چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
یکشنبه ۱۲ مهر ۹۴ | ۱۶:۳۱

گزارش کمیسیون برجام منصفانه و غیرجناحی بود

کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان این که گزارش کمیسیون برجام موارد خاکستری را سفید و به نفع دولت مورد توجه قرار داده است، گفت: مجلس مطابق آنچه مقام معظم رهبری فرمودند «اگر قرار است تحریم‌ها لغو نشود، معامله‌ای هم در کار نخواهد بود» ماده‌ واحده‌ای تصویب کنند.


فواد ایزدیفؤاد ایزدی کارشناس مسائل بین‌الملل درباره گزارش امروز کمیسیون برجام اظهار داشت: اعضای کمیسیون برجام کاملاً سعی کرده‌اند که متن گزارش بسیار منصفانه باشد یعنی اگر در برخی حوزه‌ها نظر دولت را تا حدودی پذیرفته بودند، در متن این گزارش گنجانده شده و حوزه‌هایی که دارای شک و شبهه بودند را نیز کاملاً مثبت دیده‌اند.

ایزدی تاکید کرد: اعضای کمیسیون برجام نهایت تلاش خود را انجام دادند و مباحثی که قابلیت نقد عملکرد دولت را داشته نیز به نفع دولت دیده‌اند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه بخش «ب» این گزارش که مربوط به بررسی حقوقی برجام است در بند یازدهم می‌توانست متفاوت نوشته شود، گفت: در بحث نقض برجام و نقض قطعنامه، نظر دولت مورد توجه قرار گرفته و این گزارش به دولت این امتیاز را داده است و اعضای کمیسیون نظر دولت را مبنی بر اینکه نقض قطعنامه نقض برجام نخواهد بود، پذیرفته‌اند.

وی تأکید کرد: گزارش کمیسیون برجام موارد خاکستری را سفید و به نفع دولت مورد توجه قرار داده است و طوری این گزارش نوشته شده که اگر نظر دولت جای کوچکترین تأئیدی دارد، آن را تأئید کرده‌اند تا متن معتدل باشد و با این کار به دولت کمک کرده‌ است.

ایزدی بر همین اساس متن گزارش کمیسیون برجام را کاملاً کارشناسی شده، غیرسیاسی و غیر جناحی دانست و تصریح کرد: به هر حال برجام مشکلات جدی دارد و مجلس نیز در یک بازه زمانی نه چندان طولانی باید نظر نهایی خود را نسبت به برجام اعلام کند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل پیشنهاد کرد: به نظر می‌رسد خوب است مجلس طبق آنچه مقام معظم رهبری در جمع اعضای خبرگان فرمودند «اگر قرار است تحریم‌ها لغو نشود معامله‌ای هم در کار نخواهد بود»، ماده‌ واحده‌ای را تصویب کنند که این کار قطعاً‌ به خود دولت کمک کرده و دست آنها را برای صیانت از دستاورد هسته‌ای و استقلال کشورمان باز خواهد کرد.

وی گفت: چندی پیش در سایت مقام معظم رهبری خطوط قرمز فرمایشات ایشان در رابطه با بحث هسته‌ای در 19 محور مطرح شد و گزارش امروز کمیسیون برجام نشان می‌دهد از این 19 خط قرمز، 18 خط قرمز آن نقض شده است.

ایزدی ادامه داد: در ابتدای تیرماه مجلس در حوزه صیانت از دستاوردهای هسته‌ای نیز مصوبه‌ای داشت که به تأئید شورای نگهبان نیز رسید و رئیس‌جمهور هم آن را ابلاغ کرد اما هر سه بند این قانون در برجام نقض شده است.

این کارشناس مسائل بین‌المللی با بیان اینکه مذاکرات هسته‌ای برخلاف مصوبه هسته‌ای مجلس بوده و معتبر نیست، افزود: چون یک فوریت این طرح به تصویب رسید طرحی که بر اساس گزارش کمیسیون برجام نوشته شود باید به کمیسیون بازگردد و سپس به صحن علنی ارائه شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: