شنبه 03 اکتبر 15 | 15:01

بابک زنجانی نام چه کسانی را افشا می کند؟

در اردیبهشت ماه امسال نیز امیرعباس سلطانی، عضو کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی در مجلس شورای اسلامی خبر از دستگیری ۱۲ مدیر مرتبط با پرونده زنجانی داد. وی گفته بود: بین ۱۰ تا ۱۲ نفر در جریان این پرونده دستگیر شده‌‌اند.


در حالیکه با برگزاری اولین جلسه دادگاه، پرونده فساد مالی بزرگ بابک زنجانی بعد از حدود سه سال کم کم به ایستکاه های پایانی نزدیک می شود که گمانه زنی ها در مورد دفاعیات وی و نام هایی که در این جلسه افشا خواهد شد ادامه دارد.

بی شک پرونده فساد مالی بابک زنجانی یکی از بزرگترین و پیچیده ترین پرونده های فساد مالی است که تاکنون در کشور رخ داده است و حجم بالای فساد رخ داده در این ماجرا به حدی است که از زمان بازداشت زنجانی در ۹ در ماه ۹۲ نام افراد زیادی در این پرونده به میان آمده و علاوه بر این افراد، چند کشور دیگر نیز درگیر این پرونده شده اند. طبق گفته های نمایندگان مجلس، اتهامات زنجانی بدهی بیش از دو و نیم میلیارد یورو به وزارت نفت و بانک مرکزی و همچنین جعل اسناد بانکی با پرداخت رشوه به بانک ملی تاجیکستان است که مبلغی بالغ بر ۱۴۰۰۰ میلیارد تومان می شود. نام وی همچنین در پرونده رضا ضراب، ایرانی دستگیرشده در ترکیه به اتهام قاچاق طلا مطرح شده است.

در حالیکه وزارت نفت که به تنهایی ۹۰۰۰ میلیارد توامن از این شخص طلبکار است بر پیگیری و دریافت بدهی های خود مصر است، از سوی دیگر برخی افراد زنجانی را نابغه اقتصادی معرفی می کنند و وی را شایسته تقدیر می دانند. گرچه هنوز زوایای زیادی از این پرونده تاریک مانده است اما آنچه که مسلم است حجم بالای فسادی است که رخ داده است.

http://teribon.ir/img/2015/10/nf00452966-1.jpg

در جریان دفاعیات زنجانی و حامیان وی بارها و بارها نام های متعددی به میان آمد. نام افرادی که برخی از اسامی مدیران ارشد دولت قبل هم در آن دیده می شد و حتی پس از دستگیری بابک زنجانی تعدادی از این افراد نیز دستگیر شدند. گرچه گفته می شود افرادی در زندان به بابک زنجانی توصیه کرده اند تا سکوت کند اما به گفته مقامات ۱۰ نفر بعد از دستگیری وی به جرم ارتباط با او در زندان دستگیر شده اند که نشان دهنده ادامه فعالیت های وی بعد از دستگیری است.

در اردیبهشت ماه امسال نیز امیرعباس سلطانی، عضو کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی در مجلس شورای اسلامی خبر از دستگیری ۱۲ مدیر مرتبط با پرونده زنجانی داد. وی گفته بود: بین ۱۰ تا ۱۲ نفر در جریان این پرونده دستگیر شده‌‌اند. در بین این افراد برخی از معاونت‌های وزارتخانه‌ها -مانند وزارت نفت- نیز حضور داشتند. برخی ماندگار شدند، برخی به قید ضمانت آزاد شدند. اما این پرونده‌ای نیست که تنها یکی دو نفر در آن دخیل باشند. این یک پرونده لایه به لایه است. به همین دلیل است که به نتیجه نرسیده است. خیلی راحت می‌شود زنجانی را در یک دادگاه عمومی محاکمه کنند.

حالا که دادگاه بابک زنجانی پس از چندین سال برگزار می شود افکار عمومی منتظرند ببینند تکلیف نام هایی که در این مدت به میان آمد و گرچه با اسامی اختصاری مانند «ا.ر» یا «م.م» و … نام برده می شدند اما حدس زدن نام کاملشان برای مخاطبان چندان سخت نبود مشخص می شود یا نه. پرسش اول اینجاست که آیا زنجانی حاضر به افشاگری می شود و نام افرادی که وی را در بالا رفتن از پله های نردبان فساد یاری کردند فاش می سازد یا باز هم به سکوت خود ادامه می دهد؟ البته پیش از این وی و هوادارانش در مقاطع زمانی مختلف از افشاگری های وی خبر داده بودند اما ممکن است وی باز هم صلاح خویش را در سکوت ببیند. در صورت افشاگری نیز باید دید اتهام افراد نام برده شده ثابت می شود یا نه، چرا که نام هایی که تاکنون در افکار عمومی مطرح شده از مقامات و مدیران هستند و قطعا درگیر بودن آنها در چنین فساد بزرگی تبعات عظیمی خواهد داشت.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: