یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
سه شنبه ۱۱ اسفند ۹۴ | ۱۴:۱۰

در دولت روحانی روزانه 5000 شغل از بین می‌رود

حکیمی‌پور گفت: دولت آقای روحانی با وجود این که از دولت قبل به دلیل افزایش بیکاری در جامعه انتقاد می کرد؛ روزانه حدود ۵۰۰۰ شغل را از بین می برد.


به گزارش تریبون، ابوالقاسم حکیمی پور اقتصاددان و دکترای توسعه از دانشگاه کالیفرنیا در گفتگو با نسیم آنلاین در خصوص افزایش ضریب جینی در دو سال و نیم گذشته اظهار کرد: ضریب جینی مهم‌ترین شاخص اقتصادی است که نشان دهنده عدالت درآمدی و اقتصادی میان اقشار مختلف جامعه است. همچنین برای سنجش تحقق اهداف سیاستهای اقتصاد مقاومتی ضریب جینی معیار بسیار مناسبی است.

وی خاطرنشان کرد: در دو سال و نیم اخیر با روی کار آمدن دولت آقای روحانی وضعیت ضریب جینی به مراتب بدتر شد. در زمان آقای احمدی نژاد که پرداخت یارانه نقدی آغاز شد، ضریب جینی به مراتب بهتر بود ولی در دو سال و نیم اخیر ضریب جینی افزایش پیدا کرد و در حال نزدیک شدن به عدد یک است که وضعیت بد اقتصادی کشور را نشان می دهد.

این اقتصاددان افزود: حجم نقدینگی در پایان دولت آقای احمدی نژاد 450 هزار میلیارد تومان بود و در حال حاضر به بالاتر از 950 هزار میلیارد تومان رسیده و احتمال دارد تا مدتی دیگر به هزار هزار میلیارد تومان برسد، این میزان پول معلوم نیست کجاست و این نشان دهنده اوضاع بد اقتصادی در جامعه ما است.

حکیمی پور گفت: در شرایط فعلی سیستم بانکی کشورمان سیاستهای تولید محور ندارد. بیشتر منابع در جهت بخشهای غیر مولد اقتصاد کشور حرکت می کند. از 950 هزار میلیاردی که در اقتصاد کشور قرار دارد، چیزی در حدود 88 درصد آن در سیستم بانکی قرار دارد.

وی بیان کرد: نیمی از 950 هزار میلیارد تومان در سیستم بانکی بلوکه شده است. نیمی دیگر آن به عنوان نقدینگی در اقتصاد کشور نمود پیدا می کند، که آن هم در جهت تولید محور نیست. اقتصاد مقاومتی بر روی منابع داخلی و تمرکز بر تولید تکیه دارد ولی حرکت سیستم بانکی کشور در دو سال و نیم اخیر به هیچ وجه تولید محور نبوده است.

در دولت روحانی واردات و قاچاق افزایش یافت

این اقتصاددان با انتقاد از افزایش واردات و قاچاق در دولت روحانی به نسیم آنلاین عنوان کرد: در دولت یازدهم واردات افزایش پیدا کرده و ما شاهد رشد قاچاق انواع کالاها هستیم. در حال حاضر 50 درصد پارچه های موجود در کشور قاچاق است. به غیر از این 950 هزار میلیارد نقدینگی چیزی در حدود 25 میلیارد دلار هم غیر از این نقدینگی به صورت ارزهای خارجی در دست مردم است و در جهت غیر مولد حرکت می کند.

کاهش تورم در زندگی مردم دیده نمی شود

حکیمی پور با بی اثر دانستن کاهش تورم در زندگی مردم اظهار کرد: کاهش تورمی که دولتمردان به آن افتخار می کنند در زندگی مردم دیده نمی شود. همچنین کاهش تورم در کالاهای اساسی مردم هیچ نمودی پیدا نکرده است. بانک مرکزی در اعلام کاهش نرخ تورم بخش مسکن را به حساب نیاورده است.

وی افزود: دولت بدهی سنگینی به سیستم بانکی و بنگاههای اقتصادی دارد. با توجه به این مسائل شاهد این هستیم که رشد نقدینگی نه تنها بر رشد اقتصادی اثر نگذاشته است بلکه ما امثال رشد منفی اقتصادی را هم تجربه کرده ایم و بانک مرکزی شهامت گفتن آن را ندارد.

این اقتصاددان با مرتبط دانستن رکود عمیق اقتصادی در دولت یازدهم با افزایش ضریب جینی گفت: رکود عمیقی که در جامعه وجود دارید یکی از عوامل اصلی افزایش ضریب جینی است که این رکود ناشی از کاهش تقاضاست.کاهش تقاضا به این دلیل است که فضای کسب و کار در جامعه ایران فضای مناسبی نیست.بسیاری از بنگاههای اقتصادی در حال تعطیل شدن است که همین مسئله به بیکاری گسترده در کشور دامن شده است.

در دولت روحانی روزانه 5000 شغل از بین می‌رود

حکیمی پور با انتقاد از دولت روحانی بیان کرد: دولت آقای روحانی با وجود این که از دولت قبل به دلیل افزایش بیکاری در جامعه انتقاد می کرد، ولی شاهد این هستیم که روزانه حدود 5000 شغل را از بین می برد. امیدی هم نمی رود که سیاستهای پسابرجامی دولتی حرکتی را در این زمینه انجام دهد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: