جمعه 17 دسامبر 10 | 23:38

سخنان نماینده رهبرانقلاب در مراسم عاشورا در استانبول

مقام معظم رهبرى حضرت آيت‌اللّه خامنه‌اى، در تبعيت از امام خمينى (ره) قيام حضرت اباعبداللَّه الحسين (عليه السلام) را الگوى خويش قرار داده و احياى اسلام و ارزش‌هاى اسلامى را وجهه همّت خود نموده‌اند و در همين راستا سعى بليغ در وحدت امّت اسلامى داشته و فتواى اخير ايشان نمونه چنين كوششى است.


دكتر علی‌اكبر ولایتی، به عنوان نماینده رهبر معظم انقلاب به دعوت آقای «صلاح‌الدین» رهبر شیعیان تركیه، در مراسم عزاداری حضرت امام حسین(علیه‌السلام) در روز عاشورا، در استانبول تركیه شركت كرد.
در این عزاداری باشكوه كه بنجشنبه با حضور ده‌ها هزار نفر از شیعیان تركیه برگزار شد، رجب طیب اردوغان نخست وزیر تركیه برای اولین بار به عنوان یك مقام بلندپایه ترك در آن حاضر شد و سخنرانی كرد. همچنین، دكتر ولایتی نیز در سخنانی، به شرح و پیام قیام عاشورا پرداخت كه متن كامل این سخنان وی به شرح زیر منتشر می‌شود:

بسم اللَّه الرحمن الرحيم‌
جناب آقاى رجب طيب اردوغان‌
جناب آقاى صلاح‌الدين‌
حضار گرامى، خواهران و برادران عزادار حسينى‌
سلامٌ عليكم،
تاريخ در مورد عاشورا كه به يقين يكى از ايام اللَّه است، بسيار گفته است و چه بسا رويدادهاى مهمى كه در اين روز اتفاق افتاده باشد. امّا شايد مهمترين حادثه تاريخ پس از بعثت رسول اكرم (صلى الله عليه وآله وسلم) وقتى روى داد كه فرزند گرامى ايشان به دست كسانى كه ادعاى پيروى از دين او را داشتند به شهادت رسيد. درحاليكه داعيه‌اى جز حق‌طلبى و اصلاح امّت جدش نداشت. حق طلب بود و در برابر ظلم، ستم و انحراف ايستاده بود. او و ياران اندكش درحالى به شهادت رسيدند كه حتى از نوشيدن آب محروم گشته بودند. آب رودخانه عظيم فرات به روى آن حضرت و اصحابش و حتى كودكان شيرخوار و خردسال و زنان بسته شد و آنگاه پس از نبردى نابرابر، ايشان و ياران باوفايش به شهادت رسيدند و دختران و اهل بيت حضرت رسول اكرم محمد مصطفى (صلى الله عليه وآله وسلم) به اسيرى رفتند درحاليكه سردسته‌هاى قاتلين آن بزرگوار به نام پيروى از اسلام در كاخ‌هاى مجلل اقامت گزيده بودند.

عاشورا فقط يك تراژدى نيست، بلكه نماد ايستادگى در برابر ظلم و طغيان و انحراف از مبانى و ارزش‌هاى اسلامى است. هنوز چند دهه از بعثت پيام اسلام سپرى نشده بود كه حكومتِ براساس شريعت اسلامى، با توطئه برچيده شد و سلطنت جايگزين خلافت گرديد. نظام سلطنتى موروثى جديد مى‌كوشيد تا تمامى ارزش‌هاى اشرافى و جاهلى عرب را با پوشش و توجيهى اسلامى احيا كند.

با “عدالت”، “معنويت”، “آزادى انسان”، “مساوات” و “ملاك بودن تقوا”، كه از ويژگى‌ها و ارزشهاى دوران اسلامى بود مبارزه مى‌شد و مى‌رفت كه به جاى آن ارزش‌هاى جاهلى عرب نظير: “برترى نژادى”، “نابرابرى ميان مسلمانان”، “مزيت بودن نفاق و دورويى”، “حكومت كردن و اخذ بيعت با تكيه بر زور سلاح و ترور” و “مزيت شدن بى‌تقوايى و حلال شمردن محرمات خداوندى” حاكم شود.

در چنين شرايطى آيا نواده رسول خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) كه دفاع از مبانى دين جدش را وظيفه خود مى‌دانست، راه ديگرى پيش رو داشت. او اعلام كرد كه قادر نيست اين انحرافات را بپذيرد و براى اصلاح امور امّت جدّش حضرت محمد مصطفى (صلى الله عليه وآله وسلم) قيام كرد تا به نماد حق‌جوئى و ظلم‌ستيزى در هماره تاريخ مبدّل شود. اوست كه در بيان فلسفه قيام خود فرياد برمى‌آورد آيا نمى‌بينيد كه به حق عمل نمى‌شود و از باطل دورى نمى‌شود.

در هنگامه نبردى نابرابر همه رفتارهاى حضرت امام حسين (عليه السلام) براى آن بود كه نماد درستى و صراط مستقيم براى آيندگان روشن و فروزان گردد و آنچه را كه بيش از هر چيز ديگر دوست دارد يعنى نماز را اقامه كند و مى‌كوشد تا اهميت التزام به شعائر دينى را بر مسلمانان بنماياند. آن حضرت درحاليكه با تعداد كم اصحابش در محاصره تيراندازهاى سپاهيان يزيد بودند و از هر طرف تير به سوى آنها مى‌آمد، در هنگام ظهر نماز جماعت اقامه كردند.

بدين ترتيب قيام امام حسين (عليه السلام) و عاشورا به نماد حق‌جوئى، ايثار و ايستادگى در برابر ظلم، انحراف و بى‌عدالتى مبدّل شد. “نمادى” كه امروزه يكى از اصلى‌ترين محورهاى وحدت ميان مسلمانان شده است.

پيروان مذاهب مختلف اسلامى هم خود را پيرو حسين (عليه السلام) مى‌دانند و تحقق آموزه‌هاى او را فرياد مى‌كنند. در جاى جاى جهان اسلام، همه مسلمانان با شنيدن نام امام حسين (عليه السلام) ستم‌ستيزى را به ياد مى‌آورند و هر يك به نحوى براى ماندگارى ارزش‌هايى كه آن امام حق‌جو براى آنها قيام كرد، در تلاشند. يكى “مرثيه خان” حسين است و ديگرى “عزادار مشتاق” او.

گفته‌اند كه هر زمان عاشورا و هر مكان كربلاست. بدين معنا كه دفاع از مبانى اصيل اسلامى و مبارزه با دشمنان آن وظيفه همه مسلمانان در هميشه تاريخ است. در عصر كنونى نيز دنياى اسلام در برابر چالش‌هاى سختى قرار گرفته است. مقابله با اين چالش‌ها وظيفه دشوارى است كه همه مسلمانان با تأسى به آموزه‌هاى قيام امام حسين (عليه السلام) بر دوش دارند.

در دنياى امروز، اسلام ستيزى در ابعاد مختلف تبليغى كه بيش از هر چيز قرآن كريم و شخصيت عظيم پيامبر اسلام (صلى الله عليه وآله وسلم) را نشانه رفته است؛ شبيخون فرهنگى، كه بنيان‌هاى جوامع اسلامى را هدف گرفته ؛ تهاجم سنگين سياسى كه موجوديت كشورهاى اسلامى و استقلال آنها را مورد هجوم قرار داده عنوان‌هاى نبرد كنونى حق و باطل است. امّا شايد لازم باشد در اين مناسبت به مظلوميت مردم فلسطين نيز اشاره كنيم. ملتى كه قربانى توطئه عظيم غرب و صهيونيسم شده و دهه‌هاى متمادى بار سنگين دفاع از همه امّت اسلامى را بر دوش گرفته و به نوك پيكان دفاع از اسلام و مسلمانان مبدل شده است. اين ملّت مسئوليت نبردى نابرابر را در برابر هجوم رژيم صهيونيستى بر عهده دارد.

در اين ميان محاصره ناجوانمردانه مردم غزّه، ملموس‌ترين نمونه ظلم اتحاد صليبى – صهيونيستى عليه مسلمانان است. پيروى از امام حسين (عليه السلام) و آموزه‌هاى عاشورا ما را موظف مى‌كند تا يارى اين ملّت مظلوم را سرلوحه كارهاى خويش قرار دهيم. حضرت امام خمينى در حقيقت يكبار ديگر پرچم امام حسين (عليه السلام) را عليه استكبار جهانى برداشت.

مقام معظم رهبرى حضرت آيت‌اللّه خامنه‌اى، در تبعيت از امام خمينى (ره) قيام حضرت اباعبداللَّه الحسين (عليه السلام) را الگوى خويش قرار داده و احياى اسلام و ارزش‌هاى اسلامى را وجهه همّت خود نموده‌اند و در همين راستا سعى بليغ در وحدت امّت اسلامى داشته و فتواى اخير ايشان نمونه چنين كوششى است.

در اينجا لازم مى‌داند به جايگاه ويژه كشور شما تركيه در دفاع از مقدسات اسلامى و مقابله با توطئه‌هاى ضداسلامى اشاره كنم و با تقدير از اين نقش تاريخى، وحدت اسلامى موجود در تركيه را مورد ستايش قرار دهم. حضور جناب آقاى اردوغان نخست وزير محترم تركيه در اين مراسم و عزادارى ملّت تركيه در عاشوراى حسينى يكى از مهمترين نمادهاى وحدت اسلامى است.

در خاتمه كلام خود را با شعرى از مولانا جلال‌الدين رومى در خصوص حضرت امام حسين (عليه السلام) و فاجعه عاشورا به پايان مى‌برم.

در دفتر ششم مثنوى معنوى، در داستان آن كس كه روز عاشورا به شهر “حلب” وارد شد و چون عزادارى شيعيان را ديد پرسيد كه اين غوغا و هياهو را چه سبب است؛ به او جواب دادند:

روز عاشورا نمى‌دانى كه هست‌
ماتم جانى كه از قرنى به است‌
پيش مؤمن كى بود اين قصه خوار
قدر عشق گوش، عشق گوشوار
پيش مؤمن ماتم آن پاك روح‌
شهره‌تر باشد ز صد طوفان نوح‌

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.