یکشنبه 19 دسامبر 10 | 09:05

آغاز جراحی بزرگ اقتصاد ایران؛ قیمت حامل‌های انرژی اصلاح شد

با دستور ویژه رئیس جمهور، فاز نخست اصلاح قیمتها از شب گذشته اجرایی شد تا در آینده از این شب به عنوان “شب به یاد ماندنی اقتصاد ایران” یاد شود، همچنین همزمان با آغاز اصلاح قیمتها، امکان برداشت یارانه نقدی از حسابهای بانکی فراهم شد.


با دستور ویژه رئیس جمهور، فاز نخست اصلاح قیمتها از شب گذشته اجرایی شد تا در آینده از این شب به عنوان “شب به یاد ماندنی اقتصاد ایران” یاد شود، همچنین همزمان با آغاز اصلاح قیمتها، امکان برداشت یارانه نقدی از حسابهای بانکی فراهم شد.

دکتر محمود احمدی نژاد دیشب از تلویزیون دستور آغاز فاز اجرای هدفمندی یارانه ها با محوریت اصلاح قیمتها را صادر کرد تا دوران جدیدی از فعالیت اقتصاد ایران آغاز شود.

براساس اعلام رئیس جمهور، شیب افزایش قیمت آب، برق و گاز ملایم خواهد بود، همچنین قرار است در روزهای آینده 4 هزار تومان برای هر نفر در ماه بابت هزینه نان به حساب مردم واریز شود.

در این میان، در اطلاعیه ستاد هدفمندی یارانه ها آمده است: پس از دریافت فرم اطلاعات اقتصادی خانوار و دریافت شماره حساب سرپرستان خانوار و واریز مبالغ یارانه در سال جاری، مرحله نهایی اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها مبنی بر اصلاح قیمتهای حامل های انرژی آرد و نان و آب شرب روستا و شهر و پرداخت یارانه های نقدی خانوارها از ساعت 24 شنبه 27/9/1389 در سراسر کشور آغاز شد.

حاملهای انرژیهای مشمول اصلاح قیمت عبارتند از:
1- بنزین موتور
2- نفت گاز(‌گازوئیل)
3- نفت کوره
4- گاز مایع
5- گاز خودرو
6- نفت سفید
7- گازطبیعی
8- برق

برداشت یارانه ها از حسابها امکانپذیر شد
تمامی خانوارهایی که مبالغ یارانه به حساب آنها واریز شده می توانند با شروع کار اداری بانکها در روز یکشنبه در سراسر کشور به تدریج جهت دریافت یارانه 2ماهه واریز شده اقدام کنند.

بنزین 3 نرخی شد؛ گازوئیل دو نرخی
همچنین ستاد هدفمندی یارانه ها اعلام کرد: میزان سهمیه و قیمتهای جدید بنزین و گازوئیل و گاز خودرو(CNG) در حوزه حمل و نقل که بر اساس قانون هدفمندکردن یارانه ها تعیین شده برای وسایط نقلیه بنزین سوز، گازسوز و گازوئیل به شرح ذیل اعلام می شود:

1- سهمیه بنزین خودروها اعم از شخصی و عمومی و موتورسیکلت بدون تغییر و معادل سهمیه آبان 1389 تعیین می شود.

2- بنزین معمولی سهمیه ای، به قیمت هر لیتر 4000ریال و بنزین معمولی غیرسهمیه ای به قیمت هر لیتر 7000 ریال و گازخودرو(CNG) هر متر مکعب به قیمت 3000ریال تعیین می شود.

3- بنزین سهمیه ای ماه های گذشته خودروهای شخصی که در کارت سوخت افراد باقیمانده است به صورت ذخیره برای آنان حفظ و با قیمت هر لیتر بنزین معمولی 1000ریال و بنزین سوپر 1500 ریال قابل استفاده است.

4- سوخت کلیه خودروهای گازوئیل سوز با توجه به نوع و کاربری سهمیه بندی شده و گازو ئیل سهمیه ای خودروهای گازوئیل سوز به قیمت هر لیتر 1500ریال و گازوئیل غیرسهمیه ای به قیمت هر لیتر 3500 ریال تعیین و از طریق کارت هوشمند سوخت قابل استفاده خواهد بود.

5- به منظور حمایت از بخش کشاورزی، ضمن تعیین سهمیه سوخت مراکز و ماشین آلات این بخش قیمت هر لیتر گازوئیل سهمیه ای 1500 ریال و قیمت غیرسهمیه ای 3500ریال تعیین می گردد.

6- جهت رفاه و نیز امکان مدیریت فعال بخش حمل و نقل که از گازوئیل استفاده می کنند سهمیه این بخش بصورت دوماهه با قیمت 1500 ریال تعیین و از طریق کارت هوشمند سوخت خودرو قابل استفاده است.

سهمیه و قیمتهای اعلامی از ساعت 24 روز شنبه 27/9/1389 اجرایی شده است.

ضمنا علاوه بر سهمیه عادی مندرج در بند 1، سهمیه علی الحساب و حمایتی خودروهای عمومی و شخصی بنزین سوز به قیمت هر لیتر 1000 ریال تعیین می شود که از دی ماه1389 از طریق کارت سوخت خودرو قابل استفاده خواهد بود.

همچنین وسایط نقلیه دیزلی(گازوئیل سوز) نیز از سهمیه حمایتی علی الحساب حداکثر میزان مصرف ده روز برای یک مرحله با قیمت 165 ریال بهره مند می گردند.

ستادهدفمندی یارانه ها در پایان خاطرنشان کرد: دولت خدمتگذار ضمن تاکید بر اجرای کامل قانون انتظار دارد رانندگان و صاحبان وسایل نقلیه و فعالان حوزه حمل و نقل با تشریک مساعی منافع ملی و رعایت حقوق مصرف کنندگان همچون گذشته ملت بزرگ و خادمین خود در دولت را یاری کنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.