شنبه 18 ژوئن 16 | 07:43

هجمه دغدغه های حجیم

سيد ﻣﻬﺪﻱ ﺳﻴﺪﻱ

ما محتاج یک نهضت فرهنگی فراگیر هستیم. نهضتی که بتواند تمام نیازهای ما را پاسخ داده و همراهی عمومی مردم را فراهم آورد. اما ظاهراً در نهضت های فرهنگی ما، اختلالی رخ داده است


رهبری انقلاب از اوضاع فرهنگی کشور گله مند هستند و به وضع موجود اعتراض دارند. ایشان در دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نهادهای دولتی را متهم به ولنگاری فرهنگی کردند و صد البته آنانی که دستی بر آتش حوزه فرهنگ دارند، این اتهام را کاملاً تأیید می کنند. این ولنگاری و بی اعتنایی فرهنگی در دو حوزه تولید کالاهای مطلوب و مقابله با کالاهای فرهنگی مضر، مشهود و عیان است. زیرساخت تمدن و موتور محرکه پیشرفت برای هر ملت، مسأله فرهنگ است

ما محتاج یک نهضت فرهنگی فراگیر هستیم. نهضتی که بتواند تمام نیازهای ما را پاسخ داده و همراهی عمومی مردم را فراهم آورد. اما ظاهراً در نهضت های فرهنگی ما، اختلالی رخ داده است: فراوانی مطالبه و ضعف در اقدام. سطح دیگر از این نوع اختلال، آن است که همه بار مطالبه گری فرهنگی، در شرایط حاضر به سمت جوانان انقلابی هدایت شده است.
این روزها هر جا که می روید با فعالان فرهنگی و جوانان انقلابی مواجه می شوید که سرشار از دغدغه و مطالبه هستند. ذهن مواج آنها پر شده است از نقدهای رنگارنگ و تحلیل های فزاینده. اما عموماً برای تحقق این حجم از دغدغه ها، امکان حرکت و اقدام فاخر فراهم نمی شود. وقتی انسان دغدغه مند، حرکت نکند، دچار سرخوردگی و بعضاً فروپاشی آرمانی می شود.
شرایط به گونه ای پیش رفته است که هیچ کس سعی نمی کند این بار سهمگین دغدغه های فرهنگی را از روی دوش جوان انقلابی ما کم کند. انگار همه وظیفه دارند دغدغه های او را اضافه کنند، اما قرار نیست برای حرکت و جهاد او ظرفیت آفرینی شود. برخی حرکت های مشاهده شده هم از جنس حرکت های حلزونی و کم خاصیت است.

البته نباید منکر تلاش شبانه روزی جبهه فرهنگی انقلاب و برخی حرکت های فاخر جوانانه معاصر شد، اما واقعیت آن است که حجم وسیع دغدغه ها، دارد کمر جوان متدین را می شکند. فشارهای روحی حاصل از دغدغه های فرهنگی، سنگین شده و برای همین بعضاً آن ها دست به حرکت های فرهنگی شتابزده و کم بازده می زنند.

کاش در این اوضاع وخیم و پر از دغدغه، کسی به فکر احیاء و بازپروری نیروهای فرهنگی هم بود که یک تنه حرص دنیا را می خورند و ذره ذره با توانشان کار می کنند. این روزها همه از جوان فعال فرهنگی طلبکار شده اند و فکر می کنند همه مشکلات دنیا را باید همین ها حل و فصل کنند و این درحالی است که خیلی از سازمان های فرهنگی به تعهدات خودشان عمل نمی کنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.