چهارشنبه ۲۶ اسفند ۹۴ | ۱۰:۴۳

دستکاری ژنتیکی محصولات کشاورزی راهکار جدید سرمایه‌داری برای سلطه غذایی بر جهان

دولت آمریکا روی پژوهش درخصوص تکنولوژی مهندسی ژنتیک سرمایه‌گذاری کرده است. این تکنولوژی زمانی که به مرحله تجاری برسد به مالکین خود قدرت کنترل بذرهای غذایی کل کشورها یا منطقه‌ها را خواهد داد. دولت از سال 1983 کار مخفیانه روی این تکنولوژی را آغاز کرده است.


ه گزارش تریبون، شرکت نه چندان معروف “دلتا و پاین لند” که در این پروژه پژوهشی ژنتیکی با وزارت کشاوری دولت آمریکا کار کرده تقریباً جزئی از بزرگترین تامین‌کننده بذرهای دستکاری شده ژنتیکی ژنتیکی انحصاری دنیا (GMO) به نام شرکت “مونسانتو” است.

انقلاب ژنتیکی و ادعای راه‌حلی برای حل مشکل کمبود غذا

با نگاهی دقیق‌تر متوجه می‌شویم که روابط بین شرکت‌های “مونسانتو”، “دلتا و پاین لند” و وزارت کشاورزی آمریکا، جنبه عمیق و تاریک انقلاب ژنتیکی در کشاورزی را نشان می‌دهد. از این رو تردیدهایی درباره ادعای اینکه انقلاب ژنتیکی برای “حل مشکل کمبود غذای جهان” است، تایید می‌شود.

این انقلاب برای بدست آوردن کنترل بذرهای غذاهای اصلی انسان مانند برنج، غلات، دانه سویا، گندم و حتی میوه، سبزیجات و پنبه توسط شرکت‌های خصوصی است. زمانی‌که بذرها و موارد استفاده آنها به انحصار و کنترل یک یا چند شرکت تجاری-کشاورزی چندملیتی خصوصی درآید، آنگاه آنها هستند که تصمیم می‌گیرند یک مشتری خاص –مثلاً چین، برزیل یا هند یا ژاپن– بذرهای انحصاری از شرکت مونسانتو یا یکی از شرکای تحت مجوز آن مانند شرکت “بایر کروپ ساینسز”، “سینجنتا” یا “پایونیر های‌برد اینترنشنالِ” شرکت دوپانت دریافت کند یا خیر.

کاربرد وسیع بذرها در تولید غذای انسانی

هرچند بسیاری از ما وقتی این مواد را از قفسه فروشگاه برمی‌داریم به خود این زحمت را نمی‌دهیم که به بسته‌های ذرت، سویا یا برنج نگاه کنیم و ببینیم از کجا می‌آیند، اما اکثر آنها از بذر و دانه بدست می‌آیند. بذرها را می‌توان از مزرعه‌داران از بذرهای فصل قبل بدست آورد و برای برداشت فصل بعد آنها را کاشت یا اینکه در فصل برداشت از شرکت‌هایی فروشنده بذر خریداری کرد.

پیدایش بذرهای دستکاری شده ژنتیکی ژنتیکی تجاری

پیدایش بذرهای دستکاری شده ژنتیکی ژنتیکی تجاری در اوایل دهه 1990 به شرکت‌هایی نظیر مونسانتو، “دوپانت” یا “دو کمیکالز” این اجازه را داد که به شرکت‌هایی فراتر از تامین‌کننده علف‌کش‌های شیمیایی کشاورزی مانند “راندآپ” تبدیل شده و برای بذرهای دستکاری شده ژنتیکی ژنتیکی برای محصولات اصلی کشاورزی مانند غلات، برنج، دانه سویا یا گندم حق انحصاری بدست آورند.

از سال 1983 م. به مدت تقریباً ربع قرن دولت آمریکا به آرامی مشغول کار روی بهبود و تکمیل تکنیک مهندسی ژنتیک بوده که به موجب آن مزرعه‌داران مجبور خواهند شد در هر فصل برداشت برای تامین بذرهای جدید به شرکت‌های تامین‌کننده بذر روی آورند. بذرها تنها برای یک فصل برداشت بار خواهند داد. پس از آن بذرهای آن برداشت از “خودآسیبی” و غیرقابل استفاده خواهند شد.

تهدید تکنولوژی‌های ژنتیکی برای کشاورزان فقیر کشورهای در حال‌ توسعه

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد این فرایند، بذرهای “خودآسیبی” به ثبت ‌رسیده که رسماً GURT (تکنولوژی‌های محدودیت استفاده ژنتیکی) نام دارند، تهدیدی برای کشاورزان فقیر در کشورهای درحال‌توسعه است که بطور سنتی بذرهای خود را برای کاشت بعدی نگاه می‌دارند.در واقع GURT ها که بطور عامیانه به آنها بذرهای ترمیناتور گفته می‌شود تهدیدی برای امنیت غذایی آمریکای شمالی، اروپای غربی، ژاپن و هرجائی‌که مونسانتو و کارتل برجسته شرکایش وارد بازار شده‌اند، نیز محسوب می‌شوند. نام ترمیناتور بخاطر از بین بردن امکان بازتولید این بذرها رواج پیدا کرده است.

همکاری شرکت “دلتا و پاین لند” و دولت آمریکا

در سال 1983 شرکت “دلتا و پاین لند” (D&PL) در پروژه‌ای برای تهیه بذرهای ترمیناتور به وزارت کشاورزی آمریکا پیوست. این یکی از اولین تجربیات در زمینه ارگانیسم‌های دستکاری شده ژنتیکی ژنتیکی و پروژه‌ای بلندمدت بود. دولت آمریکا از بیش از دو دهه قبل برای توسعه بذرهای ترمیناتور جدیت داشته است.

واگذاری امتیاز کنترل بروز ژن گیاهی به شرکت “دلتا و پاین لند”

در ماه مارس 1998 اداره ثبت اختراعات آمریکا امتیاز شماره 5723765 را برای کنترل بروز ژن گیاهی به شرکت “دلتا و پاین لند” واگذار کرد. طبق پرونده 10k “کمیسیون امنیت و تبادلات” شرکت “دلتا و پاین لند” مالکیت این امتیاز مشترکاً در اختیار “D&PL و نمایندگی وزارت کشاورزی آمریکا” است.

این امتیاز پوشش جهانی دارد. به نقل از پرونده کمیسیون امنیت و تبادلات رسمی شرکت “این امتیاز تمام گونه‌های گیاهی و بذری، هم گونه‌های دستکاری شده ژنتیکی و هم گونه‌های عادی را پوشش می‌دهد و امکان کنترل زیست‌پذیری دانه بدون آسیب به محصول فراهم می‌شود.”

سپس شرکت D&PL در سال 1984 مدعی شد که “یکی از کاربردهای تکنولوژی می‌تواند کنترل کاشت مجاز بذر گونه‌های خصوصی باشد…بذرهایی که بطور غیرمجاز نگهداری می‌شوند جوانه نخواهند زد و بنابراین برای کاشت مفید نخواهند بود و این غیراقتصادی است.” این شرکت سنت هزارساله نگهداری بذر توسط کشاورزان را تحقیر کرده گوئی که این کار کاری زشت است.

انحصار تولید بذرهای دستکاری شده ژنتیکی در دست شرکت “دلتا و پاین لند” و دیگر شرکت‌های عظیم
شرکت D&PL رسماً اعلان کرده هدفش از امتیاز کنترل بروز ژن گیاهی (شماره 5723765) این است که اجازه ندهد کشاورزانی که بذرهای تراژنی یا دست‌کاری شده ژنتیکی از شرکت‌هایی مانند مونسانتو یا “سینجنتا” خریداری کرده‌اند؛ بذرها را برای استفاده در فصل بعد نگاه دارند یا بتوانند از کنترل محصولات آتی که توسط مونسانتو و دوستانش بگریزند. همانطور که شرکت D&PL می‌گوید امتیاز آنها “چشم‌انداز بازگشائی بازارهای مهم بذر در دنیا برای فروش تکنولوژی تراژنی در محصولات مختلف را برای آنها فراهم می‌کند؛ بازارهایی که درحال حاضر بذر محصولات در آنها نگهداری شده و برای کاشت در فصل‌های بعدی استفاده می‌شود”

پرداخت حق امتیاز برای دریافت بذر

درعوض کشاورز یا کشوری که کشاورزانش به بذرهای دستکاری شده ژنتیکی ژنتیکی انحصاری شرکت مونسانتو وابسته هستند باید هر سال برای گرفتن بذرهای جدید به شرکت حق امتیاز پرداخت کنند.

تکنولوژی ابزاری برای انحصارتولید بذر توسط شرکت‌های بزرگ

ترمیناتور پاسخی است به رویای کشاورزی–تجاری کنترل تولید غذای دنیا. دیگر نیازی نخواهد بود برای جاسوسی اینکه آیا کشاورزان مجدداً از بذرهای انحصاری مونسانتو یا دیگر بذرهای دستکاری شده ژنتیکی استفاده می‌کنند یا خیر، کاراگاه استخدام کنند. بذرهای پنبه یا دانه سویا یا غلات را می‌توان به لحاظ ژنتیکی اصلاح کرد بطوریکه بعد از یک فصل برداشت دیگر قابل استفاده نباشند. در اینصورت بطور خودکار کشاورزان دیگر نمی‌توانند بذرها را برای فصل بعد نگهداری کرده یا مجدداً استفاده کنند.

تکنولوژی ابزاری است که به مونسانتو یا دیگر شرکت‌های دارای امتیاز اصلاح ژنتیکی، قدرت داده و کشاورزان را وادار می‌کند که برای استفاده از بذرها هزینه پرداخت کنند. نه تنها کشاورزان کشورهای درحال توسعه که در آنها حقوق امتیازی چندان شناخته شده نیست باید این هزینه را پرداخت کنند بلکه کشاورزان کشورهای صنعتی عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه نیز متحمل این هزینه می‌شوند.

تهدید امنیت غذایی کشورها با حقوق امتیاز تکنولوژی ترمیناتور

با حقوق امتیاز تکنولوژی ترمیناتور وقتی کشوری مانند آرژانتین یا برزیل یا عراق یا آمریکا یا کانادا درهایش را به روی بذرهای انحصاری دستکاری شده ژنتیکی باز می‌کند و کشاورزانش از این بذرها استفاده می‌کند در واقع امنیت غذایی خود را بطور بالقوه به گروگان یک شرکت چندملیتی خصوصی درآورده، شرکتی که به هر دلیلی، بویژه باتوجه به روابط نزدیکش با دولت آمریکا، ممکن است تصمیم بگیرد که برای تحمیل سیاست‌های موردنظر آمریکا به آن کشور یا گروه کشورها از “غذا بعنوان سلاح” استفاده کند.

به عقب برگردید و ببینید چطور “هنری کسینجر”، وزیر امورخارجه، در کشورهایی مانند شیلیِ “آلنده”، حکومت را وادار به تغییر به نظام دیکتاتوری “پینوشه” مطابق میل آمریکا کرد. این کار را امتناع از صادرات غذا توسط آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا و دیگر شرکت‌های خصوصی به شیلی انجام شد و “کسینجر” آن را “غذا بعنوان سلاح” نامید. ترمیناتور گام منطقی بعدی در تکنولوژی سلاح غذایی است.

نقش دولت آمریکا در حمایت و سرمایه‌گذاری در پژوهش‌ها درخصوص تکنولوژی ترمیناتور

نقش دولت آمریکا در حمایت و سرمایه‌گذاری در پژوهش‌های چندده‌ساله ترمیناتور در شرکت “دلتا و پاین لند” روشن‌تر نیز شده است. همانطور که پیشتر “کسینجر” در دهه 1970 گفت: “نفت را کنترل کنید آنگاه می‌توانید کنترل تمام قاره‌ها را در دست بگیرید. غذا را کنترل کنید آنگاه می‌توانید کنترل مردم را بدست بگیرید…”

سازمان تجارت جهانی و محصلات دستکاری شده ژنتیکی ژنتیکی

طبق قوانین سازمان تجارت جهانی درخصوص تجارت آزاد در کشاورزی، کشورها حق ندارند محدودیت‌های سلامتی ملی خود را بر واردات محصولات دستکاری شده ژنتیکی ژنتیکی اعمال کنند چنانچه “مانع غیرمنصفانه تجارت” تلقی شود. پس مشخص می‌شود که چرا دولت آمریکا و شرکت‌های تجاری – کشاورزی آمریکا در اواخر دهه 1980 در میزگرد قرارداد عمومی تعرفه و تجارت (GATT) مصر به تشکیل سازمان تجارت جهانی با قدرت‌های چندملیتی آن بر تجارت جهانی کشاورزی بودند.

چنین سازمانی با تولید بذرهای مجوزدار و تحمیل آن به کشورهای بی‌میل عضو سازمان تجارت جهانی مطابقت داشت. این کشورها در صورت مخالفت نیز با تهدید تحریم‌ها و حالا تهدید ترمیناتور یا بذرهای خودآسیبی مواجه هستند.

منفعت واقعی در شرکت “دلتا و پاین لند”
این سوال مطرح می‌شود: جذابیت ویژه شرکت “دلتا و پاین لندِ” “گروه استفنز” چیست که “مونسانتو” می‌خواهد آن را به امپراطوری جهانی بذرهای مهندسی‌ ژنتیکی‌شده خود اضافه کند؟

جذابیت شرکت “دلتا و پاین لند”: امتیاز کنترل تولید ژن گیاهی

این جذابیت چیزی نیست جز امتیاز شرکت “دلتا و پاین لند” در کنار امتیاز دولت آمریکا به شماره 5723765 با عنوان کنترل بروز ژن گیاهی. همانطور که پیشتر ذکر شد وزارت کشاورزی آمریکا از طریق سرویس پژوهش کشاورزی (USDA-ARS) در لوبوک تگزاس از سال 1983 با شرکت “دلتا و پاین لند” در زمینه تکمیل تکنولوژی اصلاح ژنتیکی ترمیناتور کار می‌کرده است. امتیاز شماره 5723765 امتیازی است برای تکنولوژی ترمیناتور.

اکتساب شرکت “دلتا و پاین لند” توسط “مونسانتو”

در اوایل سال 1999 شرکت “مونسانتو” بزرگ‌ترین تولیدکننده بذرهای دستکاری شده ژنتیکی و موادشیمیایی-کشاورزی مرتبط اعلان کرد که شرکت “دلتا و پاین لند” به همراه امتیازهای ترمیناتور این شرکت را اکتساب کرده است.

اعتراضات علیه بذرهای ترمیناتور

بااین‌وجود در اکتبر 1999 پس از طوفان گسترده‌ اعتراضات علیه بذرهای ترمیناتور که آینده “انقلاب ژنتیکی” بنیاد “راکفلر” را تهدید می‌کرد، دکتر “گوردون کانوی” رئیس این بنیاد پرآوازه ملاقاتی خصوصی با هیئت مدیره شرکت “مونسانتو” ترتیب داد. “کانوی” “مونسانتو” را متقاعد کرد که آنها برای آینده بلندمدت پروژه اصلاح ژنتیکی خود باید در ملاء عام و به یک جهان نگران نشان دهند که آنها ترمیناتور را “تجاری” نخواهند کرد. توسعه انقلاب ژنتیکی و مهندسی ژنتیکی بعنوان یک حوزه پژوهشی در کنار محققانی در دانشگاه خانوادگی “راکفلر” ده‌ها سال پروژه بنیاد “راکفلر” بوده است.

ادعای عدم تجاری‌سازی تکنولوژی ترمیناتور توسط شرکت “سینجنتا”

شرکت انگلیسی – سوئیسی “سینجنتا” نیز به “مونسانتو” پیوست و رسماً اعلان کرد که آنها نیز کار خود روی GURTS یا تکنولوژی بذر خودآسیبی ترمیناتور را تجاری نخواهند کرد و این کار در حد یک کار پژوهشی باقی می‌ماند.

با اعلان این خبر فشار زیادی از روی “مونسانتو” و دیگر غول‌های بزرگ تجارت کشاورزی برداشته شد و آنها این امکان را یافتند که تکثیر جهانی بذرهای دستکاری شده ژنتیکی ژنتیکی انحصاری خود را پیش برند. بعدها می‌شد ترمیناتور را وارد عرصه کرد، یعنی زمانیکه کشاورزان و تمام نواحی کشاورزی ملی مانند آمریکای شمالی یا آرژانتین یا هند تحت سلطه محصولات دستکاری شده ژنتیکی ژنتیکی قرار گرفت. البته آن موقع خیلی دیر خواهد بود. برغم اعلان استمهال توسعه ترمیناتور توسط “مونسانتو”، دولت آمریکا و شرکت مجدداً مستقل “دلتا و پاین لند” از پایان دادن به توسعه تکنولوژی ترمیناتور امتناع کردند.

تجاری‌سازی تکنولوژی ترمیناتور

در سال 2000، یک سال پس از اعلان استمهال تکنولوژی ترمیناتور توسط “مونسانتو”، “دان گلیکمان” وزیر کشاورزی دولت “کلینتون” با تلاش سازمان‌های NGO و سازمان‌های کشاورزی برای توقف حمایت دولت از تکنولوژی ترمیناتور یا GURT مخالفت کرد. توجیه ضعیف وزارتخانه وی برای عدم توقف حمایت از کار با “دلتا و پاین لند” این بود که این کار به دولت آمریکا اجازه می‌دهد برای “حمایت از نفع عموم” روی این شرکت اهرم‌بندی کند. شش سال بعد مشخص شد که: تنها اهرمی که دولت روی تلاش‌های تجاری‌سازی GURT توسط این شرکت قرار داد این بود که کمک کرد این تکنولوژی به واقعیت تجاری بپیوندد.

خریداری امتیاز تکنولوژی ترمیناتور توسط “مونسانتو”

جهان بر این باور (غلط) بود که تکنولوژی ترمیناتور دیگر مرده است. واقعیت اما چیز دیگری بود. در سال 2008 ، مدتها پس از اینکه اعتراضات عمومی علیه تکنولوژی ترمیناتور باعث مسکوت شدن آن شد، “مونسانتو” مجدداً وارد عرصه شد و “دلتا و پاین لند” و امتیازات تکنولوژی ترمیناتور آن را خریداری کرد.

حالا “دلتا و پاین لند” با نفوذ مالی و صنفی شرکت عظیم “مونسانتو” جایگاه جهانی مناسبی برای تکثیر جهانی بذرهای خودآسیبی دارد. “دلتا و پاین” از قبل شرکت‌های تابعه متعددی از جمله D&PL آرژانتین، D&PL چین، PTE چین D&PL در سنگاپور، “دلتاپاین” در پاراگوئه، “دلتاپاین” مکزیک، “دلتاپاین” استرالیا، شرکت تکنولوژی پنبه‌دانه “هنبی جی دای ” در چین، “سی‌دی‌اِم ماندیو” در آرژانتین، “دلتا و پاین لند هلاس” در یونان، “D&M برازیل الگودائو” در برزیل، D&PL هند و شرکت D&PL در موریتیوس در اختیار داشت.

این شبکه جهانی وسیع به همراه موقعیت برجسته و غالب “مونسانتو” در بازار بذرهای دستکاری شده ژنتیکی و مواد شیمیایی کشاورزی و امتیاز منحصربفرد D&PL به شماره 5723765 (کنترل بروز ژن گیاهی) حالا باعث پیشرفتی شگرف در طرح‌های شرکت “مونسانتو” و دوستان نزدیکش در واشنگتن در جهت سلطه بر غذا و استفاده بذرهای گیاهی جهان می‌شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

اخرین اخبار
پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.