شنبه ۲۰ شهریور ۹۵ | ۱۶:۴۵

آغاز دومینوی فروپاشی دینی جمهوری اسلامی!

دکتر ابراهیم فیاض

اگر امروز شاهد حضور بی شمار رسانه های مجازی در کشور هستیم، تنها دلیلش وجود ابتذال فرهنگی حاکم در دنیا است، کره جنوبی سالانه ۲۰۰میلیون دلار درآمد از فضای مجازی کسب می کند و این در حالیست که ما چقدر خرج می کنیم تا از آن استفاده کنیم.


دکتر ابراهیم فیاض: متاسفانه امروز جامعه ما در حال فروپاشی تدریجی دینی است و حوزه های علمیه باید جایگاه اصلی و واقعی خود را پیدا کند و این نیازمند تاسیس مرکز مطالعات تاریخ حوزه است که طلاب از گذشته خود و آنچه پشت سر گذاشته اند مطلع شوند. یک بار در زمان مشروطه متوجه فروپاشی شده ایم, فروپاشی که قدرتی مثل  انگلیس را روی کار آورد و حوزه علمیه نجف به اغما رفت و حوزه قم دچار مسائل سیاسی شد.
رهبر معظم انقلاب از سال های بسیار دور بحث متد و روش را بیان کرده اند ولی هنوز به این روش دست نیافته ایم. چرا امروز حوزه های ما در روش شناسی دچار مشکل عمیقی هستند؟ چه کسی باید پاسخگو باشد؟ تا چه زمانی باید بدون روش طی طریق کنیم و متدی از خود نداشته باشیم؟
یک و نیم سال پیش در شورای عالی امنیت ملی بحث فروپاشی دینی جمهوری اسلامی را مطرح کرده ام، که این خطر جدی است و همانند دومینو در حال سرعت گرفتن است.  الان همه  فقط بحث می کنند، در حالی که این فروپاشی از خودمان شروع شده است و هر چقدر جامعه پیشرفته تر گردد این فروپاشی سرعت خواهد گرفت.
در کتاب معرفت شناسی «وبر» ، علوم انسانی غیر از علوم دینی نیست، وقتی ساختار انسانی، جامعه شناسی، مردم شناختی، علوم انسانی زیستی ما با علوم فنی جلو برود، قطعا به زودی فروپاشی خواهد رسید، چرا که این علوم انسانی که داریم علوم انسانی واقعی نیست.
آیا تاکنون علت یابی کرده اید که چرا امروز باید وضعیت دانشگاه های ما در حوزه علوم انسانی این قدر بد باشد؟ فرهنگ از دین پیش گرفته است و ارتباطات بر فرهنگ حاکم شده است و رسانه ها بیش از نیاز ارتباطات فعالیت می کنند، متاسفانه ما در جامعه بیش از نیازمان فرهنگ داریم و همین فرهنگ ها مساله ساز شده اند.
اگر امروز شاهد حضور بی شمار رسانه های مجازی در کشور هستیم، تنها دلیلش وجود ابتذال فرهنگی حاکم در دنیا است، کره جنوبی سالانه ۲۰۰میلیون دلار درآمد از فضای مجازی کسب می کند و این در حالیست که ما چقدر خرج می کنیم تا از آن استفاده کنیم، در کشور توازن رسانه ای نداریم و بیش فعالی کودکان امروز و پرخاشگری آینده آنان از همین عدم توازن است.
  1. تحریریه ۳
    ۲۱ شهریور ۱۳۹۵

    تحلیل کامل و درستیه

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

اخرین اخبار
پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.