دوشنبه 13 دسامبر 10 | 20:45

قمه زنی، جراحتی بر پیشانی شیعه!

«مجلس عزا نه برای این است که گریه کنند برای سید الشهدا و اجر ببرند، البته این هم هست بلکه مهم آن جنبه سیاسی است که ائمه ما در صدر اسلام نقشه اش را کشیدند که تا آخر باشد… ما ملت گریه سیاسی هستیم …»


تریبون مستضعفین – عبدالرضا عاصی

امام حسن عسگری (علیه‏السلام) فرمود: از خدا بپرهیزید و زینت ما باشید؛ نه مایه ننگ ما. با رفتار خود همة محبت‏ها را به سوی ما جلب کنید و [با رفتار مناسب خود] هر [نسبت] ناروایی را از ما دور کنید.

بحارالأنوار، ج ۷۵، ص ۳۷۲

باز هم محرم و باز هم عزاداری امام حسین(ع) و باز هم صحبت از بدعت های گذاشته شده در عزاداری آن حضرت! این مجال سخن کوتاهی با دوستان و عزاداران سید الشهدا (ع) است که امید آن است بتواند دریچه ای جدید در شیوه تفکر و نگاه به مسائل روز را بگشاید.

این موضوع را می توان از چند جنبه مورد بررسی قرار داد که از مهمترین آن‌ها جنبه تاریخی- فقهی است که خوشبختانه متفکران و نویسندگان در کتاب ها، مجلات و رسانه های خبری در فضای مجازی توجه کافی نسبت به دو جنبه‌ی اخیر داشته اند و به همین علت از بحث پیرامون آنها خود داری می کنیم.

جنبه پنهان دیگری که کمتر مورد بحث است یعنی تصویر ایجاد شده در اذهان عمومی جهان و موضع گیری آنان در برابر شیعیان در قبال انجام چنین عملی به عنوان یکی از شعائر اسلامی است. بدون شک تاثیر مجالس عزاداری ائمه و علی الخصوص سوگواری ماه محرم یکی از اصلی ترین نمادها و به عبارتی تصویری حقیقی از اعتقادات شیعه است که در میان فرق اسلامی و دیگر ادیان الهی یکی از مشخصات و ممیزات شیعه به حساب می آید و اینگونه مراسمات به گواه تاریخ سبب آشنایی بسیاری مردم با ادیان و مرام های مختلف با اسلام و چرایی و چگونگی واقعه عاشورا و در نتیجه با آرمان های آن بوده است، و علاوه بر آن باعث زنده نگهداشتن شعارهای اصلی اسلام و روحیه ظلم ستیزی و شهادت طلبی در راه بلند ترین آرمان های بشری یعنی حق و عدالت مي باشد. و در واقع یکی از دلایل برپایی اینگونه مراسمات تحقق چنین اهدافی است همان گونه که امام خمینی در این باره فرمودند: «مجلس عزا نه برای این است که گریه کنند برای سید الشهدا و اجر ببرند، البته این هم هست بلکه مهم آن جنبه سیاسی است که ائمه ما در صدر اسلام نقشه اش را کشیدند که تا آخر باشد… ما ملت گریه سیاسی هستیم …»

حال سوال این است که چگونه باید در اینگونه مراسمات رفتار کرد که به غایت مطلوب و مقصود آن لطمه وارد نشود.

با اندکی تامل می توان در یافت که نباید به گونه ای رفتار کرد که کسانی که آشنایی اندکی با اسلام و بالاخص با شیعه دارند بدلیل این حرکات ناسنجیده دچار پیش داوری های غلط و در نتیجه دور شدن از طریق حق شوند، از طرف دیگر اینگونه اعمال با عث منزوی شدن شیعیان جهان در برهه کنونی شده و عاملان این رفتارها خواسته یا نا خواسته خویش را یار دوازدهم کسانی ساخته اند که سعی دارند به هر طریق ممکن شیعه را به صورت قومی بدوی، بدور از تمدن و متوحش جلوه دهند و با عکس ها و فیلم های منتشر شده از این مراسم خوراک خبری رسانه های آنان را در این بحبوحه جنگ رسانه ای فراهم می کنند و به عبارتی با هر تیغ که به سر خویش می زنند ضربه ای بر پیشانی شیعه وارد آورده و شاید به بهانه آن گلوله ای را که از تفنگ دشمنان اسلام خارج می شود به سمت قلب یک شیعه هدایت کنند.

و این در حالی است که در حال حاضر بايد فرهنگ و معارف اهل بیت در عالم همه گیر شود و الحق چه گناهی کبیرتر از کریه جلوه دادن چهره اسلام و شیعه در دنیایی که بدلیل بحران های معنوی بوجود آمده ، ناشی از مکاتب مادی بیش از هر زمانی نیاز به بیان حق و حقیقت آن هم با مختصات واقعی آن برای جان های تشنه مردمانی دارد که شرق و غزب در تلاشند که برای آن ها این امر را نهادینه کنند که دنیا آغاز و پایانی جز ماده ندارد و این انسان در مانده میان دو عدم را به سمت لذت گرایی و منفعت پرستی سوق دهند.

حال باید پرسید که آیا نیاز امروز جهان اسلام اعمالی چون قمه زنی را بر می تابد؟

 1. هاتف
  17 ژانویه 2011

  باید یک فکر اساسی در این مورد کرد
  من خودم از قمه زن ها بودم و حتی در غیر عاشورا مثلا شهادت حضرت زینب هم قمه میزدم
  ولی از زمانی که متوجه شدم این عمل چهره شیعه را خراب می کند حالم از این عمل به هم می خوره
  زمانی که در بین الحرمین قمه زنی بر پاست از دیگر کشور ها چه انتظاری باید داشت

 2. پارسی
  14 مارس 2011

  با همین کارهاتون من شک کردم به اسلام و خیلی ها مثل من از اسلام زده شدند.
  الآن که انقدر علم پیشرفت کرده مردم باهوش تر شدند انقدر دیوانه بازی در میارید،…

 3. شیعه زینب
  3 ژوئن 2011

  خاک بر سر همتون کنن. اگر چهار روز دیگه به نماز گیر دادن دیگه نماز نمی خونین.

  • احمد
   4 نوامبر 2014

   تو داری نماز رو با قمه زنی مقایسه میکنی عبادت واجبی که هر روز پنج بار باید بجا بیاری!عبادتی که مولا سر نمازش ضربت خورد!عبادتی که در قران امده و همه ایمه بهش اهمیت می دادند؟!!ایه نه یک روایت برای تایید قمه زنی بیارید!یا بگو از کجای تاریخ به بعد وارد دین شد خانم با ادب

 4. فرید عظیمی
  26 آگوست 2011

  این قمه زنی عزاداری نه بلکه وحشت است ودر اسلام وحشی گری جاندارد

 5. hamed
  1 دسامبر 2011

  اگه شما بلدید این حرفارو بزنید چطور تمام مراجع بزرگ شیعه بلد نبودن .یعنی ایت الله بروجردی.ایت الله بهجت .ایت الله وحید خراسانی و خیلی های دیگر اشتباه میگفتن؟
  برای عزای سالار شهیدان هیج کاری منع نیست.

  • مهران
   8 نوامبر 2013

   دوست عزیز تحقیق کنید . اصلا فرض رو بر این میگریم این اقایون هیچ نگفته باشن یعنی اینقد فکر واندیشه نباید بکنید مه این ضرر به خود و مذهب هست ؟ عشق به امام حسین قابل تحسین هست اما کدوم امام این کارو در شهادت سایر ائمه کردن ؟ و هزاران سوال دیگر

 6. مرتضی
  2 دسامبر 2011

  واقعا واسه شیعه ها متاسفم

  ه م ی ن

 7. نفیسه
  5 دسامبر 2011

  الهی هر کی قمه میزنه همونجا عمرش تموم شه تا بیشتر از این با جاهلیتش قلب امام حسین (ع) رو به درد نیاره….. متاسفم براشون..

 8. علی
  6 دسامبر 2011

  اعتقاد هر کی به خودش ربط داره پس لطفا چرت و پرت تلاوت نکنید برای خودتون متاسف باشین وقتی جیزی نمیفهمین لطفا نظر ندین!!!

  • مهران
   8 نوامبر 2013

   دوست عزیز اعتقاد یه چیز شخصی هست اما شمایل اینکار به دین و مذهب ضربه میزنه پس چیز شخصی نیست

 9. reza
  7 دسامبر 2011

  خداي من روي ابوجهل رو هم كم كرديد. واقعا مال چه دوره اي هستيد شما ؟

 10. حسین
  19 ژانویه 2012

  شرط عشق جنونه برای ابا عبدا… اکه بمیریم کمه چه برسه که قمه بزنیم

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.