یکشنبه ۱۳ تیر ۹۵ | ۱۷:۲۷

کمبود امکانات درمانی در شهرهای کوچک همچنان قربانی می‌گیرد/ فقط ۴ استان بیمارستان سوختگی دارند

حادثه انفجار کپسول گاز خانگی در روستای «شوریک» و دستور وزیر بهداشت برای اعزام مصدومان به تهران و اصفهان، بار دیگر تلنگری برکمبود بیمارستان و تخت های سوختگی هنگام بروز سوانح بود.


به گزارش تریبون، هر سال ۲۵ هزار نفر در کشور دچار سوختگی می شوند و با وجود اقدامات وزارت بهداشت برای رایگان کردن درمان بیماران دچار سوختگی، هنوز گرانی پانسمان، ضعف بیمه ها و کمبود مراکز سرپایی و بستری درمان سوختگی در کشور یک مشکل حل نشده است.

بر اساس آمار وزارت بهداشت حوادث سوختگی هر سال ۲۵ هزار نفر را درگیر می کند و بنابر آمار سازمان پزشکی قانونی حدود دو هزار ایرانی هر سال، بر اثر این حوادث جان خود را از دست می دهند، حوادثی که به علل مختلف می تواند در یک لحظه جشنی را به عزا تبدیل کند.

به گفته رییس بیمارستان سوانح و سوختگی شهید مطهری، به جز مراکز استانهای تهران، اصفهان، فارس و مشهد در بقیه استانها بیمارستان سوختگی نداریم و حتی در برخی استانها مانند سیستان و بلوچستان، ایلام و کردستان با بحران کمبود تخت سوختگی مواجه هستیم.
مصطفی ده مرده ای تاکید می کند: در تهران نیز به جز بیمارستان شهید مطهری، از چند سال پیش قرار بود یک بیمارستان مجهز سوختگی دیگر در منطقه کن ساخته شود اما پیشرفت این طرح ملی نیز به علت کمبود منابع بسیار کند است و با گذشت ۱۲ سال هنوز ساخته نشده است.

وی راه حل رفع بحران کمبود امکانات درمان سوختگی را چنین تشریح می کند: همه شهرهای کشور نیازمند داشتن یک بیمارستان فوق تخصصی سوختگی نیستند، در همه دنیا چنین است که خدمات درمان سوختگی را سطح بندی می کنند، خدمات سطح اول خدمات سرپایی است که همه پزشکان عمومی می توانند ارائه کنند و ارائه این خدمات باید در همه شهرهای کشور و در تمام بیمارستانهای کشور انجام شود.

به گفته وی، سطح دوم این خدمات که حدود ۱۰تا ۱۵درصد افراد دچار سوختگی به آن نیازمند هستند نیز می تواند در مراکز درمان تخصصی سوختگی یا مراکز جراحی محدود با حضور یک جراح عمومی و متخصص پوست ارائه شود و فقط خدمات فوق تخصصی سطح ۳ است که نیازمند مراکز مجهزی مانند بیمارستان مطهری است که باید در این مراکز تجهیزات پیشرفته و جراحان فوق تخصص پلاستیک حضور داشته باشند.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت نیز به کمبود بیمارستان سوختگی اشاره می کند و می گوید: دو بیمارستان تخصصی سوختگی در مناطق کن و مطهری تهران در حال ساخت است.

دکتر محمدهادی ایازی در گفتگو با سلامت آنلاین با اشاره به سانحه انفجار گاز و سوختگی ساکنان یک منزل در شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی تصریح می کند: قطعا با کمبود تخت سوختگی در سراسر کشور روبرو هستیم.

وی با بیان اینکه یک بیمارستان سوختگی در کن در حال ساخت است، می گوید: این بیمارستان ۱۰۰ تا ۱۵۰ تختخوابی با مشارکت سازمان اوقاف و خیرین سلامت در حال ساخت بوده که تاکنون، ۲۵ تا ۳۰ درصد آن ساخته شده است.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت با اظهار اینکه بیمارستان سوختگی دیگری با ۶۴ تختخواب در تهران نیز در آینده به چرخه درمان کشور اضافه می شود، می افزاید: این بیمارستان با نام «عمید نوری» با مشارکت دولت و خیرین سلامت در حال ساخت است که خاک برداری آن انجام شده است.

ایازی با اشاره به بیمارستان سوختگی شیراز که در سال گذشته افتتاح شد، تاکید می کند: در سایر شهرستان‌ها تلاش می کنیم تا تعداد تخت‌های سوختگی بخش‌ها را افزایش دهیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.