سه‌شنبه 14 دسامبر 10 | 11:22

با پايان دوران اصلاحات، سينماي دفاع مقدس نفس كشيد

كارگردان «حماسه مجنون» با اظهار خشنودي از احياي سينماي دفاع مقدس در سال‌هاي اخير بيان داشت: با پايان دوران اصلاحات و تحكيم ارزش‌هاي اسلامي، سينماي دفاع مقدس نفس كشيد


جمال شورجه در خصوص سير تاريخي سينماي دفاع مقدس و سينماي ارزشي در ايران اظهار داشت: سينماي دفاع مقدس، به سه بخش كلي تقسيم مي‌شود؛ بخش نخست فيلم‌هايي است كه در دوران جنگ ساخته شده و به سينماي تبليغي نيز موسوم است. در زمان جنگ بهترين سينماگران كشورمان چون «رحيمي‌پور»، «شمقدري»، «تبريزي»،‌ «درويش»، «حاتمي‌كيا» و… متولد شدند و اوج شكوفايي سينماي ايران پس از انقلاب را در زمان جنگ شاهد بوديم.
اين كارگردان با اشاره به نقش تشويقي اين گونه فيلم‌ها در زمان جنگ تصريح كرد: به لطف انقلاب اسلامي و رهبري ديني حاكم بر جامعه، نياز چنداني به اين فيلم‌ها ديده نمي‌شد و آثار جنگي اين دوران بيشتر در قالب مستند و تلويزيوني بودند.
اين كارگردان در ادامه با اشاره به بخش دوم سينماي دفاع مقدس بيان داشت: بعد از پايان جنگ، سينما در مقطع سازندگي به زواياي ديگري از اين واقعه پرداخت و با نگاهي تحليلي به جنگ، از شكست‌ها صحبت شد و ناگفته‌هاي جنگ را بيان ‌كرد.
شورجه در ادامه خاطرنشان كرد: دهه سوم انقلاب با دوران اصلاحات آغاز شد و متأسفانه در اين دوران مسئولان فرهنگي وقت با بيان اين كه لزومي به پرداختن به سينماي جنگ نيست، افول سينماي دفاع مقدس را موجب شدند.
وي در ادامه گفت: اين در حالي است كه افتخارآميزترين لحظات 30 ساله انقلاب در هشت سال دفاع مقدس متجلي است و به بوته فراموشي سپردن رزمندگي بسيجيان در جبهه‌هاي جنگ جفاي بزرگي به اين قشر است.
كارگردان فيلم «عبور از خط سرخ» در ادامه با اظهار خشنودي از احياي سينماي دفاع مقدس در سال‌هاي اخير بيان داشت: با پايان دوران اصلاحات و تحكيم ارزش‌هاي اسلامي، سينماي دفاع مقدس نفس كشيد و درسال‌هاي اخير توجه خاصي به بازآفريني سلحشورهاي دفاع مقدس توسط مسئولان سينماي دفاع مقدس شده است كه به عنوان مثال مي‌توان به احياي جشنواره دفاع مقدس امسال (با رويكردي موضوعي) اشاره كرد.
جمال شورجه در پايان بسيج و سينماي دفاع مقدس را اعضاي يك پيكر دانست و گفت: اگر بسيج را از جنگ جدا كنيم پيكره جنگ تهي مي‌شود؛ در واقع مفهوم كلي بسيج، ايثار، عشق و روحيه مجاهدطلبي است كه در جاي جاي زندگي ما ايرانيان نمود دارد و انعكاس اين حضور در سينما به چگونگي اهتمام به آن در سينماي دفاع مقدس وابسته است.

  1. MOHAMMAD
    18 دسامبر 2010

    ان شا الله دیگه اصلاحات آمریکایی برنگرده

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.