جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
سه شنبه ۱۰ شهریور ۹۴ | ۱۵:۵۶

اوباما:اختلاف با نتانیاهو موضوع خانوادگی است

رئیس‌جمهور آمریکا در اظهاراتی مداخله‌جویانه ادعا کرد که ایران بدون شک بخشی از پولی که در نتیجه لغو تحریم‌ها به دست می‌آورد را برای افزایش ظرفیت‌های نظامی‌اش صرف خواهد کرد.


باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگو با نشریه فوروارد وابسته به یهودیان آمریکا در پاسخ به این سوال که چه اطمینانی می‌دهد منابع مالی آزاد شده ایران تهدیدی علیه رژیم صهیونیستی و حامیان آن ایجاد نکند، گفت: اگرچه ایران نیازهای داخلی زیادی دارد، بخشی از 56 میلیارد دلاری که در نتیجه رفع تحریم‌ها به آن دست پیدا می‌کند را بدون شک بطور مستقیم یا غیرمستقیم صرف افزایش ظرفیت‌های نظامی‌اش خواهد کرد به ویژه اینکه همانطور که انتظار می‌رود اقتصاد ایران رو به رشد خواهد رفت.

اوباما در ادامه با تکیه بر ادعای بی‌اساس غرب و آمریکا درباره تلاش ایران برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای بیان کرد: بودجه دفاعی سالانه ایران حدود 15 میلیارد دلار است و شما نمی‌توانید ارتش آمریکا را با ارتش ایران مقایسه کنید. بنابراین هدف از این توافق (هسته‌ای) این است که اطمینان یابیم تغییردهنده اصلی بازی، یعنی تسلیحات هسته‌ای از روی میز برداشته شود.

وی با اشاره به اینکه بازگشت اقتصاد ایران به زمان پیش از اجرای تحریم زمان زیادی لازم دارد، گفت که این بخشی از دلیلی است که ما اطمینان داریم اگر با اسرائیل و دیگر متحدان‌مان در منطقه به طور موثر همکاری کنیم قادر خواهیم بود منابع مازادی که احتمالاً ایرانی‌ها برای ارتش هزینه می‌کنند را خنثی کنیم.

رئیس‌جمهور آمریکا درباره توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 با تکرار ادعاهای خود گفت: ایران طبق این توافق به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت و اگر تا 15 سال آینده برای ساخت سلاح تلاش کند حقوق بین‌الملل را نقض کرده است. همچنین در 15 سال آینده هر رئیس جمهوری که اینجا در کاخ سفید، روی صندلی من بنشیند اطلاعات بیشتری درباره برنامه هسته‌ای ایران خواهد داشت،‌ در صورتی که رئیس جمهور مجبور به استفاده از گزینه‌ نظامی علیه برنامه هسته‌ای ایران شود مشروعیت بین‌المللی بیشتری خواهد داشت چون این توجیه را دارد که بگوید آنها (ایرانی‌ها) توافقات بین‌المللی را نقض کرده‌اند.

وی ادامه داد: بنابراین، این فرضیه که بهتر است ما اکنون با این مسأله مقابله کنیم تا اینکه بخواهیم تا 15 سال بر برنامه هسته‌ای ایران نظارت داشته باشیم و اطمینان یابیم که به سلاح هسته‌ای دست نخواهند یافت بی‌معنی خواهد بود.

رئیس‌جمهور آمریکا در بخش دیگری از این گفت‌وگو به مسأله اختلاف نظر میان واشنگتن و تل‌آویو بر سر توافق هسته‌ای پرداخت و تصریح کرد: اختلاف ما با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در این زمینه یک موضوع درون خانوادگی است و همیشه درون یک خانواده موضوعات و مسائلی برای بحث وجود دارد. ما همچنان متعهد به حفظ امنیت اسرائیل هستیم و دو طرف باید پس از فروکش کردن اختلافات موجود بر سر توافق هسته‌ای همکاری‌های امنیتی خود را افزایش دهند.

اوباما افزود: زمانی که از برخی افراد می‌شنوم آنهایی که مخالف توافق هسته‌ای‌اند حامی اسرائیل هستند به شدت ناراحت می‌شوم. همه ما حامی اسرائیل هستیم. مسأله این است که ما چگونه این مشکل بسیار خاص که اطمینان یابیم ایران به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت را حل می‌کنیم. من فکر می‌کنم که بهتر است از این زبان فتنه‌انگیز که القا می‌کند آنهایی که از توافق هسته‌ای نفع می‌برند در حال راضی کردن ایران هستند یا اینکه می‌گویند مخالفان توافق هسته‌ای به فکر منافع آمریکا نیستند دست برداریم.

وی در ادامه گفت: آنچه من می‌گویم این است که اگر ما توافق هسته‌ای را رد کنیم،‌ نتیجه منطقی این است که اگر می‌خواهیم مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شویم گزینه نظامی باید آخرین گزینه باقی مانده باشد. این در دولت من اتفاق خواهد افتاد و شاید در دولت بعدی این گونه نباشد. این چیزی است که اکنون باید روی آن حساب باز شود.

رئیس جمهور آمریکا در دفاع از توافق هسته‌ای با اشاره به دسترسی و نظارت‌هایی که این توافق در خصوص برنامه هسته‌ای ایران فراهم می‌کند گفت که اگر مردم واقعیات توافق را ببینند، ارزیابی متفاوتی از آن خواهند داشت. من می‌دانم که یهودیان آمریکا همانند آفریقایی- آمریکایی‌ها و دیگر حامیان آمریکا یک سری نگرانی‌ها دارند و اینگونه نیست که جامعه یهودیان آمریکا تنها بر اساس یک مسأله تصمیم گیری کنند.

رئیس جمهور آمریکا اظهار کرد: پس از پایان بحث توافق در کنگره، برای دولت من و به علاوه اسرائیل مهم است در مسیری گام برداریم که از ماه آوریل، زمانی که چارچوب توافق هسته‌ای برای اولین بار اعلام شد،‌ روی آن تأکید داشتم و آن طرح سوالاتی درباره مهم‌ترین چالش های امنیتی است که در منطقه با آن مواجهیم.

وی همچنین گفت که واشنگتن و تل‌آویو باید همکاری‌های اطلاعاتی خود را نیز توسعه دهند تا مانع از دستیابی حزب‌الله لبنان به موشک شوند، موشک‌هایی که به گفته اوباما هدفشان اسرائیل است.

به گزارش ایسنا، رئیس جمهور آمریکا در حالی این ادعاهای بی‌اساس خود را تکرار کرده است که مقامات ایران همواره تأکید می‌کنند فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان ماهیت کاملاً صلح‌آمیز دارد و سلاح هسته‌ای در دکترین دفاعی ایران هیچ جایگاهی ندارد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: