جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
چهارشنبه ۱۸ شهریور ۹۴ | ۱۵:۴۷

واردات روغن پالم ۱۶ برابر شد

آمارهای منتشر شده از سوی سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی نشان می دهد ایران یکی از بزرگترین واردکنندگان روغن پالم در جهان است.


آمارهای منتشر شده از سوی سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی نشان می دهد ایران یکی از بزرگترین واردکنندگان روغن پالم در جهان است.
بر پایه جدیدترین آمار فائو که مربوط به سال ۲۰۱۲ است دو درصد واردات جهانی روغن پالم به ایران اختصاص دارد. کل واردات روغن پالم در دنیا طی این سال ۴۰ میلیون تن بوده که ۸۱۲ هزار تن از این رقم به مقصد ایران ارسال شده است.
بر اساس این گزارش،‌ ایران دوازدهمین واردکننده بزرگ روغن پالم در جهان شناخته شده است. هند با واردات ۷.۶ میلیون تنی در رتبه اول از این نظر قرار گرفته است. چین نیز با واردات ۶.۵ میلیون تنی و هلند با ۲.۶ میلیون تن واردات به ترتیب در رتبه های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته اند.
کشورهای پاکستان، مالزی، آلمان، ایتالیا، بنگلادش، آمریکا، نیجریه، و سنگاپور نیز به ترتیب رتبه های چهارم تا یازدهم بزرگترین واردکنندگان روغن پالم را به خود اختصاص داده اند. روسیه با واردات ۶۵۹ هزار تن یک پله پس از ایران قرار گرفته است.
به گزارش تسنیم، آمار فائو نشان می دهد واردات روغن پالم ایران طی سال های اخیر رشد قابل ملاحظه ای داشته است. تا سال ۱۹۸۶ واردات روغن پالم توسط ایران در حد صفر بوده است اما از این سال واردات روغن پالم ایران آغاز می شود و در این سال ۱۷ هزار تن روغن پالم به کشور وارد می شود.
در فاصله سال های ۱۹۸۶ تا ۲۰۰۲ واردات روغن پالم ایران بین ۱۷ هزار تن تا ۶۰ هزار تن قرار داشته است. اما از سال ۲۰۰۳ شاهد رشد قابل توجه واردات این محصول به کشور بوده ایم. در این سال واردات روغن پالم به کشور نسبت به سال قبل از آن ۲.۵ برابر شده و در سال های بعد نیز این رشد ادامه می یابد تا این که در سال ۲۰۱۲ بالغ بر ۸۱۲ هزار تن روغن پالم به کشور وارد می شود.
بر این اساس واردات روغن پالم به کشور در سال ۲۰۱۲ نسبت به سال ۲۰۰۲ که بالغ بر ۵۱ هزار تن بوده ۱۶ برابر شده است.
برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: