جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
سه شنبه ۱۷ شهریور ۹۴ | ۱۰:۳۹

جیرانی روزنامه سینمایی منتشر می کند

فریدون جیرانی سردبیر روزنامه «سینما» با اعلام خبر قطعی شدن انتشار این روزنامه از تاریخ ۲۸ شهریورماه گفت: نخواهیم گذاشت در فرآیند انتشار تعاملات سالم ما با خانواده سینما دچار مشکل شود.


فریدون جیرانی فریدون جیرانی کارگردان باسابقه سینما و تلویزیون که پس از سال‌ها دوری از فعالیت مطبوعاتی قصد دارد در مقام سردبیر روزنامه «سینما» را روانه کیوسک مطبوعات کند، درباره شرایط این روزنامه گفت: روزنامه «سینما» از روز ۲۸ شهریور و در ۱۶ صفحه به صورت روزانه انتشار خود را با رویکرد تحلیل و بررسی شرایط امروز سینمای ایران آغاز خواهد کرد.

جیرانی افزود: روزنامه چهارشنبه هر هفته در ۲۴ صفحه منتشر می‌شود تا در کنار صفحات روتین روزانه، در قالب پرونده‌های ویژه هم مروری بر تاریخ سینمای ایران داشته باشیم و هم موضوعات مهمتر روز سینمای ایران که نیاز به بررسی بیشتر دارد را در قالب آن بررسی کنیم.

وی در ادامه گفت: علاوه‌بر این ما در روزهای پنجشنبه هم انتشار روزنامه «سینما» را خواهیم داشت که صفحات خبری آن تغییری نسبت به روزهای دیگر هفته ندارد و تنها صفحات میانی متناسب با پایان هفته طراحی و تأمین محتوا خواهد شد.

به دنبال رابطه سالم با اهالی سینما هستیم

سردبیر روزنامه «سینما» در ادامه درباره رویکرد اجرایی این رسانه تأکید کرد: رویکرد این روزنامه تحلیل و بررسی شرایط امروز سینمای ایران است و قصدمان این است که در قالب تحلیل، نقد، گزارش و خبر با اهالی سینما رابطه نزدیکی را برقرار کنیم. برای رسیدن به این منظور هم سیستمی را طراحی کرده‌ایم که فارغ از چارچوب های مرسوم رسانه‌های سینمایی، با اهالی سینما و به خصوص تهیه‌کنندگان رابطه‌ای شفاف و سالم داشته باشیم.

جیرانی تأکید کرد: نخواهیم گذاشت در فرآیند انتشار تعاملات سالم ما با خانواده سینما دچار مشکل شود و با همین اصل انتشار روزنامه را آغاز خواهیم کرد تا سازندگان و عوامل تولید آثار سینمایی بدانند وقتی قرار است در حوزه کاری با ما همکاری داشته باشند این همکاری هیچ ارتباطی با مباحث و ملاحظات غیررسانه‌ای نخواهد داشت.

وی افزود: نمی‌گذاریم آسیب‌هایی که به تجربه دیده‌ایم و در گذشته هم تکرار شده است، در این رسانه تکرار شود تا روابط شفاف ما به عنوان یک رسانه با اهالی سینما را خدشه‌دار کند. مضاف بر اینکه در مقام یک رسانه حق انتقاد، حق تحلیل و حق بررسی هر رویدادی را برای خود محفوظ می‌دانیم و تلاش داریم با این رویکرد تبدیل به روزنامه‌ای تأثیرگذار شود.

نسبت «سینما» با دیگر روزنامه‌های سینمایی

جیرانی در پاسخ به این سوال که اساسا انتشار روزنامه «سینما» قرار است چه خلائی را در حوزه رسانه‌های سینمایی پوشش دهد، گفت: درباره این مسئله توضیحات مفصلی را در سرمقاله شماره نخست روزنامه خواهم داشت. در این باره با احترام کامل به اولین و دومین روزنامه سینمایی که همچنان به صورتی پرتحرکت مشغول فعالیت هستند و خوشحالیم که اخیراً هر دو، تغییراتی را هم در فعالیت خود به وجود آورده‌اند، اما احساس ما این بود که جای روزنامه تحلیلی در سینمای ایران خالی است.

وی ادامه داد: به همین دلیل روزنامه سینما در کنار خبر و گزارش رویکرد اصلی خود را ارائه تحلیل قرار داده‌است. معتقدیم دوستان و همکاران ما در دو روزنامه دیگر از نظر خبر و گزارش به خوبی فعالیت می‌کنند و ما می‌خواهیم در حوزه مطالب تحلیلی وارد میدان شویم تا با اتکا به شناختی که از سینما داریم و با پشتوانه تیمی که گردآوردیم بتوانیم نقاط قوت و ضعف سینمای ایران را بررسی کنیم.

پروژه موازی با روزنامه «سینما» نداریم

جیرانی در پایان درباره برخی اخبار پیرامون خروجی‌های متنوع تیم خبری «سینما» به موازات روزنامه مکتوب که در برخی رسانه‌ها به آن اشاره شده بود هم گفت: این خبر از طرف بنده در هیچ کجا مطرح نشده و نادرست هم هست.

وی تأکید کرد: در واقع ما پروژه موازی دیگری نخواهیم داشت و تنها مانند بسیاری از روزنامه‌های دیگر روزنامه سینما هم سایتی مستقل خواهد داشت که مطالب برگزیده هر شماره به انتخاب سردبیر روی خروجی آن منتشر خواهد شد و این به معنای فعالیت یک سایت خبری مجزای از روزنامه نیست.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: