پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
چهارشنبه ۰۴ مرداد ۹۶ | ۱۶:۴۰
نخستین شب طنز انقلاب اسلامی برگزار شد

از شعرخوانی در مورد ژن خوب تا بیانیه جمعی از صاحبان مشاغل مرتبط با تریاک

بخشی دیگر از این برنامه که بسیار مورد استقبال قرار گرفت و هر چند ثانیه با تشویق حاضران قطع می شد، استندآپ کمدی وحید اشتری بود، او که از فعالان مطرح جنبش دانشجویی بود به خاطرات خود از بازگشایی دانشگاه ها در مهرماه ۸۸ و صف آرایی جبهه انقلاب و فتنه گران در دانشگاه تهران جهت حضور محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور وقت اشاره کرد.


 نخستین شب طنز انقلاب اسلامی، همراه با نثر و شعرخوانی شاعران طنز، استندآپ کمدی و ترانه خوانی با حضور چهره ها و شاعران طنز جبهه انقلاب با اجرای علی ذکریایی از سوی باشگاه طنز و کاریکاتور انقلاب اسلامی در محل تالار اجتماعات حسینیه هنر برگزار شد.

امیر معظمی نخستین شاعری بود که روی سن آمد و شعری طنز در واکنش به اظهارات جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا در رابطه با تغییر نظام در ایران خواند.

در این مراسم رحیم احمدی روشن، پدر دانشمند هسته ای شهید مصطفی احمدی روشن، با بیان این که صنعت هسته ای ایران امروز شیری بدون یال، دم و شکم تبدیل شده و چیزی از آن باقی نمانده است، اظهار داشت: وظیفه ما به عنوان خانواده شهدا این است که به کسانی که به انحراف رفته اند تذکر دهیم.

تقدیر از شهدای مدافع حرم در روز دختر

در بخش دیگری از این مراسم، با حضور پدر شهید احمدی روشن از دختران شهدای مدافع حرم پورهنگ، زمانی، قاضی‌خانی، مصیب زاده و جبلی به مناسبت میلاد با سعادت حضرت معصومه(س) و روز دختر با اهداء هدیه تقدیر شد.

محمد یاسین اسدی، مصطفی صاحبی، محمدرضا شکیبائی از نطنز، حجت الاسلام پیرهادی، علی سلیمانیان از اصفهان، حسین فیض اخلاقی، حجت الاسلام محمد حسینی، ناهید رفیعی و زهرا فرقانی از دیگر طنزپردازانی بودند که در این برنامه به نثر و شعرخوانی پرداختند.

زهرا فرقانی شعرش را خطاب به آقای روحانی چنین قرائت کرد:

پیاده آمده بودی، سواره برگشتی

چهار سال چزاندی، دوباره برگشتی

به لطف ۲۳ میلیون برنده خوش شانس

به رغم این فئه ی کم شماره برگشتی

به بوسه صاف نمودی دهان منتقدان

خدا بخیرکند با قداره برگشتی

….

قرائت بیانیه جمعی از صاحبان مشاغل مرتبط تریاک قسمتی دیگر از برنامه بود که رضا عیوضی آن را قرائت کرد و از بخش هایی بود که حاضران از آن استقبال کردند.

عباس احمدی از دیگر شاعران برجسته طنز کشور بود که در این مراسم به شعر خوانی درباره جریانات روشنفکری و بحث روز یعنی «ژن خوب» پرداخت.

نخستین روز مهرماه ۸۸ همراه با احمدی نژاد

بخشی دیگر از این برنامه که بسیار مورد استقبال قرار گرفت و هر چند ثانیه با تشویق حاضران قطع می شد، استندآپ کمدی وحید اشتری بود، او که از فعالان مطرح جنبش دانشجویی بود به خاطرات خود از بازگشایی دانشگاه ها در مهرماه ۸۸ و صف آرایی جبهه انقلاب و فتنه گران در دانشگاه تهران جهت حضور محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور وقت اشاره کرد.

عباس احمدی، فهیمه انوری، محمدحسین مهدویان، نیز از شاعرانی بودند که در این مراسم، در هجو آل سعود اشعاری طنز قرائت کردند.

مهدویان شعر خود در هجو آل سعود را این چنین آغاز کرد:

شرم و حیا قدر سر سوزن ندارند

عرضه که حتی قدر یک ارزن ندارند

چیزی به نام عقل، غیرت، رحم، انصاف

قطعا، یقینا، مطلقا، اصلا ندارند

این پادشاهان عرب، عشقی به غیر از

لم دادن و لمباندن و لندن ندارند

علی اکبر سلیمانی از دیگر شاعرانی بود که در هجو آل سعود شعری با عنوان «نوبل صلح ملک سلمان» قرائت کرد:

نه گزاف است، نه کذب است و نه هم چاخان است

در جهان مردی اگر هست ملک سلمان است

روز و شب بر همه باز است در خانه ی او

نصف شب، ظهر، سحر دیدن او آسان است

اهل دعوا و کتک کاری و خونریزی نیست

خود او ورنه به تنهایی یک گردان است

رونمایی از قطعه رپ با نام «عمو»

ترانه خوانی علی نصیر نزاد با با عنوان «عمو»، در انتقاد به حقوق‌های نجومی و اشرافیت مدیران از دیگر قسمت های برنامه بود که مورد استقبال قرار گرفت.

علی نصیرنژاد پس از خوانش ترانه خود از کسانی که او را در ساخت قطعه «عمو» یاری کردند، تشکرد کرد و گفت: ما در عرصه موسیقی، شعر و ترانه طنز به نیروهای تازه نفس و خلاق نیاز داریم و اگر کسی می تواند در این زمینه باشگاه طنز و کاریکاتور انقلاب اسلامی را یاری کند پیامی به شماره ۰۹۱۰۹۸۲۴۰۲۶ ارسال کند.

شعرخوانی میرصفی پایان بخش این برنامه بود که این شاعر جوان نامه‌ عاشقانه یک داعشی به معشوقه اش را به زبان طنز قرائت کرد:

بعدِ یک روز سخت پر کشتار

من نشستم یه نامه بنویسم

جز تو هیچکی نخونه نامم رو

من به جز سر بریدن و کشتن

یه هنرهایی تو خودم دارم

حرف های عاشقونه هم بلدم

نگهی کن بر این دل زارم

و …

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: