جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
شنبه ۱۴ شهریور ۹۴ | ۱۱:۵۴

آرشیو صداوسیما ۲۰۰ هزار حلقه نگاتیو دارد

مدیرکل آرشیو صداوسیما درباره وضعیت آرشیو عظیم رسانه ملی توضیح داد و اعلام کرد شبکه مستند اولین میزبان آثار ارتقا یافته و با کیفیت خواهد بود


 سعید انبارلویی مدیر کل آرشیو صداوسیما درباره این بخش از سازمان اظهار کرد: آرشیو صداوسیما، گنجینه ای باارزش از فیلم‌های مستند و آثار دیگری چون فیلم و سریال است که این آثار از 40، 50 سال پیش قدمت دارند. به اقتضای زمان این آثار 16 یا 8 میلی متری، ویدئو بتاکم یا یوماتیک هستند.

وی افزود: این آثار به صورت روتین توسط صداوسیما آرشیو می‌شده است و امروز تکنولوژی روز دنیا این نوید را به ما می‌دهد که می توانیم فرآیند اصلاح این فیلم‌ها را انجام دهیم و آنها را به فرمت های امروزی همچون 4K یا 2K دربیاوریم. حتی تکنولوژی های گسترده تری در انتظار ما است که اکنون در مرحله تحقیقات است و هنوز تجاری نشده است.

مدیرکل آرشیو با اشاره به قدمت و ارزش بالای این آرشیو، تأکید کرد: ما از هشت ماه گذشته فرآیند اصلاح این آثار را آغاز کرده ایم. 200 هزار حلقه نگاتیو و پزتیو شامل تصاویر باارزش تاریخی داریم که قدیمی ترین آنها مربوط به سفر فرنگ مظفرالدین شاه است. قدیمی ترین صدا نیز متعلق به مظفرالدین شاه است که درباره مشروطه صحبت می کند.

آغاز تبدیل فیلمهای آرشیوی به فرمت 4k از سال 94
انبارلویی یادآور شد: در سالهای گذشته حجم زیادی از فیلمهای باارزش ارتقای کیفی پیدا کرده اند. ما این آثار را حتما باید اسکن کنیم و ری استوریشن و اصلاح رنگ و تصویر روی آنها صورت بگیرد تا قابلیت پخش پیدا کنند. ضمن اینکه تجهیزات خوبی خریداری شده و در سال 94 اولین تصاویر 4k را از فیلمهای قدیمی استخراج کردیم. در سال گذشته نیز تصاویری از دفاع مقدس نه به شکل سابق در فرمت SD بلکه با استفاده از اصلاح تصاویر آرشیوی و در فرمت HD به یکی از تهیه کنندگان فیلمهای جشنواره فجر داده شد.

وی وظایف اداره کل آرشیو را بسیار سنگین ارزیابی و تصریح کرد: ما مقاطع تاریخی را طبقه بندی کرده ایم. تاریخ قبل از انقلاب تصاویر و موضوعات بسیار متنوعی دارد که از دهه 40 آغاز می شوند. مقطع انقلاب اسلامی نیز که تصاویر مرتبط با آن تاکنون با کیفیت SD پخش می شده در حال تبدیل به کیفیت 2K و 4K است. با دستگاه هایی که ما سفارش داده ایم می توان امیدوار بود ظرف دو سال آینده همه فیلم ها اصلاح و ارتقا کیفی شده باشند.

شبکه مستند اولین میزبان استفاده از تصاویر ارتقایافته آرشیوی
مدیر کل آرشیو صداوسیما با اشاره به اینکه پروژه مشابهی در سال 2004 در اروپا 40 هفته به طول انجامید، افزود: میزبان نخستین محصولاتی که فرآیند تدوین و استخراج آنها با تکنولوژی روز انجام شود، قطعا شبکه مستند خواهد بود و ما شبکه مستند را میزبان استفاده از این تصاویر می دانیم. اگر این اتفاق هرچه زودتر رخ بدهد، قطعا آثار فاخری برای این شبکه آماده پخش خواهد بود.

انبارلویی همچنین توضیحاتی درباره کنار گذاشته شدن استفاده از فیلم از دهه 70 در رسانه ملی و روی آوردن به ویدئو از این دوره ارائه و اعلام کرد اکنون به این نتیجه رسیده اند با ارزش ترین عنصر آرشیوی هنوز حلقه های فیلم ساخت شرکتهای کداک و آکفا هستند که همواره قابلیت تبدیل به کیفیت بسیار بالاتر را دارند اما ویدئو فقط تا اندازه محدودی امکان ارتقا دارد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: