چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
شنبه ۰۸ اسفند ۹۴ | ۱۸:۰۸
درنشست مشترک با رئیس جمهور سوئیس؛

روحانی: حضور مردم در انتخابات فوق العاده بود

رئیس جمهوری اظهار داشت: حضور مردم با شور، نشاط و شکوه فوق العاده ای بود و این ازدحام جمعیت به حدی بود که انتخابات تا نیمه شب گذشته به طول انجامید. به گزارش تریبون، حجت الاسلام حسن روحانی در نشست خبری مشترک با یوهان اشنایدر رئیس جمهوری سوئیس که در مجموعه فرهنگی-تاریخی سعدآباد برگزار شد، […]


رئیس جمهوری اظهار داشت: حضور مردم با شور، نشاط و شکوه فوق العاده ای بود و این ازدحام جمعیت به حدی بود که انتخابات تا نیمه شب گذشته به طول انجامید.

به گزارش تریبون، حجت الاسلام حسن روحانی در نشست خبری مشترک با یوهان اشنایدر رئیس جمهوری سوئیس که در مجموعه فرهنگی-تاریخی سعدآباد برگزار شد، درباره انتخابات 7 اسفند ایران گفت: حضور مردم با شور، نشاط و شکوه فوق العاده ای بود و این ازدحام جمعیت به حدی بود که انتخابات تا نیمه شب گذشته به طول انجامید.

روحانی افزود: یک از مبانی که دو کشور را به هم نزدیک کرده است، استقلال، حاکمیت ملی، دموکراسی و مساله انتحابات است که پایه های اصلی دو کشور ایران و وسوئیس به حساب می آید.

وی با بیان این که در مذاکرات خصوصی و عمومی مسایل مورد علاقه دو کشور و به ویژه مسایل اقتصادی بررسی شد، اضافه کرد: فعال شدن بیشتر بانک های سوئیس در ارتباط با بانک مرکزی و بانک های ایران و همچنین بیمه که یکی از اساس توسعه دو کشور خواهد بود، بحث و بررسی شد.

رئیس جمهور ادامه داد: در زمینه مسایل مربوط به صنعت، کشاورزی، حمل و نقل و فعال شدن خطوط هوایی جزو مباحث مورد نظر ما در این جلسه بود.

روحانی اظهار داشت: برای عضویت ایران در تجارت جهانی که در سال 2005 قدم عضویت ناظر ایران در این سازمان برداشته شده، قرار شد همکاری دو کشور برای عضویت ایران در این مجمع اقتصادی ادامه یابد.

وی با بیان این که دو طرف تلاش می کنند تا توافقنامه تجارت ایران و سوئیس که در سالهای گذشته نیمه کار مانده بود را به اتمام برسانند، خاطرنشان کرد: در زمینه همکاری های فرهنگی، دانشگاهی، مراکز علمی و تحقیقاتی، علم، فناوری و نوآوری در علوم جدید و های تک بحث و بررسی کردیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: در زمینه همکاری های علمی و فنی 6 تفاهم نامه بین دو کشور برای همکاریها به امضا خواهد رسید. همچنین به دلیل ظرفیت های فراوان ایران در زمینه گردشگری و ظریفت های سوئیس؛ بنا شد همکار یهای دو کشور در این زمینه تشدید شود.

روحانی یادآور شد: در زمینه مساله حقوق بشر هم صحبت کردیم. به دلیل مشکلاتی که مسلمانان در اروپا به دلیل اسلام هراسی پیدا کردند. در سالهای اخیر مردم برخی کشورهای منطقه ای به دلیل فرار از تروریست که ناچار شدند به اروپا بروند و امروز با مشکلات زیاد حقوق بشری مواجهند که با هم گفت و گو کردیم.

وی تاکید کرد: حقوق بشر در هیچ یک از کشورها به نقطه مطلوب نرسیده است و همه برای رسیدن به این حقوق مسلم باید یکدیگر را یاری کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه اظهار داشت: از دیگر موضوعاتی که مورد بحث دو طرف قرار گرفت، موضوع منطقه، شرایط بسیار مشکل برای مردم سوریه، یمن، لیبی، افغانستان، پاکستان و موضوع تروریسم و فشار آنها در این مناطق بود.

وی اظهار داشت: هیچ راهی برای کشورهای جهان جز همکاری رایزنی و فعالیت بیشتر برای مبارزه با تروریسم ندارد در سراسر جهان و اجرایی کردن دقیق قطعنامه مبارزه با تروریسم مجمع عمومی سازمان ملل وجود ندارد.

روحانی با بیان اینکه کمک‌هایی که دو کشور از لحاظ مسائل نوع دوستانه باید به آوارگان این کشورها به ویژه در سوریه و یمن انجام بدهند مورد گفتگو قرار گرفت گفت: مردم این مناطق امروز نیازمند دارو، غذا و سرپناه هستند و ایران و سوئیس می‌توانند در این زمینه با همکاری‌های بیشترشان صلح را هم برای خود و هم برای دیگر کشورهای فراهم کنند آن هم در شرایطی که کشور سوریه در نقطه آتش بس قرار دارد فراهم کنند.

وی با بیان اینکه می‌توانم بگویم در گفتگوها در زمینه مسائل دو جانبه و منطقه‌ای با دولت سوئیس دارای اختلاف نظر نبودیم و نظرات ما مشابه یکدیگر بود گفت: دو کشور برای توسعه روابط مصمم هستند و من اطمینان دارم سفر آقای رئیس جمهور و هیئت همراه آغازی برای توسعه روابط دو کشور خواهد بود.

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه چه نقشی را برای سوئیس در آینده ایران متصور هستید و چه نوع همکاری در زمینه‌هایی مانند دیپلماتیک می‌‌توانید داشته باشد با بیان اینکه روابط ما با کشور دوست سوئیس منحصر به موارد خاص نمی‌شود گفت: روابط دو جانبه ما و سوئیس به خوبی روشن است و به هر حال سوئیس به عنوان حافظ منافع ما به نوعی نقش خود را در ارتباط بین ما و آمریکا ایفا می‌کند و از این به بعد نیز به عنوان حافظ منافع با عربستان هم نقش خود را ایفا می‌کند.

وی با بیان اینکه روابط ما یک روابط گسترده سیاسی است گفت: از لحاظ فرهنگی مردم ما احترام خاصی را برای مردم سوئیس قائل هستند و این زمینه خوبی برای روابط فرهنگی علمی و گردشگری خواهد بود، در زمینه اقتصادی نیز همواره از لحاظ مالی، بانکی و بیمه‌ای سوئیس نقش خوبی را ایفا کرده و امروز بعد از برجام می‌تواند همین نقش را ادامه بدهد.

روحانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه بازار ایران با چه سرعتی می خواهم خود را به سوی دنیا باز کند؟ اقتصاد خصوصی در ایران چه نقشی ایفا می‌کند؟ و دادن آزادی اجتماعی بیشتر چگونه خواهد بود؟ گفت: همانطور که اعلام کرده‌ایم در ایران زمینه‌های فراوانی برای فعالیت اقتصادی و سرمایه‌گذاری وجود دارد.

وی با بیان اینکه به همه دوستان و شرکاء تجاری سابقمان در اتحادیه اروپا و همچنین در برخی از کشورهای اروپایی گفتیم که ما برای سرمایه گذاری در کشورمان آماده‌ایم گفت: در زمینه‌های مختلف مثل زمینه بالادستی نفت، گاز، پتروشیمی، راه آهن، بنادر، صنایع و همچنین در بخش گردشگری و سایر بخش‌ها در صورتی که سرمایه خارجی وارد شود می‌توانیم مشارکت کنیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ورود فناوری‌های جدید به کشور و اشتغال جوانان مورد نظرماست گفت: البته در برابر این ورود ما بخشی از بازار داخلی را در اختیار آنها قرار خواهیم داد و همزمان با مشارکت بخشی از بازار خارجی را هم در اختیار خواهیم گرفت؛ ضمناً سرمایه گذاران باید به جای 80 میلیون جمعیت ایران، جمعیت 400 میلیونی در کل منطقه را در نظر بگیرند که در دسترس است.

وی با اشاره به اینکه بخش خصوصی در کشور ما روز به روز در حال فعال تر شدن است گفت: البته همه فضاها برای بخش خصوصی هنوز باز نیست و فضای رقابتی بین بخش‌های خصوصی در کشور باید جدی گرفته شود و بعضی از انحصارات و رانت‌ها را کنار بگذاریم تا این بخش خصوصی بتواند به فعالیت خود ادامه دهد.

روحانی با اشاره به اینکه یکی از اهداف این دولت این است که کارها به بخش خصوصی سپرده شود و بخش دولتی از تصدی‌گری دست بردارد گفت: به این منظور هماهنگی‌هایی در زمینه فضای اقتصادی لازم است؛ البته فضای سیاسی و فرهنگی ما نیز با گذشته متفاوت است و شما در همین دو و نیم سال گذشته می‌بینید که فضای دانشگاه ها با گذشته بسیار متفاوت و فرق کرده، فضای مجازی و اینترنت با گذشته متفاوت است، آزادی‌های اجتماعی به مراتب بیشتر شده و شما در همین انتخابات دیروز مشارکت و حضور زیاد مردم را دیدید که این امید مردم به آینده را نشان می‌دهد و اگر امید به آینده نباشد این همه فعالیت نخواهد بود.

وی در پایان با اشاره به اینکه رئیس جمهور سوئیس توصیه کرده که وی در سفر به این کشور 400 نفر از کارآفرینان را با خود به سوئیس ببرد گفت: معلوم است که آقای رئیس جمهور امیدوار است و خود من هم امیدوار هستم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: