یکشنبه ۱۶ اسفند ۹۴ | ۱۰:۵۹

مسئولان و توده مردم مراقب محیط زیست نیستند و درد محیط زیست ندارند.

چهره ماندگار فلسفه ایران گفت: مشکل امروز ما این است که امروزی نشده‌ایم، مسئولان و توده مردم مراقب محیط زیست نیستند و درد محیط زیست ندارند.


سیدیحیی یثربی استاد پیشکسوت دانشگاه و چهره ماندگار فلسفه ایران به مناسبت هفته منابع طبیعی و محیط زیست گفت: اگر بخواهیم به این نکته توجه کنیم که فلاسفه قدیم ما درباره منابع طبیعی و محیط زیست چه چیزهایی را بیان کرده‌اند، این نشان می‌دهد که ما با فلسفه نا آشنا هستیم مثل اینکه بگوییم نظر ارشمیدس درباره سوخت هواپیما چه بوده است، اصلا چه چنین چیزی آن زمان مطرح نبوده و قابل تصور نیست!

وی در ادامه افزود: مسئله محیط زیست در فلسفه گذشته ما مطرح نشده چرا که مثلا ملاصدرا زندگی طبیعی در طبیعت و زیست مشخصی داشت، آن زمان تعداد انسان‌ها کم بود، جمعیت شهرها این اندازه نبود و تهران در زمان صفویه شاید پنج هزار نفر جمعیت داشت، بنابراین بحران محیط زیست برای دوره ماست، دوره‌ای که دود ماشین‌ها شهرها را فرا گرفته و این همه جمعیت زیاد شده است و اثری از باغ‌های فرمانیه و تجریش دیگر کمتر دیده می‌شود.

یثربی با اشاره به اینکه مسئله محیط زیست برای فهم امروز ما است، افزود: مشکل امروز این است که ما امروزی نشده‌ایم، مسئولان و توده مردم مراقب محیط زیست نیستند و درد محیط زیست ندارند؛ به همین دلیل هم هست که در حوزه‌های مختلف محیط زیستی یک عده امروز می‌آیند و فردا می‌رود و حسی هم درباره طبیعت وجود ندارد.

این استاد فلسفه همچنین اظهار داشت: بنده چند روزی است که مهمان یک دانشگاهی در یکی از استان‌های کشور هستم، نمی‌خواهم نام ببرم اما میزبانان ما را به جنگلی بردند در هر صد قدم یک اجاق روشن در جنگل وجود داشت و افراد هم خودشان گذاشته و رفته بودند! معلوم نیست که چه کسی به فکر این درختان است، ما هم کنار یکی از این اجاق‌ها نشتستیم و پخت و پز کردیم و رفتیم! بنابراین گمان نمی‌کنم کسی فکر کند که بشر در چه شرایطی و محیط زیست چه اندازه در حال ویران شدن است.

یثربی ادامه داد: قدیم‌ترها خانه‌ها بزرگ بود در یک خانه بزرگ اتاق‌های زیادی بود الان شاید چندین نفر در یک خانه کوچک زندگی می‌کنند، به زودی آب لوله کشی هم کفایتمان را نمی‌کند، فضا برای خوابیدن و نشستن هم تنگ‌تر و هوا برای نفس کشیدن نخواهیم داشت.

وی با تأکید بر اینکه ملاصدرا چه می‌دانست هوای تهران و اهواز روزی طوری خواهد شد که مردم نفس کشیدنشان هم سخت شود، افزود: این مشکل ما است، ما فلسفه امروزی نداریم که بر سر مردم نهیب بزند و بیداری بدهد، کار دست عده‌ای است که به روز نیستند حال چه مسئولان باشند و چه مردم عادی ما هم در یک روزهایی مثل حقوق بشر، فلسفه، منابع طبیعی و … صحبت‌هایی می‌کنیم که به جایی هم نمی‌رسد.

یثربی همچنین اظهار داشت: امیدواریم روزی مردم همانطوری که به مشکلات جسمی خود اهمیت می‌دهند که البته این درک هم هنوز کامل وجود ندارد، به فکر طبیعت و مشکلات معنوی هم باشند، یک زمانی کره زمین از یک میلیون نفر پذیرایی می‌کرد امروز بیش از هفت میلیارد نفر در این کره خاکی زندگی می‌کنند که همه چیزشان هم در خطر است.

وی در پایان یادآور شد: مسئولان همه می‌دانند و می‌گویند که ما مشکل بی‌آبی خواهیم داشت اما هنوز هم ساخت و ساز در تهران زیاد است، اینها نشان می‌دهد که ما فلسفه‌مان را نمی‌شناسیم و نباید هم از گذشته طلب کنیم، چرا که اینها مسائل روز است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.