شنبه 18 دسامبر 10 | 11:19

متكی قبل از سفر سنگال در جريان تغييرش قرار داشت

معاون اول رييس جمهور با اشاره بر اين كه چرا در زماني كه متکی در سفري كاري بوده است، حكم بركناري اش صادر شده است؟ اظهار كرد: هرگز چنين نيست و چنين نخواهد بود. با آقاي متكي قبل از سفر سنگال در يكي از ايام هفته گذشته آن صحبت مشروحي كه ميان ايشان و رييس جمهور شكل گرفت شد


معاون رييس جمهور تاكيد كرد: آقاي متكي قبل از سفر سنگال در صحبت مشروحي كه با رييس جمهور داشته‌اند در جريان تغييرشان قرار گرفته و مي‌دانستند كه آقاي صالحي در چنين روزي معارفه خواهند شد.

معاون اول رييس جمهور در مراسم توديع و معارفه وزير پيشين و سرپرست وزارت امور خارجه گفت: امروز همه جمع شده‌ايم كه از جناب آقاي متكي تشكر كنيم و به آقاي صالحي خوشامد بگوييم. وزارت خارجه به همان سبكي كه آقاي متكي در دولت نهم و دهم طراحي و پي ريزي كرده‌اند توسط آقاي صالحي به كارش ادامه خواهد داد. روش و نوع كار و سياست همان است كه از قبل بوده است. ما دنبال تغيير نيستيم اما دنبال تحول در پي تحول هستيم كه توسط برادر عزيزمان آقاي متكي شكل گرفت و ان شاالله به وسيله دكتر صالحي تحولات بيشتر رقم زده خواهد شد.

معاون اول رييس جمهور با اشاره به آنچه در مطبوعات پس از بركناري منوچهر متكي وزير پيشين امور خارجه مبني بر اين كه چرا در زماني كه وي در سفري كاري بوده است، حكم بركناري اش صادر شده است؟ اظهار كرد: هرگز چنين نيست و چنين نخواهد بود. با آقاي متكي قبل از سفر سنگال در يكي از ايام هفته گذشته آن صحبت مشروحي كه ميان ايشان و رييس جمهور شكل گرفت شد و وقتي ايشان به سنگال رفتند مي‌دانستند كه آقاي صالحي در چنين روزي معارفه مي‌شود و اين اتفاق خواهد افتاد.

وي تصريح كرد: مسوولان جمهوري اسلامي ايران به گونه‌اي خدمت مي‌كنند كه تا آخرين لحظه بدون اين‌كه خم به ابرو بياورند در تلاش هستند و انگار تازه منصوب شده‌اند و اين‌كه گفته مي‌شود در حالي كه ايشان در سفر بوده‌اند چنين تصميمي گرفته شده هرگز چنين نبوده است. هيچ مسوولي بدين وضع از مسووليتش خداحافظي نمي‌كند. چون جنبه اخلاقي ندارد. جمهوري اسلامي ايران برپايه دوستي و مروت نهادينه شده و همه ما به دنبال مهر و محبت هستيم و يكي از شعارهاي دكتر احمدي نژاد مهرورزي است. جاي آقاي متكي در دولت محفوظ است و با نظر رييس جمهور درباره به عهده گرفتن مسووليت ديگري مذاكره كرده‌اند و اميدواريم بعد از رفع خستگي سفر و استراحت اين مسووليت مشخص و به يكي از امور در دولت دعوت خواهند شد.

رحيمي ادامه داد: اميدوارم آقاي متكي بيش از وزارت خارجه منشا خدمت در مسووليت هاي بعدي باشند و اين پيمان را ببنديم كه همه در هر مسووليتي هستيم آقاي صالحي را براي خدمت بيشتر ياري كنيم. ما با آمدن آقاي صالحي به دنبال اين هستيم كه خدمت بيشتري شكل بگيرد و از همه برادران عزيز و مديران و معاونان حاضر در وزارت خارجه و روساي ادارات تقاضا داريم دستان پرعطوفتشان را به دستان پرمحبت آقاي صالحي گره بزنند و براي كاري بزرگتر و ايفاي نقشي بيشتر تلاش كنند.

رحيمي گفت: آقاي صالحي دانشمندي توانا در عرصه‌هاي گوناگون است و خدمات شايسته‌اي داشتند و امروز بنا دارند يكبار ديگر پس از 30 سال خدمت همه تجربيات و توان خود را مصروف اعتلا و ارتقا در وزارت خارجه كنند.

وي گفت: وزارت خارجه پيشاني نظام ما در خارج است و اين پيشاني منور و روشن است منهاي برخي ناملايماتي كه برخي نابه كار براي لكه دار كردن اين پيشاني روشن انجام داده‌اند اما نتوانسته‌اند مانع كار و تلاش و ماموريت ماموران وزارت خارجه در اقصي نقاط دنيا شوند.

وي خاطرنشان كرد: قطعا از امروز به بعد در يك دوره‌اي جديد شاهد تحول و تغييرات جديدي در عرصه جهاني خواهيم بود. به بركت يك دلي و يك جهتي همه مردم ايران در سراسر كشور و به حرمت امام حسين(ع) و ياران و اصحاب و اجدادش تا حضرت ولي عصر(عج) همه نصرت خداوند در ميدان خدمت نصيب آقاي صالحي شود. اميدواريم ميان آقاي صالحي و برادرانمان در وزارت خارجه پيوند و همدلي صورت گيرد.

معاون اول رييس‌جمهور گفت: وزارت خارجه امروز تبديل به يك درخت تنومند شده است كه شاخه‌هاي آن در همه نقاط كشور و دنيا گسترده است.

محمدرضا رحيمي در ابتداي اين مراسم با تسليت ايام تاسوعا و عاشوراي حسيني و شهادت تعداد قابل توجهي از هموطنان‌مان كه براي عزاداري حاضر شده بودند و به ناحق و بي‌گناه در خاك و خون غلتيدند شهادت اين عزيزان را به همه مردم ايران و مردم سيستان و بلوچستان و خاندان آنها و علي‌الخصوص به مقام معظم رهبري تسليت گفت.

وي گفت: امروز براي تقدير از برادري خدوم، عاشق به نظام جمهوري اسلامي ايران و دوستدار و معتقد به ولايت فقيه و رهبري مقام معظم رهبري اينجا هستيم. آقاي منوچهر متكي در همه ايامي كه در هر مسند و جايگاهي از جمله مجلس شوراي اسلامي، سفارت‌هاي جمهوري اسلامي ايران در كشورهاي مختلف، معاونت وزارت خارجه و به عنوان وزير خارجه در پنج سال گذشته بودند زحمات زيادي را متحمل شدند. قرار است با حضور آقاي متكي كه امروز جايشان اينجا خالي است در مراسم اصلي به عنوان توديع ايشان كه بناست از همه اعضاي دولت و با حضور رييس‌جمهور برگزار شود به عنوان توديع و معارفه از ايشان تقدير شود. همچنين از عمق وجودم و با وجود رفاقت 30 ساله‌اي كه با ايشان دارم از زحمات‌شان تقدير و تشكر مي‌كنم.

وي در ادامه خاطرنشان كرد: امروز به معرفي كسي مي‌پردازم كه شخصيت‌شان براي همه عيان و مشخص است چه در زماني كه رييس دانشگاه صنعتي شريف در دو دوره بودند و چه زماني كه در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و يا زماني كه در كنفرانس اسلامي ماموريت داشتند و اكنون نيز در سازمان انرژي اتمي مشغول هستند. آقاي صالحي يكي از افتخارات دولت در متانت و سلامت نفس هستند و در بين همه دولتيان كم‌نظيرند. بر حسب مرسوم كه يكي مي‌آيد و يكي جا و مقامش را تحويل مي‌دهد و تا بوده همين بوده و اگر بنا بود اينطور مشاغل و مسندها ثابت باقي بماند در كشور هرگز تغيير و تحولي اتفاق نمي‌افتاد اين تحول صورت گرفته است.

معاون اول رييس‌جمهور ادامه داد: وزارت امور خارجه وزارتخانه‌اي است كه پس از انقلاب مديران متعددي را به خود ديده و امروز نوبت به آقاي علي‌اكبر صالحي عزيز رسيده كه در پي مساعي و تلاش‌هاي آقاي متكي طرحي نو خواهد انداخت و كاري به مراتب بيشتر از گذشته براي نظام انجام خواهد داد.

وي خاطرنشان كرد: وضعيت ما امروز ويژه، خطير و در عين حال پربركت است. از يك طرف در كنار تحريم‌هاي متعدد كه شديدترين تحريم‌ها در حق ايران اعمال مي‌شود وضعيتي به مراتب بهتر از قبل از تحريم‌ها را داريم. در همين ايام قانون اجراي هدفمندي يارانه‌ها كه آغازش بنا به اعلام رياست جمهوري در آينده نزديك است آغازي مبارك در دل شديدترين تحريم‌هاست كه توسط قدرت‌هاي بزرگ در حق ايران اعمال مي‌شود. ما با رهنمودهاي مقام معظم رهبري و لطف دكتر احمدي‌نژاد همه تهديدها را تبديل به فرصت كرده‌ايم.

رحيمي اظهار كرد: برادران ما در وزارت خارجه شاهد هستند كه همه تهديدها تبديل به فرصت شده است و در چنين شرايطي قانون هدفمندي يارانه‌ها با رعايت كامل دهك‌هاي پايين جامعه به زودي آغاز مي‌شود و همانطور كه در عاشورا و با انقلاب امام حسين(ع) بزرگترين تحول تاريخي رخ داد، رخداد ديگري در ايام شهادت سالار شهيدان نمايان مي‌شود و آن هم يك انقلاب در اقتصاد و معيشت مردم است و به لطف دعاي شما در اين ايام گامي اساسي در تحول اقتصادي كشور برداشته خواهد شد كه به محض طي اولين مرحله و مراحل بعدي نتيجه مطلوب و مبروك آن را ملاحظه خواهيم كرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.