یکشنبه 04 اکتبر 15 | 15:02

کتاب «هلی بُرن از پشت میز» رونمایی می‌شود

کتاب هلی بُرن از پشت میز با موضوع بررسی اهداف راهبردی ایالات متحده آمریکا از پیگیری مذاکرات دوجانبه با ایران در موضوع هسته ای نوشته مهدی افراز و سید محمد جواد زمانیان توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شد.


کتاب هلی بُرن از پشت میز با موضوع بررسی اهداف راهبردی ایالات متحده آمریکا از پیگیری مذاکرات دوجانبه با ایران در موضوع هسته ای نوشته مهدی افراز و سید محمد جواد زمانیان توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شد.

اين كتاب در دوازده فصل با محوریت قرار دادن مواضع و تحلیل های رسمیِ مقامات، اندیشکده ها و نهادهای تصمیم ساز در کشور آمریکا، به دنبال روشن نمودن انگیزه های اساسی کاخ سفید از پیگیری گفت وگوهای هسته ای با جمهوری اسلامی ایران می باشد.

آیین رونمایی از این کتاب روز سه شنبه 14 مهر 94 از ساعت 16 الی 18 با سخنرانی دکتر منوچهر محمدی عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران ، دکتر صادق کوشکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران و دکتر وحید یامین پور رییس پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی و با حضور تنی چند از فعالین فرهنگی و سیاسی برگزار می گردد.

رونمایی

آیین رونمایی کتاب “هلی بُرن از پشت میز” در سازمان هنری رسانه ای اوج به نشانی خیابان طالقانی ، خیابان برادران مظفر شمالی ، شماره 98 برگزار می شود

در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است؛
یکی از مقاطع پرمحتوای تاریخ انقلاب اسلامی، روند تعاملات آن با دنیای غرب در مسئله هسته ای بوده است. بی شک طرف اصلی جمهوری اسلامی در این مناقشه تاریخی، دستگاه حاکمه ایالات متحده آمریکا می باشد. کشوری که داعیه رهبری همه تحولات کره خاکی را در سر دارد، چه ظرفیت ویژه ای در بستر گفتگوهای هسته ای با ایران یافته است که با چنین قوّت و دقّتی پیگیر در به نتیجه رساندن این مذاکرات می باشد؟ مسیر توافقات صورت گرفته چگونه زمینه مدیریت جمهوری اسلامی توسط حاکمیت آمریکا را فراهم خواهد آورد؟ چه أبعادی از سیاست های جمهوری اسلامی در جریان مذاکرات هسته ای مورد چالش قرار گرفته است؟ توافق هسته ای با چه سازوکاری مقدمات لازم برای ورود مقامات کاخ سفید به فضای تصمیم سازی ایران را فراهم خواهد آورد؟این ها پرسش هایی است که این کتاب با محوریت قرار دادن مواضع و تحلیل های رسمیِ مقامات، اندیشکده ها و نهادهای تصمیم ساز در کشور آمریکا، به دنبال پاسخ هایی روشن برای آن ها می باشد. پرداختن به این اهداف و انگیزه ها موضوعی است که در سال های گذشته از چشم نخبگان و تحلیل گران عزیز کشورمان به دور مانده است، لذا جهت روشن نمودن چراغی در این مسیر، کتاب حاضر تهیه و تدوین گردیده است. پیرامون نحوه نگارش مطالب و موضوعات در کتاب حاضر نکاتی مدنظر بوده است:
1- بهترین مرجع برای رسیدن به تصویری واقعی از انگیزه های ایالات متحده در این موضوع، توجه جدّی به مواضع رسمی مقامات، اندیشکده ها و سایر نهادهای تصمیم ساز در کشور آمریکا می باشد. بهره گیری دقیق از این منابع می تواند ما را از قرار گرفتن در مسیر حدس و گمان بازداشته و درکی عینی از واقعیت های موجود در این مسئله برساند. لذا چارچوب های اصلی تحلیلی در این کتاب مبتنی بر همین مواضع و مستندات بوده است.
2- برخی از مواضع و اظهاراتِ مقامات و مراکز رسمی آمریکا مشخصاً مصرف داخلی داشته و نسبت کمتری با آن چه در عالم واقع مورد پیگیری قرار گرفته است، دارد. لذا در کتاب حاضر، این دست اطلاعات مورد تحلیل و پرداخت قرار نگرفته است.
3- در موضوعات گوناگون سعی برآن بوده است، برای عمق بخشی به نتایج، از تحلیل های پشتیبان اعمّ از مستندات تاریخی، مبانی نظری، اطلاعات فنّی و … بهره گیری شود.
4- تحلیل های مطرح شده مستقیماً تصویرگرِ اهداف و انگیزه های قدرت های حاکم در ایالات متحده بوده و ثمررسیدن یا عدم نتیجه بخش بودن آن ها تابع مؤلفه های دیگری است که موضوع بررسی این کتاب نبوده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.