پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
دوشنبه ۱۶ شهریور ۹۴ | ۱۲:۵۶

آنکارا دنبال آتش‌بس پیش از انتخابات است

یک روزنامه فرامنطقه‌ای نوشت که مقامات سیاسی ترکیه در تلاشند، پیش از برگزاری انتخابات زودهنگام، میان حزب عدالت و توسعه و پ‌ک‌ک، آتش‌بس برقرار کنند.


خبرگزاری فارس: الحیات: آنکارا دنبال آتش‌بس پیش از انتخابات است در پشت پرده‌ سیاست در «آنکارا»، بر ضرورت آتش‌بس میان ارتش و پ‌ک‌ک، پیش از برگزاری انتخابات زودهنگام که قرار است در اول نوامبر آینده برگزار شود، تاکید می‌شود.

زیرا احزاب اپوزیسیون در ترکیه معتقدند که برگزاری انتخابات در فضای جنگ و عدم تضمین وجود امنیت در سایه تهدیدهای موجود بسیار دشوار است به ویژه که اعتراض‌ هواداران هر یک از طرفین درگیری نیز بلند شده است.

روزنامه فرامنطقه‌ای «الحیات» چاپ لندن نوشت که منابع نزدیک به دولت ترکیه، مذاکراتی از یکشنبه (دیروز) به طور محرمانه درحال انجام است تا یک نامه و پیام از «عبدالله اوجالان» سرکرده زندانی «پ‌ک‌ک» در زندان «امرالی» گرفته شود تا طی روزهای آینده، درگیری‌ها متوقف شود. اما این مسئله برای برخی به نوعی آبروریزی است. به ویژه که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه گفته است که درگیری‌ها تا زمان خروج تمام اعضای مسلح پ‌ک‌ک از ترکیه ادامه خواهد یافت. این مسئله نیز موجب شد تا حزب کارکران کردستان نیز برای بازگشت به میز مذاکرات، شرط آزادی اوجالان را طرح کند.

به نظر می‌رسد که در سایه واکنش مردم به کشته شدن شمار زیادی از طرفین درگیری، موجب شده تا آنکارا، به فکر برقراری آتش‌بس و توقف درگیری‌ها بیفتد به ویژه که نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد، با وجود این درگیری‌ها، میزان محبوبیت حزب دموکراتیک خلق‌ها کم نشده است و در مقابل نیز میزان محبوبیت حزب عدالت و توسعه، افزایشی نداشته است.

به همین دلیل نیز هر دو طرف متقاعد شده‌اند که بازگشت به مذاکرات قطعی است و هر روز تاخیر در این بازگشت، موجب کشته شدن افراد بیشتری از طرفین خواهد شد. اما در این میان یک مسئله وجود دارد و آن هم سناریوی آغاز جنگی است که نه به حزب حاکم یعنی عدالت و توسعه کمک کرد تا انتخابات آتی را به نفع خود تمام کند و نه به حزب دموکراتیک خلق‌ها خدمتی کرد. سناریویی که گفته می‌شد، اردوغان آن را با انگیزه پیروزی در انتخابات زودهنگام اجرایی کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: