سه‌شنبه 23 مارس 10 | 23:52

نام‌ها برای حرکت در مسیر است؛ نه فقط شعار

نام‌گذاری سال‌های شمسی یك حركت استراتژیك و راهبردی محسوب می‌شود. شعارنام و يا به عبارت ديگر “هدفی” كه در طلیعه هر سال به مثابه استراتژی آن، اعلام می‌گردد… همت و كار مضاعف هم عرصه اقتصاد را شامل می‌شود هم اجتماع، هم فرهنگ، هم علم، هم سیاست و… و در يك كلام در نظام اسلامی هركس هرجا هست، همان جا را مركز دنیا بداند و بهترین عملكرد را داشته باشد…


hemat-kar-89-4چند سالی است كه رهبر انقلاب در آستانه سال نو شمسی و بر اساس دغدغه‌های موجود در نظام اسلامی و يا نيازهای فرهنگی، سياسی و اقتصادی جامعه نامی را برای سال جديد برميگزينند و در زمانی كه دل‌ها بيشتر از هر زمانی متوجه است(هنگامه تحويل سال) از يكايك مردم ومسئولين می‌خواهند به اين نام‌گذاری و عمل به محتوای آن پايبند باشند. در باب اين منش و سنت حسنه و بديع ذكر چند نكته حائز اهمييت است كه در ادامه به آن اشاره خواهيم كرد:

1. امروز دیگر بر همگان روشن شده است كه، نام‌گذاری سال‌های شمسی یك حركت استراتژیك و راهبردی محسوب می‌شود. شعارنام  و يا به عبارت ديگر “هدفی” كه در طلیعه هر سال به مثابه استراتژی آن، از سوی عالی‌ترین مقام نظام جمهوری اسلامی تعیین و اعلام می‌گردد، بیست سال پیش و در ظاهر پدیده‌ای تشریفاتی، غیر اجرایی و صرفا معنوی تلقی می‌شد. شاید دليل اصلی آن هم اين بود كه فرهنگ عمومی حاكم بر كشور هنوز عادت نداشت كه هر سال را با نامی آغاز كند و بكوشد اهداف این نام‌گذاری را جامه عمل بپوشاند. اما رهبر معظم انقلاب با تعیین این سازوكار به عنوان بخشی از راهبری سازمانی نظام از نقطه عطف تحویل سال برای این مهم استفاده مستمر نمودند.

2. با نگاهی تحليلی بر سیر نام‌گذاری‌ها و سياستگذاری‌های بیست ساله رهبر انقلاب اسلامی در اولين روز هر سال نتایج جالب توجهی به دست می‌دهد كه بخش تازه و ناگشوده‌ای از تدابیر میان‌مدت و البته تاثیرگذار ایشان را نشان ميدهد.

ثبت و اعلان بیست موضوع مهم برای هر سال در دو دهه اخیر به‌نوعی نمایشگر نقشه راه حركت ایران اسلامی است، اين اقدام حركتی نو و بی‌سابقه در جهان و ابتكاری ويژه در عرصه راهبری نظام محسوب می‌شود.

3. جمهوری اسلامی در مسير راهبردی خويش پله‌های تكامل را طی می‌كند. توجه به چشم‌انداز بيست‌ساله، برنامه‌ريزی براساس دهه پيشرفت و عدالت، داشتن برنامه توسعه پنجساله و سرانجام راهبردهای يك‌ساله كه خود را در قالب نام سال نشان می‌دهد، حكايت از اهتمام جمهوری اسلامی برای رسيدن به جامعه‌ی متدين و كارآمد می‌كند.

4. اما درباره سالی كه نام «همت مضاعف – كار مضاعف» در شناسنامه‌اش ثبت شده است، بايد تصريح شود كه  در پنج سال اخیر تمام سازكارهای نرم افزاری، قانونی و شكلی كلان‌ نظام، تدوین، تعیین و ابلاغ شده است. اكنون تنها 15 سال تا خط پایان 1404 كه آغاز برنامه بیست ساله دوم خواهد بود، زمان باقی مانده است و این مدت طبیعتا باید صرف كارهای بنيادی و زيربنايی گردد. شاید از تاكید رهبر انقلاب بر «حركت به سمت اصلاح الگوی مصرف» كه همزمان با طرح «اصلاح نظام اقتصادی» و تدوین «سند هدفمند‌سازی یارانه‌ها» بود و نیز حركت به سمت قطع وابستگی بودجه‌ای به نفت ـ كه راه ناگزير ماست ـ می‌شد گمان برد كه رویكرد سال هشتاد و نه جنبه اقتصادی خواهد داشت، اما نام جدید فقط اقتصادی هم نیست. همه جانبه و چند بعدی است. منشور هفت رنگی است كه از هر طرفش نور بتابد، هفتاد رنگ جلوه‌گری می‌كند.

همت و كار مضاعف هم عرصه اقتصاد را شامل می‌شود هم اجتماع، هم فرهنگ، هم علم، هم سیاست و…  و در يك كلام در نظام اسلامی هركس هرجا هست، همان جا را مركز دنیا بداند و بهترین عملكرد را داشته باشد.

5. و نكته آخر اينكه؛ شعار امسال بايد در چارچوب پيشرفت و عدالت تعريف شود. اگر در دهه جديد و سوم انقلاب، بار معنايی اصلاح الگوی مصرف بيشتر بر روی عدالت سنگينی می‌كرد امسال اين بار بر دوش پيشرفت سنگينی می‌كند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.