سه‌شنبه 01 سپتامبر 15 | 11:26

عزم واشنگتن برای نفوذ در آسیای مرکزی

سفارت آمریکا در ترکمنستان از برگزاری یک کارگاه آموزشی توسط پزشکان نظامی آمریکایی در عشق‌‏آباد در زمینه آموزش نحوه‌های امداد و نجات برای نظامیان این کشور خبر داد.


خبرگزاری فارس: عزم واشنگتن برای نفوذ بیشتر در آسیای مرکزی؛ آموزش نظامیان ترکمن در کارگاه‌های آمریکایی سفارت آمریکا در عشق‏‌آباد روز دوشنبه با صدور بیانیه مطبوعاتی ضمن تایید این مطلب تصریح کرد که  این کارگاه آموزشی تحت عنوان کارگاه آموزشی «کمک‏‌های اولیه در آسیب رسانی بر اثر  فاجعه و بلایایی طبیعی»، به سازمان دهی نمایندگان فرماندهی سرویس پزشکی نیروهای نظامی هوایی آمریکا با حضور نمایندگان وزارت دفاع ترکمنستان در عشق‏‌آباد به مدت 5 روز برگزار شده‏‌ است.

این گزارش حاکی از آن است که در جریان این کارگاه آموزشی پزشکان نظامی آمریکا و ترکمنستان در باره نحوه واکنش سریع  و  بهترین آموزش شیوه ارائه مهارت‌های امداد و نجات از جمله حفاظت از جان انسان، شناسایی آسیب‏‌های تهدید کننده زندگی، مداخله فوری پزشکی به مجروحان حوادث و بلایایی طبیعی تبادل تجربه کردند.

از سوی دیگر آژانس دولتی توسعه همکاری‏‌های بین‏‌المللی آمریکا (USAID) که در ترکمنستان نیز نمایندگی فعالی دارد اعلام کرد که این نهاد از سال 1992 میلادی حدود 100 میلیون دلار در راستای اجرای برنامه‌های متعدد در زمینه پشتیبانی اقتصادی، اجتماعی، انسانی و فرهنگی ترکمنستان اختصاص داده‌است.

گفتنی است که در سال‌های اخیر آمریکا علاوه بر عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی،انسانی و آکادمیک، حضور اقتصادی و تجاری خود را در بازار ترکمنستان افزایش داده و چندی پیش دومین نمایشگاه اختصاصی شرکت‌های آمریکایی با حضور بیش از 100 شرکت آمریکایی و همایش تجاری دوجانبه برگزار شد.

علاوه بر این، دولت آمریکا با تعیین سفیر جدید خود در در عشق‏‌آباد، اواخر سال گذشته میلادی، مناسبات سیاسی خود را نیز گسترش داد و علاوه بر سفر و تبادل ده‌ها هیئت عالی‌رتبه سیاسی، اقتصادی، نظامی، تجاری، فرهنگی، هر سال نشست رایزنی‏‌های سیاسی بین ترکمنستان و آمریکا را در 2 کشور برگزار می‏‌کنند.

شرکت نفتی «شورون»، «تی ایکس اوئل» (متعلق به خانواده‏‌های بوش رئیس جمهور سابق آمریکا)، «بوئینگ»، «هونوکو فیلیپس»، شرکت تراکتورسازی کیس و جان دیر، شرکت‏‌های هواپیمایی سازی بوئینگ، شرکت حفاری نفتی پارکر دریلینگ، شرکت تولید کننده توربین گازی جنرال الکتریک، شرکت رایانه سازی «اینتک» و «دلل» و… از جمله شرکت‌های فعال آمریکایی هستند که در بازار ترکمنستان حضور دارند.

برخی تحلیلگران حوزه آسیای مرکزی معتقدند، تجربه آمریکا برای تقویت نفوذش در آسیای مرکزی با ترک پایگاه ماناس در ‏قرقیزستان پایان می‌یابد.

پایگاه ماناس، در جنوب کشور قرقیزستان، بعد از تعطیلی پایگاه آمریکایی‌ها در ازبکستان در سال 2005 تنها و مهمترین پایگاه نظامی و حمل و نقل و اقتصادی در آسیای مرکزی بوده و از سال 2001 همزمان با حمله آمریکا به افغانستان نقش ویژه‌‌ای در پشتیبانی از جنگ در افغانستان ایفا کرد.

البته کارشناسان معتقدند که از دلایل دیگر حضور آمریکا در این منطقه، گسترش نفوذ خود در آسیای مرکزی و همچنین کنترل روسیه و چین است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: