یکشنبه ۲۱ شهریور ۹۵ | ۱۸:۰۹

بازگشت روح انسان از آلودگی‌ها به سوی نور/ طوفان دیگری در راه است

تحول درونی موضوعی‌ست پیچیده، که هر انسانی ممکن است در وهله‌ای از زندگیش با آن مواجه شود. رمان طوفان دیگری در راه است به این موضوع می‌پردازد.


الهام دیزجیان: تحول درونی موضوعی‌ست پیچیده، که هر انسانی ممکن است در وهله‌ای از زندگیش با آن مواجه شود. رمان طوفان دیگری در راه است به این موضوع می‌پردازد.
آغاز کتاب با سخنان حاج امین، خیر مدرسه‌سازی است که می‌خواهد زمینی را از زنی که شنیده پیشینه خوبی نداشته بخرد:
طوفان دیگری در راه است
«حاج امین، تا آنجا که یادش می‌آید، فقط گفته است: منو با این زنیکه بدکاره روبرو نکنید.
و وقتی مهندس سیف توضیح داده که :
این حرف‌ها مربوط به گذشته است.
گفته: از کجا معلوم؟!
تا اینجا را حاج امین مطمئن است، ولی این که نشسته باشد پشت سر زینت خانم چیزی گفته باشد، یادش نمی‌آید.
حاج امین چه می‌دانست زینت خانم قبلا که بوده و چه کرده.
وقتی در محل چو افتاد که حاج امین خانه‌های یک خطه از بازارچه را به قیمت خوب می‌خرد که مدرسه بسازد، همه افراد محل به جز زینت آمدند و خانه‌های‌شان را واگذار کردند. حتی چند خانه آن طرف‌تر هم به قصد مشارکت در امر خیر، یا به طمع پول خوب حاج امین، آمدند و اصرار و التماس که، ما هم واگذار کنیم. اما زینت از همان اول سفت و قرص گفت: نه، و پایش هم ایستاد. وقتی مردم این را شنیدند، حرف‌های کهنه را از توی صندوق‌خانه ها درآوردند و ریختند وسط دایره:
این زنیکه رقاصه بوده
فاحشه بوده
بدون اصلا با ساختن مردسه مخالفه!
و … »
این کتاب دارای لایه‌های زیادی است و بیشتر حول محور تحول درونی آدم‌ها می‌چرخد. روایت زندگی و تحول حاج امین که قبل از انقلاب با دربار حشر و نشری داشته، تحول زینت زن رقاصه‌ای که توبه کرده و به سلوک رسیده و در آخر تغییر و تحول کمال پسری که با بحران جنسی روبه‌رو بوده و به عارفی مسلح تبدیل می‌شود در این رمان آمده است.
به نظر می‌رسد تلاش سید مهدی شجاعی در نگارش این کتاب، بازگشت روح انسان از آلودگی‌ها به سوی نور است. نقدهای متفاوتی بر این کتاب نوشته شده است؛ که مانند تمام اثرها نقات قوت و ضعف را بیان کرده است.
خواننده ممکن است سوالاتی برایش پیش بیاید؛ اینکه زینت چگونه به این تحول می‌رسد؟ یا حتی ممکن است دچار تردید شود که آیا حتما باید به سمت گناه برود و بعد به سوی خدا برگردد؟
به هر حال تلاش نویسنده بر این بوده که انسان در هرجایگاهی هر چند پست که باشد می‌تواند با توبه به سوی رحمت الهی بازگردد و به بالاترین درجات معنوی برسد. اما حدیث امیرالمومنین علی(ع) را نیز نباید فراموش کرد که فرمودند:
رکُ الذَّنبِ أهوَنُ مِن طَلَبِ التّوبَة.
گناه نکردن آسان‌تر از طلب توبه است.
 جملاتی ساده که وصف حال آدم‌هایی است که از مسیر انسانیت دور افتاده‌اند و دوباره به سوی معبود خویش باز می‌گردند، خواندن کتاب را جذاب‌تر می‌کند:
« به نظر من خدا بعضی از کفتراشو که خیلی دوست داره، بهشون رخصت میده که یه چند صباحی برن و سر و گوشی بجنبونن، چهارتا دون از زباله‌ها بخورن، صابون یه صیادی به تنشون بخوره، سنگ بچه‌هایی زخمی شون بکنه، سوز سرمایی تنشونو بلرزونه و بی‌پناهی و آوارگی دلشونو بسوزونه، که با پوست و رگ و پی‌شون بفهمن که بیرون هیچ خبری نیست. اینا وقتی بر می‌گردن، دیگه به هیچ قیمتی از بغل خدا جم نمی‌خورن.
بعضی از اینا به خاطر خجالت و حسرتی که از عمر تلف شده می‌کشن، همچین چهار نعل می‌تازونن که هیشکی به گردشون نمی‌رسه.»
رمان طوفان دیگری در راه است نوشته سید مهدی شجاعی در ده فصل نوشته شده است. ده فصلی که با باد و رعد و برق شروع می‌شود، در باران و سیل و طوفان گرفتار می‌شود و در آخر به رنگین کمان ختم می‌شود. این کتاب توسط انتشارات نیستان به چاپ رسیده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

اخرین اخبار
پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.