دوشنبه 07 سپتامبر 15 | 14:27

اوباما برای برجام با ۱۰۰ نماینده گفت‌وگو کرد

نشریه هیل با اشاره به تلاش‌های کاخ سفید برای جلب حمایت لازم از توافق هسته‌ای، نوشت این توافق مهم‌ترین دستاورد سیاست خارجی اوباماست.


پایگاه خبری «هیل» در گزارشی با موضوع موفقیت باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا در حفظ حق وتو برای اجرای توافق هسته‌ای با ایران، نوشته است که اوباما برای مجاب کردن نمایندگان کنگره، شخصا با ده‌ها نفر از آن‌ها گفت‌وگو کرد.

انتظار می‌رود کنگره آمریکا پس بازگشت از تعطیلات تابستانی در روز سه‌شنبه، بحث برای تصویب طرح «عدم حمایت از توافق هسته‌ای» را آغاز کند. بر اساس قوانین آمریکا، در صورتی که طرحی در کنگره تصویب شود، رئیس‌جمهور با داشتن حمایت یک سوم از نمایندگان، می‌تواند آن را وتو کند. شمار حامیان توافق هسته‌ای در سنا هفته گذشته از حد نصاب یک سوم (34 سناتور)، گذشت و اوباما عملا در نبرد با کنگره، پیروز شد.

هیل در این رابطه نوشته است: «حمایت فراگیر دموکرات‌ها از توافقی که مهمترین دستاورد سیاست خارجی ریاست‌جمهوری اوباماست، نتیجه هفته‌ها لابی‌گری سنگین، بحث‌های دقیق فنی، حمایت عمومی و حتی مقداری کمک جمهوری‌خواهان، بود.»

«آدام شیف» عضو دموکرات مجلس نمایندگان و از حامیان توافق که در سال 2001 وارد کنگره شد، در این رابطه گفته است: «این گسترده‌ترین تلاش دولت برای (جلب حمایت) از یک طرح است که تاکنون من در کنگره دیده‌ام.»

هیل با اشاره به رخدادهایی چون مخالفت «چاک شومر» سناتور ارشد دموکرات با توافق، که ضربه‌ای برای تیم اوباما بود، نوشته است که کاخ سفید در سه هفته بین اعلام توافق و آغاز تعطیلات تابستانی کنگره، تلاشی همه‌جانبه برای جلب حمایت از توافق را ترتیب داد.

در این مدت جان کری وزیر خارجه و ارنست مونیز وزیر انرژی و دیگر مقامات ارشد دولت آمریکا دائما در کنگره بودند به سوالات نمایندگان پاسخ می‌دادند.

هیل همچنین به تلاش شخصی اوباما هم اشاره کرده و نوشته است: «به گفته یک مقام کاخ سفید، اوباما با بیش از 100 نفر از نمایندگان، یا به صورت فردی یا در گروه‌های کوچک گفت‌وگو کرده است. 30 مورد از این تماس‌ها در طول تعطیلات دو هفته‌ای وی در ماه آگوست در «مارتا وینیارد» ماساچوست انجام شده است.»

همچنین وزرای کابینه و مقامات ارشد دولت اوباما هم به صورت مستقیما با بیش از 200 نفر از نمایندگان و سناتورهای آمریکایی تماس گرفته و توافق را برای آن‌ها تشریح کرده‌اند.

به نوشته هیل، این در حالی است که مخالفان توافق هم بی‌کار نبوده‌اند و نمایندگان کنگره در شهرهای خود با تبلیغات محیطی و تلویزیونی ده‌ها میلیون دلاری مخالفان از جمله کمیته امور عمومی آمریکا-اسرائیل (ایپک) مواجه بوده‌اند.

در مقابل سازمان‌هایی چون «جی استریت» (نزدیک به احزاب چپ اسرائیل) هم میلیون‌ها دلار برای تبلیغ در حمایت از توافق در فروشگاه‌های بزرگ، هزینه کرده‌اند.

اوباما اندکی پس از اعلام توافق، حتی به استمداد علنی کمک هم پرداخت و از گروه‌های حامی خود خواست به تبلیغ توافق بپردازند. این درخواست کمک نتیجه داد و گروه‌های لیبرالی چون «موو آن» و «کردو اکشن» حمایت از توافق هسته‌ای را به عنوان دستور کار اصلی تابستانی خود تعیین کردند.

هیل نوشته است که این گروه‌ها سیلی از پیام‌های صوتی و نامه‌های الکترونیک را برای نمایندگان کنگره فرستادند و تلاش کردند آرای آن‌ها را جلب کنند.

این پایگاه همچنین به حزبی شدن مسئله توافق هم اشاره کرده و نوشته است که همین امر به جلب حمایت دموکرات‌ها کمک کرد. ضمنا مخالفت افراد بدنامی چون «دیک چنی» معاون سابق رئیس‌جمهور آمریکا که از عوامل اصلی آغاز جنگ عراق به شمار می‌آید، به ضرر جمهوری‌خواهان شد.

حضور بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی در کنگره و نوع موضع‌گیری‌های او نیز که به نوشته هیل مایه ناخرسندی شماری از دموکرات‌ها بود، از دیگر مواردی است که موجب شد توافق به مسئله‌ای کاملا حزبی بدل شود.

اوباما و کری برای به دست آوردن حمایت افکار عمومی هم تلاش گسترده‌ای کردند، که انجام ده‌ها مصاحبه و حتی راه انداختن یک صفحه توئیتر برای حمایت از توافق، از جمله آن‌ها بود.

حمایت کشورهای خارجی از توافق و رایزنی سفرای 1+5 در واشنگتن از دیگر موضوعاتی بوده است که به نوشته هیل، کمک کرد تا نمایندگان کنگره به این نتیجه برسند که امکان مذاکره مجدد وجود ندارد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.