شنبه ۰۷ مرداد ۹۶ | ۲۰:۰۰

ایتان؛ روح نهضت در کالبد نظام

سید حامد ترابی

آری ایتان برخلاف بسیاری از دکان ها برسر حرف خود بدون توجه به نظر سیاسی خود یا دولت ها با اعتماد به نفس قسم می خورد و آن حرف را آنقدر جدی می داند که تمام تلاشش را برای جاانداختن آن حرف آنجام می دهد، هرچند اگر دیگرانی نامیدانه گوشه ای کنج عزلت پیشه کرده باشند و آنها را تکنوکرات بنامند!


این روزها پیدا کردن جایی که در مسیر انقلاب کار مفید و کارآمد انجام دهد چندان ساده نیست، اما حتی اگر برحسب اتفاق پای ات به شبکه کانون های تفکر ایران ( ایتان ) باز شده باشد قضیه فرق می کند و جوان های آنجا را می بینی که با مسائل اساسی نظام با اعتقاد دست و پنجه نرم می کنند و تنها به شناخت و مطالعه بسنده نمی‌کنند و تا به نتیجه رسیدن آن کار از پا نمی‌شنیند و دقیقا آنجا که ایستاده اند را مرکز دنیا می دانند. بچه‌های ایتان را از در بیرون کنند از پنجره راهی برای ورود پیدا می‌کنند.

شاید ایتان از محدود مراکزی باشد که در آن هیچ کاری شوخی بردار نیست و همه چیز در عین صمیمیت و رفاقت بین اعضا معطوف به یک هدف انجام می شود. در جایی که تقریبا طی کردن هر گام برای رسیدن به یک تصمیم یا سیاست مطلوب در نظام و یا به نتیجه رساندن آن، یک رشد شخصی در پی دارد.

می شود مانند بسیاری نشست و به بهانه تولید الگو و سندهای بالادستی به تعدادی استاد پول داد، تا برایمان مقاله تولید کنند و بررسی کنند که مثلا طی صدها سال آینده چی می شود و یا مانند دیگرانی سر را به زیر انداخت و با بهره گیری صرف از غرب با تکنوکراسی مملکت را اداره کرد و یا ناامیدانه در مقابل ضعف های نظام نشست و فحش داد و غر زد.

در مقابل می شود تعدادی جوان آرمانخواه و انقلابی نیز جمع شوند تا بر مبنای انقلابی و بدون محصور شدن در تقسیم بندی های بی مبنای سیاسی موجود مسائل جاری و اساسی کشور را فهم کنند؛ سیاست های غلط را نقد کنند و آنچه درست است را پیشنهاد کنند و بدون ذره ای ناامیدی از هر دری حرف عمیق و تخصصی خود را پیش ببرند، تبدیل به گفتمان کنند و تصمیم ها را به حرف های خود و آرمان ها نزدیک کنند.

در ایتان برخلاف بسیاری از دُکان های سیاست گذاری، مراحل تبدیل شدن یک فرد به کارشناس و یک تصمیم به گفتمان عمومی و سیاست در کشور کامل و به صورت نهادینه و در یک فضای جوان، حزب اللهی و با نشاط بدون بروکراسی های زاید بسیاری از دکان ها براساس شایستگی افراد طی می شود.
آری ایتان برخلاف بسیاری از دکان ها برسر حرف خود بدون توجه به نظر سیاسی خود یا دولت ها با اعتماد به نفس قسم می خورد و آن حرف را آنقدر جدی می داند که تمام تلاشش را برای جا انداختن آن حرف آنجام می دهد، هرچند اگر دیگرانی نامیدانه گوشه ای کنج عزلت پیشه کرده باشند و آنها را تکنوکرات بنامند!

بودن در میان بچه های ایتان به هرکسی ثابت می کند که چگونه جوانان مومنی بر مبنای انقلابی در کنار هم برای حل مسائل اساسی نظام فکر می کنند و با پشتکار و جدیت با تولید ایده آن را به یک گفتمان و حرف مهم در کشور تبدیل می کند که حتی مخالفانش هم نمی توانند آن حرف را جدی نگیرند!

ایتان نمونه یک کار خودجوش انقلابی است که در آن هم انسان طراز انقلاب تربیت می شود و هم حرف انقلاب در حوزه های مختلف پیگیری می شود و به ثمر می رسد. ایتان نمونه عینی پیوند تعهد و تخصص بر مبنای انقلاب اسلامی است.

 

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

اخرین اخبار
پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.