دوشنبه 07 سپتامبر 15 | 14:25

حجاب آنتی‎ویروس هوس و وسوسه

غنچه تا غنچه است در حجاب است، هیچ‎کس هوس چیدن آن را نمی‎کند، اما همین‎که حجاب را کنار نهاد و باز شد، آن را خواهند چید. وقتی‎که چیدن چندروزی هم ممکن است در جای مناسب قرارش دهند اما دیری نمی‎پاید که پژمرده و پرپر می‎شود و آن را در سطل زباله می‎ریزند.


تا زمانی‎که سرشیشه عطر بسته است، عطر داخل آن هم محفوظ خواهد بود ولی به محض این‌که چندساعتی سرشیشه عطر برداشته شود عطر آن می‎پرد و تنها شیشه‌ی خالی بدون عطر می‎ماند و کسی بدان میلی ندارد.

حجاب همانند غنچه و شیشه عطر است که بوی خوش، زیبایی، حلاوت و طراوت زن‎ها را حفظ می‎کند و بابرداشتن حجاب ان زیبایی و حلاوت از بین می‎رود.

کرامت انسانی زن در سایه عفاف او تأمین می‎شود، حجاب نیز یکی از احکام دینی است که برای حفظ عفت و پاکدامنی زن و نیز حفظ جامعه از آلودگی‎های اخلاقی تشریع شده است.

نهضت عاشورا برای احیای ارزش‎های دینی بود. در سایه‌ی آن حجاب و عفاف زن مسلمان نیز جایگاه خود را یافت و امام حسین(علیه السلام) و زینب کبری و دودمان رسالت، چه با سخنانشان، چه با نحوه عمل خویش، یادآور این گوهر ناب گشتند.

برای زنان زینب کبری و خاندان امام حسین(علیه السلام) الگوی حجاب و عفاف است. آنان در عین مشارکت در حماسه عظیم و ادای رسالت حساس و خطیر اجتماعی، متانت و عفاف را هم مراعات کردند و اسوه همگان شدند.

حجاب زن، تکریم زن است. در بیشتر کشورها در گذشته، در قدیم، در همین اروپا تا 200-300سال پیش زن‎های اعیان و اشراف حجابی روی صورتشان می‎انداختند، در بعضی از فیلم‎های قدیمی شاید دیده شده باشید یک حجاب می‎انداختند که چشم‎ها به روی آنها نیفتد. این، تکریم است.

امام جمعه‌ی بروجرد منطقه‌ی لرستان می‎گوید: حجاب از ضروریات دین مبین اسلام و از نشانه‎های جامعه‌ی دیندار است. توجه دولتمردان به مسأله حجاب در کشور ضروری است.

حجت الاسلام «حسن ترابی» افزود: متأسفانه بدحجابی و بی‎بندوباری هر روز در جامعه افزایش می‎یابد و همه ما در قبال این ابتذال فرهنگی مسئول هستیم.

وی اظهار کرد: 26 دستگاه طبق قانون در خصوص حجاب و عفاف مسئولیت دارند اما متأسفانه هیچ یک از آنها به‎خوبی به وظیفه‌ی خود عمل نکرده‎اند.

امام جمعه بروجرد ترویج بی‎‌حجابی و بدحجابی در کشور را از توطئه‎های شوم دشمنان دانست و تصریح کرد: بی‎حجابی و بدحجابی امنیت اخلاقی جامعه را به خطر می‎اندازد و باعث ترویج فرهنگ مبتذل غربی در جامعه می‎شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان نیز گفت: موضوع حجاب یکی از مسائل پراهمیت و ضروری دین است که کسی نمی‎تواند در آن شک کند.

حجت الاسلام «حنان» افزود: اهمیت حجاب از دیدگاه نقلی و روایات و عقلی و فطری قابل بررسی بوده و جایگاه ویژه آن بر کسی پوشیده نیست.

وی اظهار کرد: متأسفانه ویل‎دورانت فلسفه حجاب را مورد نقدی ظالمانه و غیرعادلانه قرار داد و برای این‌که مردم به فلسفه‌ی اصلی آن پی نبرند این تحریف‎ها به وجود آمدند.

این مقام مسئول تصریح کرد: یکی از فلسفه‎های تحریفی نظریه‌ی میل به ربانیت و ریاضت است و طبق این نظریه بشر چون میل به دوری از لذت‎ها و گوشه‎نشینی دارد با حجاب این امر را محقق می‌کند و زن و مرد از هم جدا می‎شوند، این نظریه حال نیز ترویج داده می‎شود.

حجت الاسلام حنان خاطرنشان کرد: در نظریه‎ای دیگر زن به علت نبود عدالت اجتماعی به‌رعایت حجاب موظف شده و به‌علت اینکه امنیت برای او نبوده خواسته‎اند که زن خود را بپوشاند و از چشم مردان مصون بماند.

وی یادآور شد: هم‌چنین دیدگاهی دیگر حجاب را موضوعی تحمیلی توسط مردان دانسته که این نیز تحریفی دیگر از حجاب است که علت حجاب را استثمار زن توسط مرد می‎داند.

حنان با بیان این‌که این تئوری‎ها فلسفه‌ی اصلی حجاب نیستند، ادامه داد: حجاب برای زن در مرتبه‌ی اول باعث به‌وجود آمدن آرامش روانی می‎شود همچنین استحکام پیوند خانوادگی را به‌همراه دارد.

وی از دیگر فلسفه‎های حجاب، ارزش و احترام به زن را خاطرنشان کرد و افزود: ارزش زن به‌میزان رعایت حجاب او بستگی دارد و هر چقدر آن را رعایت کند ارزش و مرتبه او بالا می‎رود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان با بیان این‌که حجاب مقدمه سایر معنویات است، گفت: برهنگی و معنویت با همدیگر جمع نمی‎شوند و این دو در تضاد با هم هستند. اگر قرار باشد معنویت در جامعه برپا شود باید حجاب توسط نیمی از جامعه که زن است رعایت شود.

وی تصریح کرد: برخی ادعا دارند که حجاب با حقوق بشر منافات دارد که این حرف درستی نیست و یک زن زمانی به همه‌ی حقوق خود می‎رسد که به حجابش برسد. زن حق رسیدن به کمال، معنویت و آرامش دارد و حجاب تسهیل‎کننده این راه است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان یادآور شد: حجاب موضوعی فطری است و موضوعات فطری علت نمی‎خواهد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: