چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
چهارشنبه ۰۵ خرداد ۹۵ | ۰۹:۵۶

خبرگان انقلابی

حسن رشوند

پیش از برگزاری انتخابات خبرگان، گروهی برخلاف عرف معمول همه چهار دوره انتخابات گذشته خبرگان، راه افتادند و…


به گزارش تریبون ، پیش از برگزاری انتخابات خبرگان، گروهی برخلاف عرف معمول همه چهار دوره انتخابات گذشته خبرگان، راه افتادند و با شانتاژ تبلیغاتی تلاش کردند عده‌ای را وارد عرصه رقابت‌ انتخاباتی کنند و از همه ابزارها برای به چالش کشیدن این نهاد اساسی نظام استفاده کردند. التهاب روزهای منتهی به اسفند 94 فراموش ناشدنی است تا آنجا که بحث لیست 50 نفره آدمی خاص بر سر زبان‌ها بود و رسانه‌های وابسته به اصلاحات و سرپل‌های رسانه‌ای خارجی آنها نیز از طرح این افراد با مدیریت آن فرد خاص ابایی نداشتند و مکرر بر طبل تفرقه می‌کوبیدند و خبرگان را عرصه کارزاری همچون دیگر انتخابات قرار داده بودند، غافل از آنکه خبرگان از چنان جایگاه و وزانتی در نظام اسلامی برخوردار است که ورود به حواشی تلخی همچون رقابت‌های خارج از عرف و تخریب‌گرایانه نمی‌تواند آورده‌ای برای این جماعت اخلاق‌گریز داشته باشد.

رئیس دولت اصلاحات در جمع برخی اعضای مجمع روحانیون گفته بود: «ما باید خود را برای انتخابات خبرگان آماده کنیم. من انتخابات خبرگان را مهم‌تر از انتخابات مجلس می‌دانم. باید ترکیب خبرگان را عوض کنیم. با مجمع روحانیون صحبت کرده‌ایم که از میان روحانیون جوان و خوشفکر نیروهایی را شناسایی و برای حضور در خبرگان آماده سازیم.»

با همین رویکرد بود که سراغ سیدحسن خمینی رفتند تا بیت امام راحل را وارد یک بازی سیاسی خطرناک کنند که کردند. هرچند آنچه اتفاق افتاد حاصل یک مدیریت منطقی بر مبنای اصول و مبانی درستی بود که شورای نگهبان دنبال کرد تا نه شأن امام(ره) تحت تأثیر رفتار خناسان قرار گیرد و نه شخصیت سیدحسن در آماج حملات منتقدین باشد.

همه رسانه‌های دشمن به خدمت برخی عناصر رسانه‌های اصلاح‌طلب آمدند تا سه شخصیت برجسته انقلاب یعنی آیات عظام یزدی، مصباح‌یزدی و جنتی که نبود دو نفر از آنها را در مجلس پنجم رهبر عظیم‌الشأن انقلاب در دیدار آخری که با نمایندگان مجلس چهارم خبرگان داشتند، خسارت معرفی کردند،‌ از ورود به مجلس خبرگان باز‌بمانند. آنچه توانستند انجام دادند و در نهایت دو شخصیت بزرگ انقلاب حضرات آیات یزدی و مصباح نتوانستند رأی لازم را کسب کنند و در نهایت آیت‌الله جنتی به عنوان شانزدهمین عضو خبرگان وارد مجلس شد. از آن پس بود که تحلیل‌ها پشت سر هم در روزنامه‌های اصلاح‌طلب و شبکه‌های مجازی در اختیار آنها منتشر می‌شد که افراطیون از ورود به مجلس بازماندند و برای اولین بار در طول حیات انقلاب خبرگانی با نگاه اصلاحات شکل گرفته است و می‌رود تا با انتخاب رئیس همسو با خود چنین و چنان کند و پروژه شورایی بودن رهبری که از چند ماه پیش از انتخابات کلید زده شده بود، عملیاتی شود، اما کسانی که بر مبنای عقلانیت و شناخت دینی، خبرگان پنجم را می‌دیدند و از ترکیب آن آگاه بودند از همان روز اول گفتند طیف آن آدم خاص در این سناریو شکست خورده و اعلام این خبر که وی قصد کاندیداتوری برای ریاست خبرگان را ندارد، نشان از همین شکست بود.

آنچه دیروز در انتخاب رئیس و هیئت رئیسه خبرگان اتفاق افتاد آب سردی بود بر سر تحلیل‌های ناصوابی که برداشت متفاوت از ترکیب خبرگان داشتند. با توجه به این نگاه در ترکیب هیئت رئیسه مجلس خبرگان چند نکته مهم وجود دارد که به آن اشاره می‌شود:

1- حضور آیات عظام امینی و هاشمی‌شاهرودی برای کاندیداتوری ریاست خبرگان جای تقدیر ویژه دارد، چراکه در چنین شرایطی که فرد خاص موج‌سوار این دوره از خبرگان به یک‌باره با دیدن فضای غیرهمراه خود، تصمیم به عدم ثبت‌نام برای ریاست خبرگان می‌گیرد، باید گفت این بزرگواران با کاندیداتوری خود نهایت ایثار و از خودگذشتگی را داشته‌اند و طبیعی است که از چنین بزرگانی همین انتظار نیز می‌رفت که به دور از هیاهوهای کذایی افرادی خاص فقط به تکلیف شرعی و عمل انقلابی خود بیندیشند.

2- با توجه به موج سنگین قبل از انتخابات و همچنین اقدامات غیراخلاقی جماعت اصلاح‌طلب با مدیریت افراد خاص برای تخریب چهره وزین و خدوم آیت‌الله جنتی، اینکه ایشان در چنین فضا و جوی تصمیم بر کاندیداتوری می‌گیرند و فارغ از نتیجه به تکلیف شرعی و انقلابی خود عمل می‌کنند،‌ نشان از سلامت نفس این بزرگوار دارد که نه بر مبنای تحلیل‌های خردگرایانه و سطحی، بلکه صرفاً بر مبنای رسالتی که برای خود برای استمرار حرکت انقلاب و راه امام راحل قائل هستند، عمل کردند و در این مسیر هم دست خداوند منان به یاری این مرد خدا آمد و سکینه قلبی را بر دل مؤمنین قرار داد.

3- رقابت در این دوره از انتخابات برای ریاست مجلس خبرگان جزو نادرترین و بی‌سابقه‌ترین رقابت‌های سالمی بود که رقم خورد. در همه ادوار گذشته مجلس برای ریاست مجلس دو نفر کاندیدا می‌شدند که در نهایت یکی از بزرگواران بر مسند ریاست می‌نشست ولی در این دوره از انتخابات در کنار آیت‌الله جنتی، آیات عظام امینی و هاشمی‌شاهرودی کاندیدای ریاست بودند که در نهایت آیت‌الله جنتی با 51 رأی از 86 رأی و آقایان آیت‌الله امینی و هاشمی‌شاهرودی به ترتیب با 21 و 13 رأی نفر دوم و سوم شدند و این اختلاف فاحش آن هم در کنار دو بزرگواری که هر کدام از شأن و جایگاه والایی در خبرگان برخوردار هستند، جای تأمل جدی دارد.

4- خبرگان ملت با این انتخاب خود نشان دادند پیام رهبر عظیم‌الشأن انقلاب را در دیدار آخر نمایندگان مجلس چهارم به درستی درک کرده‌اند و با این انتخاب و حرکت در این مسیر ثابت کردند که خواهان مجلس خبرگانی هستند که «انقلابی ماندن، انقلابی فکر کردن و انقلابی عمل کردن» مبنای هشت سال رفتار آنها خواهد بود و اندیشه‌های باطل و انحرافی در چنین مجلسی هیچ جایگاهی نخواهد داشت و آنها فکر و عمل انقلابی را بر هر آموزه دیگری ترجیح می‌دهند و تحت تأثیر افکار ناصواب قرار نمی‌گیرند.

5- نباید فراموش کرد که بخشی از عدم همراهی نمایندگان محترم خبرگان متأثر از فضایی است که در روزهای اخیر فرزند آقای هاشمی در جامعه ایجاد کرده است. فائزه هاشمی با حضور در منزل یک بهایی و حمایت از فرقه ضاله بهائیت و اصرار بر درستی رفتار خویش، تیر خلاص را بر آقای هاشمی‌رفسنجانی زد و با وجود آنکه آقای هاشمی رفتار فائزه را تقبیح کرد، جامعه علما و مراجع حوزه نتوانستند این اقدام بیت آقای هاشمی را هضم کنند و این رفتار را نوعی خطای سهوی تلقی نمایند. بنابراین طبیعی است که سخن و هدایت آقای هاشمی نمی‌تواند از این پس حجتی برای بسیاری باشد که پیش از آن براساس داوری‌های گذشته و خدمات آقای هاشمی قضاوت کرده و با وی همراهی می‌کردند. آنچه به نظر می‌رسد امروز برای آقای هاشمی ضروری است، پاک کردن دامن بیت خود از همراهی با جریان‌های معاند نظام و فرق ضاله است. لذا لازم است پیش از آنکه آقای هاشمی با ورود به عرصه سیاسی، بستر جریان‌سازی برای خویش دنبال کند، باید خطاهای بزرگ خانواده خود را توجیه نکرده و با برائت از همه این رفتارها اعم از رفتارهای فائزه و مهدی، چهره خود و این خانواده را در نزد نیروهای وفادار به انقلاب که همواره پشتیبان او بوده‌اند، بازسازی کند و این باور را داشته باشد که مردم مؤمن و انقلابی همواره آقای هاشمی دهه 60 را طلب می‌کنند.

6- انتخاب هیئت رئیسه دیروز مجلس خبرگان، خط بطلانی بر همه فرض‌های اصلاح‌طلبانی کشید که تصور می‌کردند در این دوره از انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی آنها هستند که گوی سبقت را از رقیب ربوده‌اند. انتخابات هیئت رئیسه خبرگان نشان داد که اصلاح‌طلبان و طیف امید که دل خوش کرده بودند روزهای تک‌سواری آنها فرا رسیده است، چندان امیدوارکننده نیست و موقعیت این جریان روی گسل قرار گرفته و هر آن ممکن است با زلزله‌ای همه ساخته‌ها فرو ریزد. باید نشست و دید در انتخابات هیئت رئیسه مجلس چه اتفاقی خواهد افتاد و اکثریت در مجلس در کجا قرار گرفته است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: