چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
شنبه ۰۸ اسفند ۹۴ | ۱۲:۰۱

توافق آتش بس در سوریه اجرایی شد

توافق آتش بس از نیمه شب به وقت سوریه اجرایی شد و سازمان ملل متحد به طور رسمی از این توافق حمایت می کند.


به گزارش تریبون به نقل از شبکه 24 ،بر اساس این توافق دولت سوریه و گروه های اصلی مخالف دولت که متشکل از صد گروه شورشی است متعهد شدند به این آتش بس احترام بگذارند. شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز روز جمعه توافق آتش بس روسیه و آمریکا در سوریه را با اکثریت آرا تصویب کرد.
استفان دی میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل متحد نیز قصد دارد مذاکرات صلح در ژنو را از سر بگیرد.
دی میستورا در نشست روز گذشته شورای امنیت گفت به شرط آنکه آتش بس به طور کامل اجرایی شود و کمک های انسانی ادامه یابد، من قصد دارم بار دیگر مذاکرات سوریه را در دوشنبه هفتم ماه مارس از سر بگیرم.
تمامی گروه های متخاصم در سوریه توافق آتش بس را پذیرفتند. گروه دولت اسلامی (گروه تکفیری صهیونیستی داعش) و جبهه النصره توافق را رد کردند.
دولت سوریه و روسیه متحد این کشور اعلام کردند به بمباران گروه های معارض در طول آتش بس ادامه خواهند داد. این مسئله بدگمانی هایی را برای آمریکا به همراه داشت.
نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در این باره گفت دشوار است که بتوان در مورد توقف درگیری ها جدی بود آن هم در شرایطی که درگیری ها تاداع آخرین لحظه رو به تشدید است.
معاون وزیر امور خارجه روسیه هم در نشست شورای امنیت بر اهمیت آتش بس در سوریه تاکید کرد. وی گفت ما هم اکنون شانس بزرگی برای پایان دادن به خشونت ها در سوریه و تشدید نبرد جمعی خود علیه تروریسم در سوریه داریم.

نشست دوباره در مورد سوریه قرار است امروز در ژنو و با هدف بررسی اجرای آتش بس برگزار شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: