوق پیدا کردن سرمایه داخلی ، از خارج نیز ما ورودی و تقاضا خواهیم

داشت.

وی با بیان اینکه مسلماً بازار سرمایه بهبود پیدا می کند گفت : ظرفیت جذب سرمایه گذاری بسیار است و در صنعت نفت ، گاز و پتروشیمی ظرفیت سرمایه گذاری صدها میلیارد دلاری داریم ، در بخش نیرو نیز ایران پتانسیل بسیار خوبی برای صادرات برق دارد بطوریکه در همین دو سال گذشته توانستیم صادرات برق خود را به دو میلیارد دلار برسانیم .

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد : ضمن اینکه بسیاری از کشورهای همسایه آمادگی دارند در ایران سرمایه گذاری کنند و برق ببرند .

وی افزود : در بحث گردشگری نیز ظرفیت گردشگری ایران با توجه به جاذبه های تاریخی ، طبیعی و فرهنگی عظیم است که در ایران خیلی از ظرفیت ها کم استفاده می کنیم .

نهاوندیان با بیان اینکه اکنون سرمایه گذاران خارجی به ایران به عنوان امیدبخش ترین اقتصاد نوظهور اشاره و توجه میکنند گفت : البته ما باید هوشیار باشیم چرا که اولویت ما در استفاده از این منابع سرمایه گذاری در بخش های صاحب اولویت است .

وی افزود : یکی از حوزه های صاحب اولویت درخصوص صرفه جویی انرژی است .

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد : مصرف انرژی در ایران بهینه نیست و ما می توانیم با بهینه کردن مصرف انرژی منابع عظیمی برای صادرات و یا ذخیره سازی آزاد کنیم .

وی افزود : یکی از حوزه هایی که دولت به سرمایه تشویق می کند و خارجیها نیز مشتاقند در این حوزه سرمایه گذاری کنند بهینه سازی انرژی در صنایع مختلف است .

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت : تاکیدی که در این سیاست ها وجود دارد تاکید بر تولید صادرات گراست و خود سرمایه گذاران خارجی نیز می دانند برای موفقیت در اقتصاد لازم است یک شریک ایرانی داشته باشند.

وی ادامه داد : بخش خصوصی باید آمادگی لازم را در این بخش داشته باشد بویژه اینکه دولت در این خصوص مشوق هایی برای سرمایه گذاری در نظر گرفته است که مهمترین مشوق بهبود محیط کسب و کار داخلی است .

نهاوندیان با بیان اینکه رشد ما باید درون زا و برون نگر باشد گفت : ما باید تولید داخلی را تقویت کنیم اما نگاه صادرات گرا را بطورجدی دنبال کنیم.

وی افزود : یکی از اصلی ترین فواید حضور سرمایه گذاران خارجی در ایران این است که به ما امکان بازارگشایی صادراتی می دهد .

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت : رمز رشد جهش گونه چین در فتح بازارهای صادراتی این بود که به سرمایه های کشورهای اروپایی و آمریکا اجازه داد که در چین سرمایه گذاری کنند و در این کشور تولید کردند اما بعد از تولید آن را به کشور خود بردند که به این ترتیب هم از سرمایه آنها برای اشتغال زایی داخلی استفاده کرد و هم بدون اینکه کار خاصی کند بازارهای صادراتی آن کشورها را به روی خود گشود .

وی ادامه داد : از این راهکار ما نیز باید استفاده کنیم و در واقع سرمایه خارجی برای ما بازار صادراتی تضمین می کند .

نهاوندیان گفت: حتی در دیدارهایی که با هیات های خارجی داشتیم تاکید می شد که باید رویکردشان سرمایه گذاری صادرات گرا باشد .

رئیس دفتر رئیس جمهور در ادامه به اقتصاد مقاومتی اشاره کردوگفت : اکنون باید از تکرار کلمه اقتصاد مقاومتی عبور کنیم و وارد بند بند این مجموعه ارزشمند 24 محوری شویم و باید آن را تبیین کنیم .

وی با بیان اینکه باید روی شرکت های دانش بنیان سرمایه گذاری کنیم افزود : قدم هایی که دولت در این دو سال اخیر برداشت این بودکه با وجود کمی منابع صندوق شکوفایی و نوآوری را که قبلاً قانون آن تصویب شده اما منابعش تامین نشده بود بیش از 1500 میلیارد تومان منابع به آن تخصیص داد که تاثیر جدی داشت .

نهاوندیان گفت : در طول دو سال گذشته توانستیم 1600 شرکت دانش بنیان تاسیس کنیم که برخی از این شرکت ها به تولید رسیدند .

وی افزود : بنای دولت در همین امسال در سرمایه گذاریها بر این است که تعداد شرکت های دانش بنیان را سه ونیم برابر کند .

رئیس دفتر رئیس جمهور در ادامه به تولید گندم در داخل کشور اشاره کردو گفت : گندم جدی ترین کالای اساسی است که ما توانستیم امسال حدود هشت میلیون تن گندم از کشاورز ایرانی خریداری کنیم در حالیکه سال گذشته 6 و هفت دهم میلیون تن بود .

وی افزود : این مقدار برای مصرف نان کشور کفایت می کند و با این اقدام دیگر به کشاورز خارجی یارانه نمی دهیم .

نهاوندیان گفت : درباره مواد غذایی افزایش 27 درصدی صادرات داریم در حالیکه واردات مواد غذایی ما 9 درصد کاهش داشته که با این اقدام به سمت تراز مثبت گامی بر می داریم .

وی افزود : اینها رویکردهای راهبردی است که در اولویت تصمیم گیری بود و تمام دستگاهها ابلاغ و در دستور کار دستگاهها قرار گرفته است .

آرامش اقتصادی دو سال اخیر مقدمه شکوفایی اقتصاد ایران اسلامی است

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه شرایط اقتصادی دو سال قبل را همه مردم به یاد دارند گفت : دولت یازدهم تلاش کرد التهاب در بازارهای اقتصادی بویژه در بازار ارز را کنترل کند و ضمن کاهش نرخ تورم به ایجاد آرامش برای فعالان اقتصادی و اطمینان آنها به برنامه ریزیهای آینده کمک کرد .

محمد نهاوندیان در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما تصریح کرد : همه فعالان اقتصادی نیاز دارند که آینده اقتصادی برای آنها پیش بینی پذیر باشد که خوشبختانه این امیدواری ایجاد شد و کاهش نرخ تورم 40 درصدی و بالاتر به زیر 15 درصد از دستاوردهای مهمی است که شاید در تاریخ ایران سابقه نداشته باشد .

وی افزود : سیاست های دولت ادامه دارد و تلاش می کنیم تا پایان دولت یازدهم به نرخ تورم تک رقمی برسیم و افق آینده اقتصاد کشور هم امیدوار کننده است .وی افزود : دولت موفق شد طوفان تحریم ظالمانه غربی ها را کنترل کند و خوشبختانه در مذاکرات هسته ای و برجام به دستاوردهای اقتصادی خوبی هم رسیده ایم و پس از اجرای آن همه تحریم های اقتصادی مربوط به برنامه هسته ای و غیره که از اول پیروزی انقلاب اسلامی اعمال شده است برچیده خواهد شد .

نهاوندیان گفت : تیم اقتصادی قدرتمندی در کنار مذاکره کنندگان هسته ای حضور داشتند و همه جزئیات تحریم های اقتصادی را تعیین و ارائه کردند که خود کشورهای 1+5 هم از این دقت نظر تعجب می کردند .

وی افزود : به آنان قبولاندیم که علاوه بر اینکه تحریم های اقتصادی برداشته می شود باید نتایج آن برای فعالان اقتصادی هم ملموس باشد .

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت : اجازه ندادیم توطئه سیاه تحریم و انزوای اقتصادی ایران و ریسک شهرت به سرانجام برسد و در مقابل هم جمهوری اسلامی ایران به حقوق هسته ای خود دست یافت .

وی تاکید کرد : دستاوردهای برجام فراتر از مسائل اقتصادی است و آثار فرهنگی و سیاسی آن بویژه در سیاست بین الملل بسیار ارزشمند است و امروزه ایران نه تنها کشوری منزوی نیست بلکه همه کشورها به صلح آمیز بودن برنامه های ایران اعتماد دارند و تنها رژیم صهیونیستی است که از برجام نگران است .

نهاوندیان تاکید کرد : نشان دادیم که ایران هرگز بدنبال سلاح هسته ای نبوده و علت آن هم مبانی اخلاقی ، دینی و ارزشی و همچنین فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی است و همه دنیا این را فهمیدند .

وی افزود : تحریم های غیر مستقیم در صورتیکه که لغو شود دستاوردهای آن بیشتر از لغو تحریم های مستقیم خواهد بود و ما هم پافشاری کردیم و فصل ویژه ای در توافق برجام به این مسائل اختصاص دارد و بحث های بسیار جدی داشتیم که گاهی با تلخی همراه بود اما به نتیجه شیرین رسیدیم .

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت : برجام نشان دهنده پیروزی فرهنگی ، منطق و برهان ایران اسلامی است و در شرایطی که تکفیری ها تلاش می کنند چهره ضد انسانی و خشن از دین اسلام ارائه دهند ما موفق شدیم عقلانیت وخرد ایران اسلامی را به جهانیان نمایش دهیم ودر مقابل غرب کوتاه هم نیامدیم و ادعای صلح آمیز بودن ایران بدون عقب نشینی از حقوق هسته ای ثابت شد و از این به بعد هم باید فعالانه برخورد کنیم .

نهاوندیان با بیان اینکه کار دشمن همواره دشمنی است اظهار داشت : صدور قطعنامه شورای امنیت مبنی برلغو هر شش قطعنامه پیشین بر ضد ایران یک پیروزی بزرگ و تضمین کننده مذاکرات است و برنامه هسته ای ایران و غنی سازی حفظ خواهد شد و آنچه که رئیس جمهور ما به عنوان طرح جهان عاری از خشونت و افراطی گری را در سازمان ملل مطرح کرد نمونه عینی آن را در مذاکرات هسته ای دیدیم .

وی افزود : تحریم صنعت هوایی کشور لغو خواهد شد و نوسازی ناوگان مسافربری هوایی به خوبی امکان پذیر می شود و در سیاست های داخلی هم الگوی اخلاق اسلامی را نهادینه کنیم و باید همه به رفتارهای اخلاقی و قاعده مند پایبند باشند .

نهاوندیان گفت : همه تلاشهایی که دولت کرده است مقدمه ای برای شکوفایی اقتصادی است و باید همه تلاش کنیم با همراهی مردم فصل جدیدی از رونق اقتصادی را آغاز کنیم و خوشبختانه این مزیت ها وجود دارد و ایران به کانون ترانزیت هوایی منطقه تبدیل شده است و باید در دوره جدید از همه ظرفیت ها بخوبی استفاده کنیم .

آنچه تاکنون در اقتصاد صورت گرفته رفع مانع بوده است

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت:آنچه تاکنون در اقتصاد ایران صورت گرفته رفع مانع است.

محمد نهاوندیان در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما به برنامه های دولت در پسا تحریم اشاره کرد و افزود : آنچه تا به حال رخ داده رفع موانع در اقتصاد داخلی است و تورم و تحریم برای سرمایه گذاری در اقتصاد ایران مانع بودند که این موانع برداشته شده است .

وی با بیان اینکه اکنون وقت رشد است گفت : البته ما چالش های جدی پیش روی داریم وباید از تجربیات گذشته خود درس بگیریم .

نهاوندیان گفت: صرف اینکه با رفع تحریم نفت بیشتری تولید کنیم و بفروشیم ودرآمد ارزی ما زیاد شود و با افزایش این درآمد ارزی وسوسه واردات کالا داشته باشیم این افتادن به دام همان خطاهایی است که در برخی از سالهای گذشته داشته ایم .

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود : برخی از سالها بیشترین درآمد ارزی را داشتیم اما متاسفانه واردات کالاهای مصرفی ما نیز زیاد بود و مقدار زیادی نیز به صورت قاچاق وارد می شد .

وی با بیان اینکه هدف باید افزایش تولید ملی باشد گفت : هیچ وقت نباید فراموش کنیم که ما چند میلیون بیکار داریم و رقم بیکاری بالای 10 درصد برای اقتصاد ایران با این همه پتانسیل قابل قبول نیست .

نهاوندیان ادامه داد : این قابل قبول نیست که این همه دانشجو داشته باشیم و روی سرمایه انسانی سرمایه گذاری کنیم اما بعد از فارغ التحصیلی شغل مناسبی نداشته باشند .

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم بیکاری را در همین حد نگه داریم به یک رشد بیش از شش درصد نیاز داریم گفت : اگر هم بخواهیم نرخ بیکاری را به زیر ده درصد برسانیم حتما به رشد 8 و یک دهم درصدی نیاز داریم .

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره اینکه آیا دولت سیاست های خود را در جهت کاهش وابستگی بودجه به نفت را ادامه می دهد یا خیر گفت : بنای دولت بر این است که آنچه از درآمد اضافی نفت حاصل می شود به سمت سرمایه گذاری سوق بدهد ، البته دولت وظایف خود را در تقویت ساختارها و زیرساخت های اقتصادی فراموش نمی کند .

وی با بیان اینکه ما طبعاً برای یک اقتصاد شکوفا نیاز به گسترش صنعت ریلی ،تقویت راهها و گسترش بنادر داریم گفت : رویکرد دولت این است تا آنجا که می تواند از بخش خصوصی داخلی و خارجی جذب سرمایه گذاری کند و قطعاً در این خصوص برنامه داریم .

نهاوندیان افزود : در بخش حمل ونقل یکی از پتانسیل های ایران ظرفیت های ترانزیت منطقه است که می تواند غرب را به شرق وصل کند .

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت : هنوز که تحریم ها برداشته نشده است اما هیات های متنوع خارجی به ایران سفر و در ملاقات با ما به مشارکت در سرمایه گذاری صنعتی و زیر ساختها ابراز علاقه می کنند .

وی ادامه داد : البته ما بسیاری از مقررات را داریم که یک بوروکراسی غیر لازمی را در اقتصاد ایران ایجاد می کند .

نهاوندیان با بیان اینکه دولت عزم جدی در بهبود محیط کسب و کار دارد افزود : عزم دولت در کاهش بوروکراسی اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار جدی است و خوشبختانه در این دو سال نیز در رتبه بندی کسب وکار و بویژه در سال گذشته بیش از 20 رتبه ارتقاء داشتیم .

وی ادامه داد : همچنین بر اساس گزارش وزیر اقتصاد آخرین وضعیت رتبه بندی ایران که بزودی اعلام خواهد شد یکبار دیگر جهش خوبی را در این خصوص نشان می دهد .

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره اینکه مشکلات اقتصادی ما را ناشی از تحریم ها یا معیوب بودن ساختارها می دانید گفت : هر دو موثر بود و ما انکار نمی کردیم که تحریم ها بر ما هزینه دارد اما تاکید می کردیم که تحریم ها بر شما نیز هزینه دارد .

وی افزود : واقعیت این است که تحریم هاهزینه هایی بر ما تحمیل کرد و اکنون که در مصاف سیاسی به توفیق رسیده ایم باید صرفه های حاصل از تحریم ها را نقد کنیم .

نهاوندیان گفت : در آنها سالهایی که بیشترین درآمدهای ارزی را داشتیم با گذاشتن یک سیاست ارزی نادرست ما عملاً یارانه به تولید کننده خارجی می دادیم که این باید اصلاح می شد .

وی افزود : بنای دولت بر این اساس است که با پایین آوردن مستمر و جدی ساختاری تحریم بتواندیک سیاست ارزی مناسب در کنار آن قرار دهد تا به تولید ما کمک کنیم نه به واردات از خارج .

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد : همچنین امکان مالی که از این راه فراهم می شود به تولید بومی تبدیل کند .

نهاوندیان با بیان اینکه معجزه در اقتصاد ایران با دستهای فعالان اقتصادی این کشور رخ خواهد داد گفت : دست وپاهای فعالان اقتصادی با بند و زنجیر بسته شده بود که اکنون بند و زنجیرها رفع شده و آنچه که در اقتصاد ما معجزه ایجاد خواهد کرد تلاش مهندسان ، مدیران و اقتصاددانان ماست .

وی افزود : بنابراین نباید اینگونه القاء شود که اصلاح اقتصاد مااز خارج وارد خواهد شد و باید کاری کنیم که موانع از سر راه برداشته شود و خودمان باید مشکلات را یک به یک حل کنیم .

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه همه باید کمک کنیم برنامه ریزی ده بیست ساله در این خصوص داشته باشیم گفت : ما نباید از اینکه مردم از این پیروزی شادمان هستند ناراحت باشیم چرا که با این انضباط حتی در شرایط تحریم نیز این دستاوردها به دست می آمد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: