سه‌شنبه 08 سپتامبر 15 | 11:27

تحمیل دموکراسی آمریکا به خاورمیانه با تفنگ

نماینده سابق کنگره آمریکا تاکید کرد: تنها راه‌حل واقعی برای بحران مهاجران در اروپا توقف سیاست‌های مداخله‌جویانه در امور سایر کشورهاست.


خبرگزاری فارس: ریشه‌های معضل مهاجرت؛ تحمیل «دموکراسی» آمریکایی و اروپایی به خاورمیانه با تفنگ و اتحاد با القاعده علیه داعش ران پائول نماینده سابق کنگره آمریکا در یادداشتی در اندیشکده خود موسوم به «موسسه ران پائول برای صلح و کامیابی» در خصوص بحران مهاجران در اروپا نوشت: هفته گذشته اروپا شاهد بدترین بحران خود طی یک دهه پیش بود که در آن دهها هزار مهاجر از طریق مجارستان وارد کشورهای این قاره برای رسیدن به مقصد نهایی آنها، آلمان شدند.

در حالی که تمرکز اصلی رسانه ها بر روی مردم بی‌خانمانی است که وادار به سفر در شرایط خطرناک شده‌اند، توجه اندکی مبذول حوادثی می‌گردد که زمینه‌ساز ترک کشور(از سوی این پناهندگان) بوده است. قطعا همه ما با مردم آواره احساس همدردی می‌کنیم اما نباید فراموش کرد که این بحران، بحرانی است که بدست انسان‌ها و دولت‌ها بوجود آمده است.

دلایل فراوانی برای فرار از کشورهایی مانند سوریه، لیبی، افغانستان و عراق وجود دارد که در آن سیاست خارجی مداخله جویانه آمریکایی و اروپایی بی‌ثباتی ایجاد کرده و امیدی برای احیای اقتصاد باقی نگذاشته است. این مهاجرت دسته‌جمعی از خاورمیانه و فراتر از آن (به اروپا) نتیجه مستقیم سیاست خارجی نومحافظه‌کاران است که شامل تغییر حکومت، مداخله و تحمیل «دموکراسی» از طریق لوله‌های تفنگ می‌باشد.

حتی زمانی که سیاست «تغییر حکومت» با موفقیت اجرا شود، مانند آنچه در عراق انجام گرفت چیزی که از آن کشور باقی می‌ماند منطقه‌ای غیرقابل سکونت است. به یاد دستورالعملی که برای بمباران یکی از شهرهای ویتنام توسط آمریکا استفاده شد افتادم: برای حفظ این شهر باید آن را بمباران کرد.

فرانسه و انگلیس مشتاقان حمله به لیبی و از حامیان اولیه سیاست «اسد باید برود» بوده‌اند. ممکن است اسد پسر خوبی نباشد اما نیروهایی که برای براندازی حکومت وی بکار گرفته شدند به مراتب بدتر و خطرناک‌تر هستند. جای تعجب نیست که مردم سوریه برای ترک این کشور جان خود را به خطر می‌اندازند.

ران پال ادامه داد: بسیاری از ما عکس دلخراش کودک سه ساله سوری که جسد غرق شده وی در سواحل ترکیه پیدا شده، دیده‌ایم. در حالی که مداخله‌جویان در حالی بهره‌برداری از همین تراژدی به منظور اجرای حملات نظامی مستقیم آمریکا به خاک سوریه هستند، در حقیقت این پسربچه از یکی از خانواده‌های کردی است که از داعش در کوبانی فرار کرده‌ است. و همانطور که همه می‌دانیم تا پیش از مداخله آمریکا در عراق داعش نه در عراق و نه در سوریه وجود نداشت.

مقاومت در برابر پذیرش یک سیاست خارجی بد همواره مشاهده می‌شود؛ که در آن افرادی که خود مشکلی را ایجاد کرده‌اند تصور می‌کنند که حق ارائه راه‌حل برای آن معضل را دارند در حالی که هرگز تقصیر خود را در وهله نخست نمی‌پذیرند.

به همین دلیل است که ما هفته گذشته در اخبار دیدیم که ژنرال دیوید پترائوس راه‌حل خود را برای معضل سوریه ارائه می‌دهد: ایجاد اتحاد با القاعده علیه داعش! در دوران ریاست پترائوس در سیا بود که طرح مخفیانه آمریکا برای براندازی حکومت در سوریه اجرایی شد و القاعده و داعش نیز در عراق و سوریه به فعالیت (تروریستی) مشغول شدند. این ایده که ایالات متحده می‌تواند با ایجاد اتحاد با القاعده، سیاست خود در قبال سوریه را به نمایش بگذارد ایده‌ای وحشتناک است. تصور نمی‌کنید اگر القاعده یا داعش از سوریه برچیده می‌شد امروز معضلی بنام «بحران مهاجرت» سوری‌ها وجود نداشت؟

راه‌حل واقعی برای بحران مهاجرت اینجاست: توقف دخالت در امور سایر کشورها. رفاه تنها زمانی بدست می‌آید که سیاست خارجی صلح‌آمیز در دستور کار قرار گیرد و نه فقر را که به ایجاد امپراطوری منتهی می‌شود. به امپراطوری پایان دهید!

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.