دوشنبه ۰۸ آبان ۹۶ | ۱۴:۵۵

بند T برجام، چیزی فراتر از تهدید

این روزها که آمریکایی‌ها برجام را زیر ذره‌بین گذاشته‌اند تا نقاطی که می‌توانند با توسل به آن‌ها بر ایران فشار بیاورند را شناسایی کنند، منافذ و نقایص این توافق بیشتر از پیش نمایان می‌شود. یکی از جدی‌ترین منافذ موجود در برجام که می‌تواند تهدیدات جدی امنیتی و دفاعی را متوجه جمهوری اسلامی ایران کند بند T برجام است.


تبیین/این روزها که آمریکایی‌ها برجام را زیر ذره‌بین گذاشته‌اند تا نقاطی که می‌توانند با توسل به آن‌ها بر ایران فشار بیاورند را شناسایی کنند، منافذ و نقایص این توافق بیشتر از پیش نمایان می‌شود. یکی از جدی‌ترین منافذ موجود در برجام که می‌تواند تهدیدات جدی امنیتی و دفاعی را متوجه جمهوری اسلامی ایران کند بند T برجام است.

 

بند T برجام چه می‌گوید؟

 

۱)بند T برجام مربوط به فعالیت‌هایی است که می‌تواند منجر به طراحی یا توسعه وسیله انفجار هسته‌ای شود. طبق ماده۸۲ ذیل بند T برجام، حق درگیر شدن در چنین فعالیت‌هایی از ایران سلب شده است. بعلاوه طبق این ماده ایران را از اقدام در این زمینه حتی در حد مدل‌سازی کامپیوتری نیز منع شده است.

 

۲)این بند از برجام بدون در نظر گرفتن سایر شرایط حاکم بر این توافق که عموماً به ضرر ایران نیز هستند طراحی و گنجانده شده است:

«درحالی‌که آژانس پیشرفته‌ترین و بی‌سابقه‌ترین مکانیسم نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران را بکار گرفته است، هیچ مکانیسم حتی حداقلی برای رصد و نظارت بر انجام صحیح تعهدات طرف غربی به‌ویژه آمریکا در نظر گرفته نشده است.»

 

۳)قرارگیری مفاد بند T برجام در کنار مکانیسم پیچیده و پیشرفته نظارت و بازرسی فعالیت‌های هسته‌ای ایران توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این زمینه را فراهم می‌کند که آمریکایی‌ها از آژانس بخواهند که مفاد بند T برجام را نیز راستی آزمایی کنند.

 

۴)هرچند در ظاهر این درخواست معمولی به نظر برسد، اما با نگاهی اندکی عمیق‌تر، مشاهده می‌شود چالش‌هایی فراتر از یک تهدید معمولی متوجه امنیت ملی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران می‌شود.

 

۵)راستی آزمایی بند T برجام، علاوه بر بازرسی‌های غیرمعمول برجامی از سایت‌های هسته‌ای، مستلزم بازرسی از مراکز حساس نظامی-دفاعی و حتی مراکز تحقیقی و توسعه‌ای در سطح نرم‌افزارهای کامپیوتری مرتبط با این حوزه است که به‌راحتی می‌تواند اسرار حیاتی ملی را برای دشمنان این کشور آشکار کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.