یکشنبه ۱۵ شهریور ۹۴ | ۱۰:۴۲

دموکرات‌ها از فیلی‌باستر استفاده می‌کنند؟

رهبر اقلیت مجلس سنای آمریکا با اشاره به رای‌گیری کنگره درباره برجام تاکید کرد که تصویب موضوعات مهم در سنا نیازمند کسب شصت رای است.


سناتور هری رید رهبر اقلیت دموکرات‌های سنا روز شنبه در صفحه اختصاصی خود در پایگاه اینترنتی مجلس سنا بیانیه‌ای را درباره روند رای‌گیری درباره برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) در صحن این مجلس، منتشر کرد.

این سناتور دموکرات از ایالت نوادای آمریکا در بیانیه خود درباره روند بررسی برجام در سنا و قانون موسوم به بازنگری در توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 آورده است: من اخیرا درباره قانون بازنگری در توافق هسته‌ای و قطعنامه های مربوط به اطلاع سناتور میچ مک کانل رسانده ام که پس از یک دوره بحث‌های محکم و قوی، دموکرات‌ها مایل‌ خواهند بود که مستقیما به رای‌گیری نهایی برای تصویب برجام بروند، چیزی که مطابق با بیانیه‌های متعدد سناتور مک کانل است که می‌گوید موضوعات مهم در مجلس سنا مدتی است نیازمند کسب شصت رای هستند.

در ادامه این بیانیه آمده است: اوایل سال جاری، نود و هفت سناتور به ایجاد روند بازنگری کنگره در توافق هسته‌ای با ایران رای دادند که به یکی از سه نتیجه ذیل منجر خواهد شد:

تصویب قطعنامه، مخالفت با تصویب قطعنامه و اقدام نکردن در این باره.

حامیان و منتقدان توافق هسته‌ای همیشه اطلاع داشته‌اند که کسب شصت رای برای به پیش بردن هرگونه قطعنامه ای در سنا ضروری است چون این یک روند برای بازنگری در این توافق براساس قانون بازنگری است.

همانطور که سناتور میچ مک کانل بارها گفته است، الزام به کسب شصت رای درباره موضوعات بسیار مهم شیوه عملکرد سنا است. دموکرات‌ها تاکنون هم نخستین دور از موانع مرتبط با فرایند توافق هسته‌ای را دور زده‌اند و فرصت های مربوط به مانع تراشی را از دست داده‌اند پس سنا می‌تواند روز سه شنبه وقتی تشکیل جلسه می دهد مستقیما به سمت یک بحث نامحدود حرکت کند. پس این نمونه دیگری است که نشان می دهد چگونه دموکرات‌ها با جمهوری‌خواهان همکاری کرده‌اند اما وقتی که نقش ها جابجا شد، جمهوری‌خواهان همه آنچه را که در گذشته گفته بودند نقض کردند و بیش از ششصد بار مانع تراشی کردند.

رید افزود: دموکرات‌ها همچنان به وعده‌های خود مبنی بر یک شیوه ی سازنده و مبتنی برهمکاری پایبند هستند. امیدوارم در بازنگری درباره توافق هسته‌ای ایران، سناتور میچ مک کانل و جمهوری‌خواهان سنا اجازه دهند که مجلس سنا مستقیما به سراغ رای گیری برود.

وی در ادامه این بیانیه به اظهارات متعدد سناتور میچ مک کانل در مقاطع زمانی مختلف مبنی بر نیاز به کسب شصت رای برای تصمیم گیری درباره موضوعات مهم در سنا، استناد کرده است.

به گزارش ایسنا،‌ سناتور رید در بیانیه خود به طور ضمنی به برخی گمانه‌زنی‌ها پاسخ داده است که جمهوری‌خواهان اخیرا درباره احتمال استفاده دموکرات‌ها از یک ترفند قانونی به نام فیلی‌باستر برای جلوگیری از روند رای‌گیری درباره برجام مطرح می‌کنند.

در صورتی که تعداد نمایندگان دموکرات حامی برجام به 41 نفر برسد، رهبر دموکرات‌های سنا می‌تواند دستوری را صادر کند که به موجب آن نمایندگان دموکرات با اطناب تعمدی بحث درباره آن تا زمان سر رسید مهلت قانونی رأی‌گیری، عملاً رأی‌گیری درباره قطعنامه ابطال برجام را غیرممکن می‌کنند.

فیلی باستر در نظام اجرایی قانونگذاری در آمریکا به تلاش سیستماتیک مخالفین اقلیت اطلاق میشود که با اتخاذ روش‌های متفاوتی مانع از این می‌شوند که مجلس وارد مرحله تصمیم گیری بر روی طرح اکثریت شود و در واقع با این روش امکان ورود مجلس به مرحله تصمیم گیری نهایی را مسدود می کنند.

این اقدام که همان آبستراکسیون تلقی می شود بطور سنتی از طریق روش های زیر صورت می گیرد: ١- طولانی کردن سخنرانی‌های نمایندگان فیلی‌باستر کننده به صورتی که زمان انجام رای‌گیری نهایی فرا نرسد. ٢- طرح پیشنهادات، اصلاحات و متمم‌های متعدد به پیش نویس مورد بحث، ٣- طرح کردن پیش نویس جدیدی با موضوعی جدید با استناد به اهمیت خاص موضوع آن و ٤- به تعویق انداختن جلسه نهایی تصمیم گیری.

در حقیقت اعضای فیلی‌باستر کننده از طریق این روش‌ها مانع اختصاص وقت مناسب برای تصمیم‌گیری نهایی روی لایحه مورد اختلاف می‌شوند.

سناتور میچ مک‌کانل که رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در سنا است در جدال‌های دیگری که با قانونگذاران حزب رقیب بر سر تصویب طرح‌های قانونی داشته بارها تأکید کرده است که رأی‌گیری بر سر طرح‌های مهم در صورتی منطقی خواهد بود که قانونگذاران از حمایت دست‌کم سه پنجم نمایندگان (60 رأی) برخوردار باشند.

اشاره سناتور رید در این بیانیه به همین اظهارات رهبر جمهوری‌خواهان سنا است.

تا کنون 38 دموکرات در مجلس سنا حمایت خود را از تئافق هسته‌ای اعلام کرده‌اند که موجب تضمین حق وتوی باراک اوباما رییس جمهور آمریکا شده است. اوباما تهدید کرده است در صورت رد توافق هسته‌ای در کنگره آن‌را وتو خواهد کرد.

دموکرات‌ها برای اینکه بتوانند مانع از تصویب قطعنامه مخالفت‌آمیز کنگره با توافق هسته‌ای شوند به تنها سه رای دیگر نیاز دارند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: