پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
سه شنبه ۱۷ شهریور ۹۴ | ۱۱:۰۲

مخالفت علنی با برجام برای ثبت در تاریخ

نیویورک‌تایمز نوشت: گرچه مبرهن است اوباما رای منفی کنگره به برجام را وتو می‌کند اما جمهوری‌خواهان می‌خواهند با رای‌‌گیری، مخالفت علنی خود را با توافق در تاریخ ثبت کنند تا تنها اوباما و هم‌حزبی‌هایش مسئول عواقب این توافق باشند


 نشریه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی به مهمترین شبهات و سوالات درباره برررسی برجام در کنگره پاسخ داد:

سوال: چه کسی علیه و چه کسی موافق برجام است؟

در حالی که اغلب دموکرات های کنگره تقلا دارند برای مخالفت یا موافقت با برجام تصمیم گیری کنند، تقریبا همه جمهوری خواهان در مخالفت خود متحد بوده اند. تنها سه سناتور دموکرات اشکارا مخالفت خود را با برجام اعلام کردند: بنجامین کاردین، سناتور مریلند؛ رابرت منندز، سناتور نیوجرسی و چارلز شومر، سناتور نیویورک.

سوال:‌ حالا که مشخص شده است اوباما می تواند رای کنگره را وتو کند، چرا کنگره وقت خود را صرف بحث و بررسی این موضوع می کند؟

جمهوری خواهان می خواهند مخالفت خود را با برجام نشان دهند و مشخص کنندکه اوباما و هم حزبی های دموکراتش مسئول عواقب این توافق هستند- مخصوصا اگر این توافق از سوی ایران به هر طریقی نقض شود یا در پی توافق،‌خاورمیانه بی ثباتی بیشتری را تجربه کند و یا امنیت اسرائیل به خطر بیفتد.

سوال: حالا چه اتفاقی می افتد؟

طی این هفته، هر دو مجلس نمایندگان و سنا‌ برای بررسی و رای گیری درباره رد کردن برجام جلسه خواهند داشت. انتظار می رود که در خانه نمایندگان که ریاست آن بر عهده جان بینر است، تصویب شود و رای گیری برگزار شود حتی اگر نمایندگان دموکرات با برگزاری رای گیری درباره برجام در مجلس نمایندگان مخالفت کنند. در سنا هم، 60 سناتور باید حضور داشته باشند تا از فیلی باستر (عدم رای گیری در کنگره) جلوگیری شود. احتمال می رود رای گیری در سنا هم برگزار شود چرا که حامیان توافق ایران هم گفته اند با برگزاری رای گیری موافقند.
سوال: اگر کنگره برجام را رد کند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اوباما رای کنگره را وتو می کند و تلاش برای ممانعت از این وتو هم ناکام خواهد بود. نخستین تلاش برای غلبه بر وتوی اوباما در مجلس نمایندگان خواهد بود که رهبر دموکرات نانسی پلوسی گفته است اطمینان دارد دموکرات ها برای حفظ وتوی اوباما موفق خواهند شد.

سوال: چه اتفاقی می افتد اگر نمایندگان بر وتوی اوباما غلبه کنند؟

پنج کشور دیگر مشخص کرده اند که قصد ندارند با ایران دوباره وارد مذاکره شوند و فرایند تسهیل تحریم ها در ازای کنترل و بازبینی برنامه هسته ای ایران ادامه پیدا می کند. آمریکا بخشی از اختیارات مدیریتی خود را از دست می دهد اما چارچوب های اصلی توافق احتمال دارد علیرغم مخالفت پیشین آمریکا، ادامه پیدا کند.

سوال: اگر همانطور که پیش بینی می شود،‌ توافق را تصویب کند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اجرای برجام بسیار پیچیده است و نیازمند نظارت بین المللی دقیق و همراهی و مشارکت دارد. رابطه آمریکا با اسرائیل  همچنان با مشکلاتی رو به رو  خواهد بود. برخی دموکرات های کنگره می گویند که به دنبال تصویب قوانینی خواهند بود که دولت اوباما بتواند علیرغم اجرائی شدن برجام،‌ به ایران فشار اعمال کند اما رهبر اکثریت سنا، یچ مک‌کانل می گوید اجازه نمی دهد دموکرات هایی که از توافق حمایت کرده اند با تصویب چنین قوانینی به اهداف شخصی و سیاسی خود دست پیدا کنند. وی احتمالا چنین قوانینی را مسدود می کنند تا اوباما و هم حزبی هایش همین توافق فعلی را به دوش بکشند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: