یکشنبه 19 دسامبر 10 | 13:31

ساز و کارهای پیروزی در جنگ نرم

جنگ نرم عرصه مقابله علمي، فرهنگي و انديشه‎سازانه با افكار عمومي است و البته همان‎گونه كه ملت بزرگ ايران و دانشجويان و دانشگاهيان و علما، در جنگ گذشته به پيروزي رسيدند، در اين ميدان نيز پيروز خواهند شد.


در‎ خصوص مباحث جنگ نرم، سازوكارها، اصول و روش مقابله و منابع قدرت ما در ايران، پيش از اين، مطالبي مطرح شده است. جنگ نرم عرصه مقابله با افكار علمي و فرهنگي و به‎بياني ديگر يك نوع جنگ فكري است كه ابزار خود را مي‌طلبد و دولت‎هايي قدرتمندند كه در اين زمينه از تمام ابزار و امكانات به‎نحو احسن استفاده كنند.

جنگ نرم عرصه مقابله علمي، فرهنگي و انديشه‎سازانه با افكار عمومي است و البته همان‎گونه كه ملت بزرگ ايران و دانشجويان و دانشگاهيان و علما، در جنگ گذشته به پيروزي رسيدند، در اين ميدان نيز پيروز خواهند شد.

دشمن در اين ميدان از هر ابزاري جهت پيشبرد اهداف شوم خود استفاده مي‎كند؛ از اختلاف‎افكني ميان اقوام و مذاهب مختلف تا تأثيرگذاري بر مسئولان عالي‎رتبه كشور، ايجاد عدم ثبات در تصميمات ملي كشور، ايجاد شكاف ميان مسئولان و همچنين مردم و مسئولان، سلب اراده و انگيزه در سطوح عالي نظام، ناكارآمد جلوه دادن نظام و تضعيف باورهاي اسلامي و ملي در سطح راهبردي عليه جمهوري اسلامي ايران. در سطح تاكتيكي، دشمن به‎دنبال سلب اميد به آينده و اعتماد عمومي مردم به نظام، سلب مشروعيت و مقبوليت مديران نظام و بي‎ثبات كردن امنيت عمومي است.

يكي ديگر از اهداف جنگ نرم دشمنان درحال حاضر، موضوع اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‎هاست و البته بايد در ميدان اجراي اين قانون، يك مديريت كارآمد و همچنين نظارت مستمر و صحيح وجود داشته باشد تا قانون هدفمند كردن يارانه‌ها، به‎درستي در جامعه اجرا شود. به‎همين دليل من از همه گروه‎هاي سياسي، انديشمندان، دانشجويان و اساتيد مي‌خواهم كه براي پيشرفت ايران، كه راهي جز اجراي هدفمند كردن يارانه‎ها نيست، همكاري كنند.

با توجه به روش‎هاي مقابله با جنگ نرم دشمن، با بهره‎گيري از ساز و كارهاي مختلف مي‎توان از اعمال جنگ نرم پيش‌گيري كرده و با مداخلات گسترده؛ دامنه اثرات سياسي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي آن را كاهش داد و يا از بين برد و حتي مي‎توان آن را به يك فرصت تبديل كرد. در اين خصوص، مي‎توان به فعاليت‎هايي نظير گسترش دامنه فرهنگي و محصولات فرهنگي در جامعه، داشتن جواناني همچون دانشجويان كه افسران مقابله با جنگ نرم هستند، استفاده از ديپلماسي عمومي و انجام عمليات رواني متقابل اشاره كرد. مسئولان كشور نيز اگر جنگ نرم را يك حقيقت و تهديد جدي عليه مصالح و منافع ملي كشور به‎شمار مي‎آورند، بايد الزامات لازم براي مقابله با آن را نيز ايجاد كنند.

از ديگر راهبردهاي مقابله با جنگ نرم، ايجاد ساختار و سازمان لازم به‎عنوان يك ستاد هماهنگي و پشتيباني در مركزيت كشور، تدوين دكترين و استراتژي‌هاي لازم در سطوح ملي و استاني، استفاده از همه نيروهاي انساني و امكانات لازم و همچنين توانمندسازي نيروهاي انساني و كارآمد و تامين امكانات لازم است.

در بررسي اصول و روش‌هاي مقابله با جنگ نرم، به اين نكته مي‎رسيم كه تنها كشوري داراي قدرت نرم است كه بتواند با طرح جامع به دشمنان هجوم برد. منابع قدرت ما در ايران، ايدئولوژي و فرهنگ اسلامي، قدرت نفوذ رهبري در مقياس داخلي و جهاني و همچنين ميزان اعتماد مردم به مسئولان حكومتي است. سفر اخير مقام معظم رهبري به استان قم نيز، جلوه‎ای از وفاداري مردم و همچنين اقتدار رهبري در همه ابعاد بود.
همچنين از منابع قدرت نرم ملت ايران مي‎توان به در اختيار داشتن افراد دانشمند، خلاق، باهوش، داشتن تحصيل‎كردگان و دانشجويان هوشمند متعهد به مردم و مصالح ملي كشور، داشتن اراده و عزم ملي براي پيشرفت كشور و وجود افراد با انگيزه كه از روحيه ملي و حماسي برخوردارند، اشاره كرد. استفاده از همه نيروهاي انساني و امكانات لازم و توانمندسازي و كارآمد كردن آن‎ها، راهبردهاي ديگري است كه مي‎توان در اين زمينه به آن‎ اشاره كرد. بيشترين نيروي انساني ما دانشجويان هوشمند، استادان دانشگاه‎ها و طلاب جوان و خوش‎فكر هستند كه بايد اعتبار لازم براي توانمندسازي آن‎ها اختصاص يابد. همچنين لزوم گسترش دامنه شمول فعاليت‎هاي فرهنگي و افزايش محصولات فرهنگي تأثيرگذار بر جامعه و جوانان در اين زمينه حائز اهميت است.

با توجه به اين كه جنگ در فضاي مجازي و سايبري نبرد بزرگي است، استفاده از متخصصان سايبري و فراهم آمدن امكانات لازم، مورد تأكيد فراوان است و اگر جنگ نرم را يك واقعيت و تهديد جدي عليه منافع و مصالح كشور تشخيص مي‌دهيم، بايد الزامات لازم براي مقابله با آن را نيز تدارك ببينيم.

در اين ميان، با توجه به نقش عمليات رواني متقابل در جنگ نرم، بيشترين سازوكار اين عمليات، به‎دست صداوسيما، هنرمندان، صاحبان رسانه‎ها، سخنرانان، قلم به‎دستان، فعالان هنري و همه كساني است كه با منطق و انديشه مي‌توانند بر مخاطبان جنگ نرم اثر گذارند

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.