سه شنبه ۱۲ مرداد ۹۵ | ۱۲:۵۴
اظهارنظرهاي متناقض درباره 2 ميليارد بودجه

لزوم شفاف سازي قرار داد 2 ميلياردي وزارت بهداشت/برون سپاري نظارت با كارمندان دروني+سند

در حالی این روزها انعقاد قرارداد 2 میلیاردی فی مابین وزارت بهداشت و بسیج جامعه پزشکی که مغایر با سیاستهای ابلاغی رهبر معظم انقلاب است مورد اعتراض جمع کثیری واقع شده است، اظهارات متناقض مسئولان برگزار كننده طرح در وزارت بهداشت و بسيج جامعه پزشكي بر ابهامات نحوه هزينه كرد 2 ميليارد از بودجه بيت المال بيش از پيش افزوده است!


به گزارش خبرنگار تریبون،وزارت بهداشت در خردادماه سال جاری طی قرارداد 2 میلیاردی، آنهم مغایر با سیاستهای ابلاغی رهبر معظم انقلاب در حوزه سلامت، نظارت بر مراکز درمان اعتیاد را به بسیج جامعه پزشکی واگذار کرد که البته تاکنون هیچ کدام از امضا کنندگان این قرارداد دلیل عدول از سیاستهای رهبری را اعلام نکرده اند!

اظهارنظرهاي متناقض و آشفته مسئولان مجري طرح نظارت در وزارت بهداشت و بسيج جامعه پزشكي!

در همين زمينه مسئولان اجرا كننده طرح نظارت بر مراكز درمان اعتياد در گفتگوهاي جداگانه آشفته اي نظرات متناقضي درباره دلايل برون سپاري و نحوه هزينه كرد 2 ميليارد از بودجه بيت المال ارائه مي دهند!دکتر حاجبی مدیر کل سلامت روان وزارت بهداشت و مسئول اجرای این طرح در وزارت بهداشت “کمبود نیرو” را از دلایل برون سپاری نظارت عنوان می کند. وی درباره دلایل برون سپاری و واگذاری نظارت از وزارت بهداشت به بسیج جامعه پزشکی به خبرنگار مهر چنین می گوید: “در خصوص نظارت بر مراکز درمان اعتیاد در سراسر کشور ‌طی مراحل کارشناسی، معیارها و چک لیست هایی در ستاد وزارت بهداشت آماده شده است که با توجه به تعداد بالای این مراکز در سطح کشور، و نیاز به اجرای کامل و دقیق امر نظارت بر مراکز، و حساسیت موضوع، نیاز به نیروی مازاد بر پرسنل فعلی دانشگاه های علوم پزشکی کشور بود، که در نتیجه اجرای آن تحت نظارت وزارت بهداشت، برون سپاری گردید.”

عكس

اما دکتر عابدی به عنوان مسئول طرح در بسیج جامعه پزشکی و معاون هماهنگ كننده بسيج جامعه پزشكي كه البته امضا كننده قرارداد مذكور نيز مي باشد، نظر دیگری در این رابطه دارد.وی در گفتگو با روزنامه سپید از حضور 90 درصد از کارکنان وزارت بهداشت در اجرای این طرح خبر می دهد.عابدی در گفتگو با روزنامه سپید چنین می گوید: کسانی در این طرح مشارکت خواهند داشت که 90 درصد آنها کارمند وزارت بهداشت هستند!!! يعني تنها براي جبران 10 درصد كسري نيرو، 2 ميليارد تومان بودجه هزينه و كل بسيج جامعه پزشكي كشور به كار گرفته شده اند.

اظهارنظرهاي سئوال برانگيز درباره نحوه هزينه كرد 2 ميليارد از بودجه بيت المال

اين اظهارنظرهاي كاملا متناقض و سئوال برانگيز در حالي صورت مي گيرد كه نحوه هزينه كرد 2 ميليارد مبلغ قرارداد با اما و اگر همراه است.قاعدتا در اين باره چند فرضيه مطرخ مي شود. بر اساس اظهارات عابدي قرار است بودجه از وزارت بهداشت تحت عنوان برون سپاري خارج شود و دوباره به كارمندان وزارت بهداشت تخصيص يابد! چون ايشان گفته اند 90 درصد اجرا كنندگان طرح خود كارمندان وزارت بهداشت هستند و پول را به اينها مي دهيم!! از يك طرف دكتر حاجبي فرموده اند بدليل كمبود نيرو از ظرفيت بيروني استفاده كرده ايم.

علامت سئوال بزرگ:

اين 2 ميليارد قرار است به كارمندان وزارتخانه تعلق گيرد يا به عبارتي بسيج جامعه پزشكي مسئول تقسيم 2 ميليارد بودجه بين كارمندان وزارت بهداشت شده است يا …..!!

یا بودجه مذکور از درون وزارت بهداشت به بیرون منتقل و دوباره به داخل وزارت بهداشت واریز می شود!! و یا به بهانه هزینه برای کارمندان وزارت بهداشت 2 میلیارد از بیت المال برداشته می شود و این ابهام می تواند برای نیروی مقدسی مانند بسیج که در حوزه اقتصادی مطالبه گر است شائبه برانگیز باشد و لازم است هر چه زودتر مسئولان در این حوزه ورود و از خدشه دار شدن حیثیت بسیج جلوگیری کنند.خصوصا اینکه بسیج جامعه پزشکی فعالیتهای بسیاری ارزشمند و خدمات شایسته ای در حوزه سلامت داشته است.

نحوه هزينه كرد 2 ميليارد بودجه از زبان معاون هماهنگ كننده بسيج جامعه پزشكي:

این اظهارنظرهای متناقض زمانی به اوج خود می رسد که رقمی معادل 2 میلیاردتومان بودجه از بیت المال احتمالا بدون نظارت در حال جابجایی است و هیچ نهاد نظارت کننده ای تاکنون به این مهم ورود نکرده است. دکتر عابدی معاون هماهنگ کننده بسیج جامعه پزشکی درباره نحوه هزینه کرد 2 میلیارد تومان از بودجه ضمن تاكيد بر هزينه براي ابزارهاي لازم چنین می گوید: بودجه درنظر گرفته شده قرار است به پزشک، پرستار و پیراپزشکی برسد که خود کارمند وزارت بهداشت هستند!!

اظهارنظرهاي متناقض معاون هماهنگ كننده بسيج با خودش در يك مصاحبه!!

عابدی در پاسخ به سئوال دیگری که پرسیده می شود آیا واگذاری نظارت مغایر با سیاستهای رهبر معظم انقلاب نیست؟يا فكر نمي كنيد بايد مناقصه برگزار مي شد؟ جواب متناقضی می دهد! عابدی می گوید: “همانطور که وزیر بهداشت فرمودند، نظارت بر مجری نباید توسط خود مجری صورت گیرد و لازم است ناظرانی از بیرون بر مجریان نظارت داشته باشند” . این در حالی است که عابدی در چند سطر عقب تر گفته بود ما از 90 درصد خود کارمندان وزارت بهداشت استفاده می کنیم و 2 میلیارد را به اینها می دهیم!! اما چند سطر پایین تر بر لزوم برون سپاری تاکید داشته است!!

منظور آقاي وزير از برون سپاري نظارت چيست؟

چندي پيش وزير محترم بهداشت در اظهار نظري از تاسيس شركتي خبر دادند كه قرار است خارج از وزارتخانه امر حاكميتي نظارت را بر عهده بگيرند.شركتي كه مشخص نيست همان پزشك ،پرستار و يا پيراپزشك كارمند وزارت بهداشت قرار است كار نظارت را برعهده بگيرند منتها بدون وابستگي دولتي! يا از افراد شخصي در اين زمينه قرار است استفاده شود كه به هيچ كجا تعهد ندارند! يا در حاليكه قبلا كارمندان وزارت بهداشت به دليل وابستگي شغلي خود متعهد به نظارت دقيق بودند اين بار تحت يك شركت خصوصي قرار است بدون آن ساز و كارهاي دولتي اين كار را انجام دهند.

دليل تاكيدات مكرر رهبر انقلاب بر حاكميتي بودن امر نظارت

برخي از كارشناسان معتقدند يكي از مهمترين دلايلي كه رهبر معظم انقلاب در سياستهاي ابلاغي خودشان در حوزه سلامت و در سال 93 تاكيد بر تفكيك وظايف وزارت بهداشت داشته اند و نظارت را امري حاكميتي دانسته بودند براي جلوگيري از سوء استفاده هاي اينچنيني بوده است.

گفتني است اینگونه اظهارنظرهای متناقض و مغایر با سیاستهای ابلاغی رهبر معظم انقلاب آنهم در نهاد مطالبه گری همچون بسیج مایه تاسف و شبهه براگیز است که ضروری است مسئولین ارشد سپاه و بسیج هرچه زودتر درباره آن شفاف سازی کنند تا خدای نکرده چهره زحمت کش بسیج توسط افرادی ناآگاه در آن مجموعه خدشه دار نشود.

ورود بسيج بر كارهاي زمين مانده تحت امر رهبري و مطابق با قوانين يا تحت لواي قراردادهاي 2 ميلياردي!

اگر چه مسئول هماهنگ کننده بسیج جامعه پزشکی در گفتگو با روزنامه سپید و در پاسخ به این سئوال که “فکر نمی کنید کار شما مغایر با قوانین کشور و سیاستهای ابلاغی رهبر معظم انقلاب است” می گوید: “فلسفه وجودی بسیج آن است که هر جا لازم باشد ورود کند”، باید گفت بسیج اول باید به دستورات رهبر معظم انقلاب لبیک بگوید و همزمان به قوانین جاری کشور نیز احترام بگذارد وگرنه سنگ روی سنگ بند نخواهد شد. نه آنكه هر جا صحبت از 2 ميليارد تومان باشد برخی مسئولان بسیج جامعه پزشکی از دستورات رهبري عدول كند. ضمن اینکه عدول از دستورات معظم له آنهم با عنوان بسیج می تواند تبعات بدي داشته باشد و زمینه را برای سوء استفاده دیگران فراهم سازد.

هشدارهاي مكرر بسيج دانشجويي درباره عدم واگذاري نظارت/آيا بر كلينيك هاي زنجيره اي چشم پزشكي هم نظارت مي شود؟

همانطور كه بسياري از رسانه ها منتشر كردند بسيج دانشجويي كشور در سالهاي گذشته مكررا از وزارت بهداشت خواسته اند از واگذاري امر حاكميتي خود داري كنند. نمونه بارز اين مطالبه گري نامه مورخ 17 مردادماه سال 1394 خطاب به وزير بهداشت مي باشد. شايد بسيج مطالبه گر در آن مقطع خبر از دستهاي پشت پرده براي راه اندازي شركتهاي ميلياردي براي واگذاري امر حاكميتي داشته است كه هشدارهاي مطالبه گر بسيج دانشجويي كشور مبني بر غيرقانوني بودن اين واگذاري را به همراه داشت.اما متاسفانه برخی مسئولین بسيج جامعه پزشكي كه البته رویکردی متفاوت از ساير بسيج كشور دارد جاده صاف كن اين مسير شده اند؛ تا جايي كه وزير محترم بهداشت خبر از راه اندازي موسسه اي بيروني براي واگذاري نظارت خبر دادند!! و تاسف بارتر اينكه اين بار ظاهرا قرار است همان كارمندان منتها در قالبي ديگر اين كار را انجام بدهند. سئوال اينجاست كه آيا كلينيك هاي زنجيره اي چشم پزشكي خاص نيز در همين مسير قرار مي گيرد؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

اخرین اخبار
پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.