پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
سه شنبه ۱۷ شهریور ۹۴ | ۱۱:۴۴

مالکی:قانون گارد ملی تصویب نخواهد شد

رئیس ائتلاف دولت قانون عراق با اشاره به دخالت‌های خارجی و تلاش‌های موجود برای منحرف کردن قانون گارد ملی از مسیر اصلی‌اش، گفت که پیش‌نویس این قانون از مرحله کنونی عبور نخواهد کرد و تصویب نمی‌شود.


خبرگزاری فارس: «نوری المالکی»: قانون گارد ملی تصویب نخواهد شد «نوری المالکی» رئیس ائتلاف دولت قانون عراق در یک گفت‌وگوی تلویزیونی که در چندین شبکه ماهواره‌ای نیز پخش شد، گفت که قانون گارد ملی از مرحله کنونی عبور نخواهد کرد.

وی افزود: من معتقدم که قانون گارد ملی به ویژه در پی برگزارش کنفرانس دوحه که حساسیت زیادی در کلیه طیف‌های جامعه عراقی ایجاد کرد، تصویب نخواهد شد. زیرا چنین پروژه‌ای نیازمند تسلیح و واردات زیاد است و تمامی این اقدامات به دلیل دخالت‌های منفی خارجی که تلاش می‌کنند، قانون گارد ملی را از مسیر اصلی‌اش خارج و منحرف کنند، میسر نیست.

مالکی تاکید کرد: بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) باید پایگاه اصلی گارد ملی باشد زیرا در بسیج مردمی عراق اکنون، شیعه، سنی، مسیحی و حتی کردها حضور دارند. تصویب قانون گارد ملی در شرایط کنون و پس از برگزاری کنفرانس دوحه این تصور را ایجاد می‌کند، طرحی برای بازشدن راه طائفه‌گری وجود دارد. لذا ما باید برای تصویب هرگونه قانون ملی دقت کنیم.

رئیس ائتلاف دولت قانون عراق گفت: گارد ملی یک طرح ملی بود اما با دخالت‌های خارجی صورت گرفته، اکنون خطرناک شده است. لذا باید اعضای این گارد، مختلط و از تمامی استانها باشند نه اینکه اعضای آن از ساکنان هر استان و اقلیمی که قرار است در آن خدمت کند، باشند. زیرا در غیر این صورت دیگر، دولت عراق نمی‌تواند، هیچ قدرتی اعمال کند. من مشکلی را که پیش از این تجربه کرده‌ایم را یادآوری می‌کنم. ما می‌خواستیم تیپ 16 ارتش عراق را که همه کُرد بودند، برای امری فعال کنیم اما این تیپ تمرد کرد و به منطقه کردستان بازگشت. با این توضیح، ما این قانون را نخواهیم پذیرفت زیرا این قانون در راس حربه طرح‌هایی قرار خواهد گرفت که هدف از آن نابودی عراق است.

هر مسئول شرکت‌کننده در کنفرانس دوحه بازخواست می‌شود

نخست‌وزیر سابق عراق در پاسخ به سوالی درباره بازخواست شرکت‌کنندگان در کنفرانس دوحه گفت: بر اساس قانون اساسی عراق، هر مسئول کنونی یا سابق این کشور که با بعثی‌ها و تروریست‌ها در دوحه در این کنفرانس حاضر شده، چه در پارلمان و چه در دستگاه قضائی بازخواست خواهد شد.

ملت عراق باید قدردان کمک‌های ایران باشد

وی در پاسخ به سوالی درباره رابطه با ایران گفت: ما با ایران روابط تاریخی داریم و جمهوری اسلامی نقش زیادی در مبارزه با داعش در کنار ما ایفا کرده است و به ما سلاح و تجهیزات داده است و ما ملت عراق باید قدردان ایران و ایستادگی آن در کنار ما در مبارزه با این گروه تروریستی باشیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: