شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
سه شنبه ۱۱ اسفند ۹۴ | ۱۱:۰۰

12 اسفند نواخته شدن زنگ جشن نیکوکاری

مدیرکل کمیته امداد استان تهران با تأکید بر اینکه در فروردین سال آینده درخصوص افزایش و یا عدم افزایش مستمری مددجویان تصمیم‌گیری می‌شود، گفت: پس از هماهنگی صورت گرفته با آموزش و پرورش زنگ جشن نیکوکاری در ساعت ۹ صبح در تمامی مدارس استان تهران نواخته خواهد شد.


به گزارش تریبون، محسن ولیئی در نشست خبری خود با اشاره به اینکه در حال حاضر 70 هزار خانوار شامل 132 هزار نفر تحت پوشش مستقیم کمیته امداد قرار دارند، اظهارداشت: این افراد ماهیانه مبلغی را به عنوان مستمری و کمک معیشت دریافت می‌کنند.

وی تصریح کرد: علاوه بر 70 هزار خانوار تحت پوشش امداد، 86 هزار خانوار نیازمند نیز در 10 ماه گذشته از خدمات کمیته امداد استان تهران استفاده کرده‌اند و در واقع 156 هزار خانوار اعم از مددجویان تحت پوشش و نیازمندان طی 10 ماه گذشته از خدمات این نهاد استفاده برده‌اند.

وی با اشاره به جمعیت تحت پوششی این نهاد گفت: خانواده‌های یک نفره حدود 19 هزار خانوار، 2 نفره 20 هزار خانوار، 3 نفره 13 هزار خانوار، 4 نفره حدود 7 هزار خانوار و 5 نفره حدود 4 هزار خانوار تحت پوشش امداد قرار دارند و مابقی خانواده جمعیتشان از 6 و 7 به بالا است.

ولیئی تصریح کرد: 59 درصد از خانواده‌های تحت حمایت مشکل اقتصادی مالی، غریب به 14 درصد مشکلات فیزیکی و جسمی، 11 درصد مشکل آموزشی و فرهنگی و مابقی مسائل اجتماعی، روحی، روانی و قضایی دارند.

وی افزود: از جمیعت خانواده‌های معیشت بگیر، 44 درصد به دلیل فوت سرپرست خانوار، 24 درصد به علت طلاق، 19 درصد به دلیل از کار افتادگی سرپرست خانوار، 3 درصد به دلیل بیماری سرپرست خانوار، 3 درصد به علت زندانی بودن سرپرست خانوار و مابقی به دلایل مختلف اعم از معلولیت، متارکه و … تحت پوشش امداد قرار دارند.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران اظهار کرد: 35 درصد از بودجه کمیته امداد استان تهران صرف توانمندسازی خانواده‌های تحت پوشش می‌شود به طوریکه توانمندسازی طی یک فرایند انجام می‌پذیرد.

ولیئی افزود: در اسفندماه امسال و فروردین سال جاری نیازمندی‌هایی از خانواده‌هایی تحت پوشش انجام خواهد گرفت و این موجب اقدامات گسترده در حوزه توانمندسازی در سال آتی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه اشتغال در 10 ماهه گذشته غریب به 2 هزار تسهیلات بانکی تا سقف 15 میلیون و با کارمزد 4 درصد و بدون سود بانکی و 927 مورد از تسهیلات کمیته امداد و از منابع صندوق اشتغال کمیته با کارمزد 2 درصد به خانواده‌های تحت پوشش پرداخت شده است.

ولیئی تصریح کرد: همزمان با 14 اسفندماه سالروز تشکیل کمیته امداد، صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت با مجوز بانک مرکزی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و در مرحله نخست 2 شعبه از این صندوق در تهران دایر خواهد شد.

وی تصریح کرد: طبق هماهنگی‌های صورت گرفته وام اشتغال تا سقف 30 میلیون تومان و با اقساط 8 ساله و بدون سود و کارمزد توسط صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت به مددجویان پرداخت خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه در مرحله نخست تنها به مددجویان تحت پوشش امداد وام اشتغال توسط صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت پرداخت می‌شود، افزود: چنانچه در آینده شرایطی فراهم شود احتمال دارد که به سایر نیازمندان نیز تسهیلاتی توسط این صندوق پرداخت شود.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران همچنین به برخی دیگر از خدمات کمیته امداد به مددجویان اشاره کرد و گفت: پرداخت وام معیشتی، درمانی، ودیعه مسکن برخی دیگر از خدمات کمیته امداد در 10 ماهه گذشته محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: تا پایان دی‌ماه 2 هزار و 906 مورد وام اشتغال به مددجویان پرداخت شده است که هم‌اکنون نیز تعداد 2 هزار پرونده در بانک‌های عامل جهت دریافت وام به مددجویان تشکیل شده است.

ولیئی اضافه کرد: طی 10 ماه گذشته 38 میلیارد و 500 میلیون تومان در بخش اشتغال به مددجویان وام پرداخت شده است.

به گفته وی، در حوزه حرفه آموزی و آموزش فنی و حرفه‌ای نیز 733 میلیون تومان برای افراد تحت پوشش و نیازمندان سرمایه‌گذاری شده است.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران با تاکید بر اینکه این استان در حوزه کاریابی رتبه نخست را کسب کرده است، بیان کرد: در 10 ماهه گذشته، 2 هزار و 354 نفر اعم از مددجویان و نیازمندان جهت اشتغال به موسسات با شرکت‌های خصوصی و دولتی معرفی شده‌اند.

وی در ادامه نشست خبری با اشاره به اینکه طی 10 ماهه گذشته حدود 15 میلیون تومان جهت کاریابی و حمایت از کارفرمایان مددجویان و نیازمندان هزینه شده است، بیان کرد: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته، کمیته امداد تا 2 سال حق بیمه سهم کارفرمایانی که مددجویان را به کار بگیرند پرداخت می‌شود.

ولیئی به آمار دانش‌آموزان و دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد استان تهران اشاره کرد و گفت: 14 هزار و 700 دانش‌آموز و 3 هزار دانشجو تحت پوشش این نهاد در تهران قرار دارند که مجموعه امداد هزینه‌های تحصیلی آنها را پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به پوشش بیمه اجتماعی زنان خانه‌دار تصریح کرد: هم‌اکنون 9 هزار و 556 نفر از این افراد تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار گرفتن که 35 درصد از حق بیمه آنها از محل هدفمندی یارانه‌ها و مابقی توسط کمیته امداد پرداخت می‌شود به طوریکه طی 10 ماهه گذشته 5 میلیارد و 398 میلیون تومان در این بخش هزینه شده است.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران خاطرنشان کرد: در حال حاضر تمامی زنان خانه‌دار بین سنین 45 تا 50 سال تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار گرفته‌اند و در آینده نیز بنا داریم زنان خانه‌دار بین 40 تا 45 سال را تحت پوشش کمیته امداد قرار بدهیم.

ولیئی در ادامه با اشاره به خدمات بیمه‌ای کمیته امداد امام خمینی گفت: در حال حاضر 4 سازمان بیمه‌گر اعم از بیمه سلامت، نیروهای مسلح، سازمان تامین اجتماعی و کمیته امداد خدمات بیمه‌ای ارائه می‌کنند به طوریکه 93 هزار و 512 نفر در استان تهران تحت پوشش بیمه امداد قرار دارند و طی 10 ماهه امسال نزدیک به 20 میلیارد تومان در خصوص پرداخت هزینه‌های درمانی این افراد هزینه شده است.

وی با تاکید بر اینکه 900 نفر از کودکان زیر 6 سال دچار سوء تغذیه نیز از خدمات کمیته امداد استفاده می‌کنند، بیان کرد: این کودکان توسط وزارت بهداشت شناسایی و به امداد معرفی می‌شوند که در طی 10 ماه گذشته نیز 518 میلیون تومان در این بخش هزینه شده است به طوریکه هر ماه 70 هزار تومان برای این افراد سبد کالای پروتئینی داده می‌شود.

ولیئی همچنین به طرح غربالگری بیماران اشاره کرد و گفت: حدود هزار خانوار در زمینه سرتان پروستات و 650 خانواده نیز در خصوص سرطان سینه تحت پوشش امداد قرار گرفته‌اند و کمک‌ هزینه‌های درمانی این مجموعه استفاده کرده‌اند.

وی گفت: در استان تهران طی 10 ماهه گذشته 43 میلیارد تومان تحت عنوان کمک معیشت به صورت ماهانه به خانواده‌های تحت پوشش پرداخت شده است که رقم پرداختی این کمک معیشت از 53 هزار تا 100 هزار تومان است.

وی از پرداخت عیدی به مددجویان خبر داد و گفت: به هر یک از مددجویان به میزان یک ماه مستمری عیدی پرداخت خواهد شد که این رقم در اسفندماه پرداخت می‌شود.

ولیئی در ادامه با اشاره به خروج افراد تحت پوشش از چرخه حمایتی امداد بیان داشت: این کار از 3 طریق (توانمندسازی و اشتغال، ازدواج و فوت) انجام می‌پذیرد به طوریکه طی 10 ماه گذشته 1800 مورد ازدواج در استان تهران انجام شده است که 4 میلیارد و 400 میلیون تومان در این بخش هزینه شده است.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران با تاکید بر اینکه درصد طلاق در امر ازدواج مددجویان کمتر از یک درصد است، بیان داشت: در حال حاضر در تمامی دفاتر امداد واحدهای مشاوره راه‌اندازی شده است که یکی از واظیف آنها فراهم نمودن شرایط ازدواج آسان و مشاوره به خانواده‌ها است.

ولیئی تصریح کرد: در سال جاری 10 درصد از جامعه هدف کمیته امداد استان تهران به دلیل توانمندسازی از چرخه حمایتی خارج شده‌اند که به همین میزان ورودی به کمیته امداد داشته‌ایم.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران در ادامه با اشاره به برگزاری جشن نیکوکاری در سال جاری گفت: این جشن در روزهای 12 – 13 و 14 اسفند برگزار خواهد شد.

ولیئی افزود: جشن نیکوکاری در 12 اسفند در مدارس برگزار خواهد شد و طبق هماهنگی‌های صورت گرفته در ساعت 9 صبح 12 اسفندماه زنگ جشن نیکوکاری در مدارس تهران نواخته خواهد شد.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران گفت: این جشن در 13 اسفند در پایگاه‌های سطح شهر تهران و شهرستان تهران دایر خواهد بود که 459 پایگاه در استان تهران کار جمع‌آوری هدایای مردم خیراندیش و نیکوکار را بر عهده خواهند داشت. ضمن اینکه حدود 3 هزار و 400 مدرسه در استان تهران هم به جمع‌آوری کمک‌های دانش‌آموزان و نیازمندان را بر عهده خواهند داشت.

وی افزود: بنا داریم کمک‌ها جمع‌آوری شده را تا قبل از پایان سال در اختیار خانواده‌های نیازمند شناسایی شده قرار بدهیم.

وی تصریح کرد: علاوه بر اهداء هدایا به صورت حضوری، خانواده‌ها و خیّرین می‌توانند با شماره تلفن 7355 کمک‌های خود را به مددجویان و نیازمندان در جشن نیکوکاری اهدا کنند.

ولیئی افزود: طبق هماهنگی‌های صورت گرفته 3 پایگاه اصلی در باغ موزه، پارک دانشجو و میدان شهرری آمادگی جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیر نقدی مردم خیراندیش را در 13 اسفندماه خواهند داشت که ساعت کاری این پایگاه‌ها از ساعت 8 صبح الی 18 خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به تعداد حامیان فرزندان طرح اکرام ایتام و محسنین بیان کرد: 53 هزار حامی در طرح محسنین در 55 هزار حامی در طرح اکرام ایتام از فرزندان تحت پوشش امداد حمایت می‌کنند به طوریکه در 10 ماهه امسال حدود 20 میلیارد تومان در طرح اکران و ایتام و 15 میلیارد تومان در طرح محسنین به فرزندان تحت پوشش امداد پرداخت شده است.

وی در ادامه با اشاره به افتتاح فروشگاه عرضه محصولات خودکفایی مددجویان تصریح کرد: این فروشگاه نیز همزمان با چهاردهم اسفندماه و به مدت یک هفته در زیر گذر ولیعصر راه‌اندازی خواهد شد.

ولیئی در ادامه با اشاره به پرداخت بن کارت به مددجویان جهت خرید مایحتاجشان در آستانه سال نو تصریح کرد: مبلغ 4 میلیارد تومان برای این امر اختصاص داده شد که بر یک از مددجویان به میزان یک ماه مستمری بن کارت داده خواهد شد و اعتبار این بن کارت‌ها تا 30 فروردین 95 خواهد بود.

ولیئی تاکید کرد: اعتبارات این بن کارت‌ها توسط خیرین تامین شده است و دولت کمکی را در این بخش نکرده است.

وی خاطرنشان کرد: همزمان با آغاز جشن نیکوکاری، خیرین و مردم خیراندیش می‌توانند با شماره گیری # 8877 * از طریق سیم‌کارت‌های دائمی و اعتباری و همراه اول کمک‌های خود را به نیازمندان و مددجویان اهدا کنند.

وی در پایان گفت: طی 10 ماهه گذشته 33 میلیارد و 700 میلیون تومان در بخش صدقات جمع‌آوری شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: